ستون 1 copy

درگذشته، ارتقای بهره‌وری و دست‌یابی به حداکثر سود اولویت اصلی هرگونه فعالیت اقتصادی به‌حساب می‌آمد، اما امروزه و در دنیای کنونی، مسئولیت شرکت‌ها در قبال محیط پیرامون، یکی از مهم‌ترین بسترهای خلق ارزش و ثروت و ایجاد ثبات است. مسئولیت اجتماعی، رسالت و تکلیفی بر عهده شرکت‌هاست تا با انجام اقداماتی اخلاقی، اقتصادی، بشردوستانه و زیست‌محیطی، در مسیر توسعه پایدار، رفاه اجتماعی و رشد اقتصادی گام بردارند و با تأثیرگذاری مثبت بر محیط پیرامون، ضمن ارتقای توان، قدرت، ثروت و ثبات فعالیت خود، به مسئولیتشان در برابر محیط پیرامونی متعهد باشند. شرکت فولاد مبارکه همواره برای ترسیم آینده‌ای روشن و جایگاهی شایسته و پایدار برای ایران اسلامی و مردمان این سرزمین، در گام نخست رونق در تولید و توسعه کمّی و کیفی و اجرای طرح‌های توسعه را اهتمام خود قرار داده و در مقام یکی از مهم‌ترین کنشگران اقتصادی و اجتماعی کشور، نه‌تنها خود را در مقابل سهام‌داران، بلکه در برابر جامعه و محیط‌زیست مسئول می‌داند و تلاش دارد با ریل‌گذاری فرایند توسعه، زیرساخت‌های لازم را برای زندگی بدون دغدغه مردم منطقه فراهم کند. در قرآن کریم منافع بسیاری برای آهن و فولاد برای مردم ذکرشده است. فولاد مبارکه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فعالان این عرصه از صنعت، تنها به دنبال تولید و خلق ثروت و دانش و فناوری و اشتغال‌زایی و کارآفرینی نیست، بلکه منفعت رسانی به مردم در همه حوزه‌ها و تأمین منافع ملت در همه ابعاد، راهبرد این شرکت برای ایجاد ثبات در جامعه و توسعه پایدار است.  فولاد مبارکه این رویکرد را در سال‌های اخیر بیش از گذشته دنبال کرده و آثار آن در حوزه‌های مختلف قابل‌مشاهده است.

سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی ، ورزشی، زیست‌محیطی  و...  در کنار توسعه همه‌جانبه فعالیت‌های اقتصادی، تولیدی و صنعتی، دستاوردهای روشنی از خدمت‌گزاری مستقیم این گروه صنعتی به مردم را در پی داشته است، ایجاد و راه‌اندازی نیروگاه‌های برق گازی و خورشیدی برای تأمین نیازهای کشور به انرژی، تولید و غرس میلیون‌ها نهال در منطقه، سرمایه‌گذاری در طرح‌های انتقال آب، به‌ویژه در طرح انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی ایران، حمایت از ورزش‌های قهرمانی و همگانی  که طی روزهای اخیر با قهرمانی تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان  در جام حذفی به بار نشست و همچنین  ارائه و توزیع بسته‌های حمایتی در مناطق محروم تنها بخشی از فعالیت‌های انجام‌شده در این حوزه است.

بدیهی است که دغدغه فولاد مبارکه در اجرای طرح‌های منطقه‌ای در حوزه مسئولیت اجتماعی، تنها اجرای طرح‌ها به‌منظور رفع نیازهای مقطعی مردم منطقه نیست و انجام اقدامات اصولی و پایدار در زمینه مهارت‌آموزی، توانمندسازی، آموزش و ارتقای سطح دانش و بینش، شبکه‌سازی و رشد فردی در اولویت برنامه‌های مسئولیت اجتماعی شرکت قرار دارد.

در این خصوص در ماه‌های گذشته اقداماتی هدفمند و برنامه محور با عنوان «هم‌راستا» در مناطق پیرامون شرکت فولاد مبارکه انجام‌شده است. در هفته گذشته چهارمین رویداد هم‌افزایی «هم‌راستا» و آیین رونمایی از سندهای پیشرفت روستایی شهرستان‌های مبارکه و لنجان به اجرا درآمد که طی آن به همت مجموعه راستا، 23 کانون پیشرفت و آبادانی در 16 روستای شهرستان مبارکه و 7 روستای منطقه لنجان موردبررسی قرارگرفته و ضمن شناسایی ظرفیت‌ها، فرصت‌ها، چالش‌ها و اولویت‌های منطقه، برنامه توسعه و سند چشم‌انداز 10 سال آینده منطقه نیز تدوین‌شده است.

بدون تردید شرکت فولاد مبارکه به نحو شایسته و کامل به مسئولیت اجتماعی شرکتی خود جامه عمل پوشانده و این مسیر را با جدیت ادامه می‌دهد، اما نباید نقش و مسئولیت اجتماعی فرد فرد مردم، در توسعه و رونق و شکوفایی کشور را در این میان نادیده انگاشت. شکی نیست که بهترین بستر برای انجام رفتار مسئولانه اجتماعی از سوی مردم، شرکت در انتخابات است و امیدواریم با مشارکت مردم و انتخاب شایسته رئیس محترم جمهوری ایران اسلامی طی روزهای آینده، شاهد تعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی و تسریع در توسعه پایدار و رفع موانع و مشکلات کشور باشیم.