هنر پیش‌بینی

گفتاری درباره توانایی آینده‌نگری با روش‌های علمی

فیلیپ تتلاک، دن گاردنر

محمدحسن جعفری سهامیه

چه می‌شود اگر بتوانیم توانایی خود را برای پیش‌بینی آینده بهبود بخشیم؟ آنچه انجام می‌دهیم، با پیش‌بینی‌های ما درباره رخدادهای آینده گره خورده است. تفاوتی نمی‌کند که یک خانه نو بخریم یا شغل خود را عوض کنیم، محصولی جدید طراحی کنیم یا کسی را به همسری بگیریم، در هر حال تصمیم‌های ما، با گونه‌ای از پیش‌بینی آشکار و پنهان در این‌باره همراه است که کارها چگونه پیش می‌رود و اوضاع چگونه خواهد بود. اما مشکل اینجاست که ما «پیشگویان» خوبی نیستیم. مولف این کتاب، در یک پژوهش برجسته ۲۰ ساله نشان داد که در مجموع برای پیش‌بینی آینده، حتی کارشناسان در قیاس با کسانی که حدس و گمان‌هایی تصادفی درباره آینده دارند، تنها اندکی بهتر عمل می‌کنند. اما افرادی هم هستند که پیش‌بینی‌هایی واقعی و قابل سنجش دارند. این کتاب درباره این افراد است.

پایان رشد

ریچارد هاینبرگ

ترجمه محمدحسین قادری

موضوع اصلی این کتاب هم ساده است و هم تکان‌دهنده: دوران رشد اقتصادی پایان یافته است. این به آن معنی نیست که آمریکا یا کل جهان هیچ‌گاه شاهد رشد یک فصل یا یک‌سال نسبت به فصل یا سال قبل نخواهد بود. لکن هر‌گاه جمع تکانه‌‌‌ها را در نظر بگیریم روند کلی اقتصاد (در رابطه با تولید و مصرف کالاها) از این به بعد هموار یا رو به پایین خواهد بود.

همچنین این به آن معنی نیست که هیچ ناحیه‌ای یا کشوری یا کسب‌وکاری برای یک مدتی شاهد رشد نخواهد بود؛ لکن در تحلیل نهایی، این رشد به قیمت از دست رفتن رشد در ناحیه‌ای یا کشوری یا کسب‌وکار دیگری دست‌یافتنی خواهد بود. از این به بعد رشد نسبی امکان‌پذیر است و اقتصاد جهانی درگیر یک بازی با حاصل‌جمع صفر خواهد بود که موجودی کاهش‌یابنده دائمی بین برندگان بازی تقسیم خواهد شد.

شاهد جنگ و اقتصاد

محمدرضا قسیمی

مولف این کتاب که از مدیران سابق بانک مرکزی ایران است، اقدام‌های بانک مرکزی را در دوران جنگ هشت ساله ایران و عراق بررسی کرده است. این بررسی که مستظهر به اطلاعات اقتصادی، داده‌های آماری و مشاهدات و تجربه‌های بلاواسطه مولف است، واکاویِ وضع اقتصادی و پولی ایران را از دهه ۵۰ و افزایش ناگهانی درآمدهای نفتی آغاز می‌کند، با طرح‌های دولتی‌سازی اوایل انقلاب ادامه‌ می‌دهد و با تحولات دوران جنگ به پایان می‌رساند.

در فصول مربوط به مقاطع سه‌گانه جنگ (ابتدای جنگ، دوره بهبودی نسبی اقتصادی، دوره فرسایش اقتصادی) فرصت‌های از دست رفته اقتصادی تحلیل می‌شود. تعمق در تجربه‌های مطرح شده در این کتاب، چراغ راهنمای مناسبی است برای فهمیدن وضع اقتصادی امروز ایران.

ناگفته‌های بورس ایران

خاطرات رئیس پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار

علی صالح‌آبادی

بازار سهام نبض و نماگر اقتصاد است، گروهی هم آن را «دماسنج اقتصاد» لقب داده‌اند. بازار سهام با هریک از این القاب و نام‌ها که خوانده شود، بازاری هوشمند و زنده است که در آن حرف‌ها و خبرها، به سرعت برق و باد می‌پیچد و کوچک‌ترین تغییرات در حوزه‌های مختلف، به تندبادهایی تبدیل می‌شود که فعالان بازار و ذی‌نفعان و مقام‌های مسوول را به تکاپو می‌اندازد. این کتاب شرح دهه پرتحول بورس ایران (۱۳۹۳ -۱۳۸۴) است و مولف که خود در این دوران سکاندار سازمان بورس و اوراق بهادار بوده است، به‌عنوان منبع دست اول، تلخ و شیرین این دوران را روایت می‌کند.

دوره های مالی و سرمایه گذاری دوره های مدیریت و اقتصاد دوره های ارتباطات و روزنامه نگاری
کتاب های اقتصادی کتاب های مدیریت و بازرگانی کتاب های سیاسی
کتاب های اندیشه و فرهنگ کتاب های کودک و نوجوان کتاب های ادبیات و هنر