معاون عملیات شرکت سپرده‌‌‌گذاری مرکزی با اشاره به تاخیر ایجاد شده در روز شنبه، ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۰، در ارتباط با به‌روزرسانی معاملات روز چهارشنبه (۲۴شهریور ماه) گفت: تاخیر در ارسال اطلاعات به کارگزاری‌‌‌ها در روز شنبه که از طریق سامانه csd data صورت می‌گیرد مربوط به کانال‌‌‌های ارتباطی این سامانه بوده است.

فریبا اخوان ادامه داد: روز شنبه، پس از ارسال سه میلیون رکورد اطلاعاتی از ۱۲میلیون رکورد، به دلیل بروز خطا در یکی از رابط‌‌‌ها، ارسال اطلاعات به کارگزاری‌‌‌ها متوقف شد. در نتیجه، تعدادی از کارگزاری‌‌‌ها نتوانستند با استفاده از این سیستم اطلاعات مشتریان را نمایش دهند و لازم بود برای حل این مورد، از روش‌های جایگزین برای نمایش دارایی استفاده می‌کردند.

وی با اشاره به اقدامات لازم به‌‌‌منظور برطرف کردن اختلال اعلام کرد: همکاران فنی شرکت سپرده‌‌‌گذاری مرکزی، بلافاصله برای عیب‌یابی وارد عمل شدند. پس از بررسی علت بروز خطا و رفع آن و اطمینان از صحت عملکرد سیستم‌ها، ارسال اطلاعات از سر گرفته شد و این فرآیند سبب تاخیر در ارسال اطلاعات به برخی کارگزاری‌‌‌ها شد. البته اطلاعات ارسالی صرفا برای مشاهده دارایی‌‌‌ها از سوی مشتریان کارگزاری‌‌‌ها بود که این اطلاعات در صورت لزوم از طریق بک‌آفیس‌‌‌های کارگزاری‌‌‌ها قابل جایگزینی و ارائه  بوده است.

معاون عملیات شرکت سپرده‌‌‌گذاری مرکزی ادامه داد: بررسی‌‌‌های انجام شده از روز شنبه تاکنون در این خصوص نشان می‌دهد که تمامی سیستم‌‌‌، سامانه‌‌‌ها و فرآیندها هیچ‌گونه مشکلی نداشته و غیر از کانال‌‌‌ ارتباطی مذکور که با تاخیر در اطلاع‌‌‌رسانی به کارگزاران مواجه شده بود، تمامی فعالیت‌‌‌ها و خدمات به طور مستمر در حال ارائه به ذی‌نفعان است.

وی تاکید کرد: سامانه‌‌‌های اصلی و حیاتی شرکت در حال فعالیت‌‌‌ هستند و هیچ‌گونه اختلالی در ارائه خدمات و فعالیت‌‌‌ها و همچنین سیستم‌های اصلی فعال در شرکت سپرده‌‌‌گذاری مرکزی به‌‌‌وجود نیامده است.

اخوان ادامه داد: بنابراین، تمامی مشتریان به‌ویژه افرادی که در روز شنبه معاملاتی را انجام داده‌‌‌ بودند می‌توانستند بدون هیچ‌گونه مشکلی معاملات خود را انجام دهند و غیر از تاخیر در مشاهده دارایی اختلال دیگری نبوده است.

معاون عملیات شرکت سپرده‌‌‌گذاری مرکزی تصریح کرد: مشکل در ارسال اطلاعات به کارگزاری‌‌‌ها، به تدریج تا ساعت ۱۸ روز شنبه برطرف شد و سهامداران پس از آن قادر به مشاهده نتایج معاملات روز چهارشنبه خود شدند.

وی با تاکید بر اینکه در معاملات سهامداران، معامله مجدد آنها و همین‌طور معاملات روزهای قبل هیچ‌گونه مشکلی وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: شرکت سپرده‌‌‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تلاش می‌‌‌‎کند در ارائه خدمات جدید و اطلاع‌‌‌رسانی به مشتریان و کارگزاری‌‌‌ها پیشگام باشد و در این زمینه تلاش می‌شود به همه چالش‌های فنی، ارتباطی و فرآیندی غلبه شود تا خدمت‌‌‌رسانی در استانداردهای قابل قبول و در سریع‌‌‌ترین زمان ممکن انجام شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند