در طبقه‌بندی‌هایی که قانون برای مشخص کردن «اطلاعات بااهمیت» تدوین کرده است، تحصیل سهام به‌عنوان یکی از طبقه‌های اصلی زیرمجموعه اطلاعات گروه الف درنظر گرفته شده است. از همین رو از نظر مقررات بازار سرمایه هر شرکتی اقدام به خرید سهام از شرکت دیگری کند، ملزم است که اطلاعات آن را در سایت کدال منتشر کند. لازم به توضیح است که هرگونه خرید سهامی مشمول این مقررات نمی‌شود و تنها در دو صورت که یا مبلغ خرید بیش از ۵ درصد دارایی‌های شرکت در صورت‌های مالی سال قبل باشد یا اینکه ناشر بیش از ۵ درصد سهام شرکت (بورسی یا فرابورسی) دیگر را خریداری کرده باشد، ملزم به افشای اطلاعات عمومی خواهد بود. از همین دو شرط می‌توان فهمید که موضوع تحصیل سهام تا چه اندازه می‌تواند بر روی آینده یک شرکت و قیمت سهام آن تاثیرگذار باشد.  طبق اطلاعات کدال روز گذشته دو شرکت سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان (سدبیر) و خدمات فنی فولاد یزد (خفولا) خبر از تحصیل سهام خود دادند.

خرید ۹ میلیاردی«خفولا»

بر اساس اطلاعیه خفولا، این شرکت ۳۵ درصد (۷ هزار سهم از مجموع ۲۰ هزار سهم) شرکت آریا پالایش ارگ را به قیمت هر سهم یک میلیون و ۲۹۲ هزار تومان خریداری کرده است. پیش از این شرکت خدمات فنی فولاد یزد هیچ سهمی از این شرکت نداشته است، اما با این خرید خفولا مالک ۳۵ درصد شرکت آریاپالایش ارگ شد. طبق این اطلاعات جمع مبلغ این معامله حدود ۹ میلیارد تومان بوده است. شرکت آریاپالایش ارگ (سهامی خاص) یک شرکت غیربورسی است که در حوزه‌های متنوعی مانند خریدو فروش، توزیع، تولید، بسته بندی، واردات، صادرات، خدمات پس از فروش کلیه کالاهای مجاز بازرگانی، تولید انواع روغن، تولید بنزین و گازوئیل و ساخت پالایشگاه‎‌های نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت می‌کند. همچنین گفته شده که این شرکت در فعالیت‌های دیگری چون تجارت در حوزه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و انجام پروژه‌های عمرانی در زمینه خطوط انتقال نفت و گاز و تهیه و تولید انواع مواد و محصولات نفتی و گازی،اخذ و اعطای نمایندگی شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی اخذ وام و تسهیلات بانکی به‌صورت ارزی و ریالی از کلیه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری داخلی و خارجی، گشایش اعتبارات و ال سی برای شرکت نزد بانک‌ها و...فعالیت داشته است.

واگذاری ۵۰ درصد یک شرکت به سرمایه‌گذاری تدبیرگران

شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان نیز در اطلاعیه روز گذشته خود خبر از خرید ۵۰ درصد شرکت «ابتکار پویای ایرانیان» داده است. بر اساس این اطلاعیه قیمت خرید هر سهم این شرکت ۱۲۶۰ تومان و جمع مبلغ معامله ۳/ ۶ میلیارد تومان بوده است. از آنجا که «سدبیر» پیش از این هیچ سهمی از شرکت یادشده نداشته، در حال حاضر با این معامله مالک ۵۰ درصد آن شد. شرکت خریداری شده در حوزه‌های بازرگانی از قبیل خرید و فروش کالا، صادرات و واردات کالاهای مجاز و...فعالیت می‌کند.

قرارداد احداث اندیمشک ۳

در حوزه قراردادهای مهم هم روز گذشته با دو اطلاعیه جدید روبه‌رو بودیم که یکی از آنها مربوط به گروه مپنا و دیگری از سوی شرکت پتروشیمی امیرکبیر ارائه شده بود.  موضوع قرارداد گروه مپنا احداث نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک ۳ است که طبق آنچه که در اطلاعیه آمده، در آن قرار است «یک بلوک نیروگاه با ظرفیت نامی ۵۴۶ مگاوات (در شرایط ایزو) به‌صورت سیکل ترکیبی با استفاده از واحدهای گازی کلاس E از نوع ((MGT-۷۰ (۳)، شامل دو واحد توربین ژنراتور بخش گاز، دو دستگاه بویلر بازیاب حرارت، یک واحد توربین ژنراتور بخش بخار با سیستم خنک کن ACC» احداث شود.  این قرارداد با شرکت نیروگاهی «نیرو تراز پی‌ریز» بسته شده و مبلغ آن ۲۴۰ میلیون یورو عنوان شده است. گفته شده کلیه صورتحساب‌ها و مبالغ قرارداد به ارز یورو پرداخت خواهد شد. همانطور که گفته شد، شرکت پتروشیمی امیرکبیر هم یکی دیگر از شرکت‌هایی است که روز گذشته از قرارداد جدید خود در کدال خبر داده بود. طبق اطلاعیه این شرکت، موضوع این قرارداد تامین خوراک پنتان پلاس به مدت ۳ سال بوده که با شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس بسته شده است. طبق این قرارداد تامین خوراک پنتان پلاس به مدت ۳ سال به میزان ۱۲۰ هزار تن در سال خواهد بود و قیمت آن براساس میانگین قیمت نفتای فوب خلیج فارس استخراج شده از نشریه platts مشخص خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
29 نفر این پست را پسندیده اند