وی اضافه کرد: بر اساس افزایش رقابت و ایده‌‌‌های نوآورانه، هیات‌مدیره بورس تصمیم گرفت تا مجوز تاسیس کارگزاری صادر کند. ابراهیمی سروعلیا گفت: تاکنون ۳۰ درخواست تاسیس مجوز کارگزاری به سازمان بورس ارسال شده که با ۴ شرکت مصاحبه انجام شد و از این تعداد یک کارگزاری مجوز تاسیس دریافت کرد.

وی با بیان اینکه در بازار سرمایه ۱۰۸ کارگزاری فعال وجود دارد، تصریح کرد: در گذشته با توجه به دلایلی چون عدم‌گسترش بازار سرمایه، مجوز تاسیس صادر نمی‌‌‌شد اما اکنون با توجه به اینکه کارگزاری‌‌‌ها مانند سایر فعالیت‌‌‌های اقتصادی نیاز به رقابت دارند، تصمیم بر آن شد تا انحصار شکسته و مجوز صادر شود.

معاون نظارت بر نهادهای مالی بورس ادامه داد: دستورالعملی درخصوص نحوه صدور مجوز و مدارک موردنیاز برای عموم مردم تهیه شده که این دستورالعمل در دو محور اساسی، سابقه‌‌ فعالیت و تحصیلات مرتبط تهیه شده است.

وی گفت: متقاضیان دریافت مجوز تاسیس کارگزاری، با مطالعه دستورالعمل‌ها، در صورت داشتن شرایط، می‌توانند مدارک را به سازمان بورس ارسال کنند.

ابراهیمی سروعلیا با بیان اینکه یکی از رکن‌‌‌های اساسی برای صدور مجوز، ارائه طرح تجاری مناسب است افزود: هدف ما افزایش تعداد کارگزاری‌‌‌ها نیست بلکه می‌‌‌خواهیم کارگزاری‌‌‌ها در بحث آموزش و فرهنگ‌سازی به ما کمک کنند و با راه‌اندازی شعب بیشتر در مناطق کمتر توسعه‌یافته، مردم را با کارگزاری‌‌‌ها بیشتر آشنا کنند تا برای ورود بازار سرمایه ترغیب شوند.

وی با بیان اینکه در گذشته یکی از دلایل عدم‌صدور مجوز، بحث نظارت بود، تاکید کرد: همه نهادهای مالی اگر فعالیت نداشته باشند و شرایط را تسهیل نکنند، مجوز آنها باطل می‌شود. معاون نظارت بر نهادهای مالی بورس افزود: پس از دریافت مجوز، بر روند فعالیت شرکت‌ها، نظارت و در صورت تخلف، مجوز باطل می‌شود همان‌طور که مجوز یک شرکت سبدگردانی باطل شد. ابراهیمی سروعلیا اضافه کرد: حداقل سرمایه برای تاسیس کارگزاری، ۱۰۰ میلیارد تومان است و انتظار داریم کارگزاری‌‌‌ها بر اساس سرمایه، خدمات خود را گسترش دهند و سودی که نصیبشان می‌شود از این صنعت خارج نشود.

وی گفت: فعلا هیچ محدودیتی برای صدور مجوز به کارگزاری‌‌‌ها وجود ندارد و هر نهاد مالی از جمله سبدگردان‌‌‌ها و کارگزاری‌‌‌ها می‌توانند برای صدور مجوز به سازمان بورس مراجعه کنند.

معاون نظارت بر نهادهای مالی بورس درباره زمان دریافت مجوز تاسیس کارگزاری افزود: در بحث صدور مجوز مانند سبدگردان اگر مدارک کامل باشد طی ۲ ماه به درخواست شرکت پاسخ می‌‌‌دهیم.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند