عجایب نوروزی؛ دستاورد جدید مسوولان شهری

 اگرچه در سال‌های اخیر و به خصوص با وقوع کرونا، این روند چالش‌هایی در مسیر خود دید. نوروز ۱۴۰۳ که دیگر بحران کرونا هم پشت سر گذاشته شده و شرایط نسبتاً مناسبی برای گردشگری وجود دارد؛ شهرداری اصفهان تصمیمات عجیبی برای شهر گرفته است. اگرچه همزمانی ماه مبارک رمضان با نوروز، شرایط ویژه‌ای به وجود می‌آورد که باید با ظرافت و دقت بیشتری نسبت به مسأله گردشگری در این زمان توجه کرد.

در نخستین اقدام برای نوروز، روح‌الله ابوطالبی، رئیس کمیته امنیتی و قضائی ستاد خدمات سفر شهر اصفهان اظهار کرد: «سال جاری تحت هیچ عنوان به فست‌فودی‌ها پیش از افطار مجوز فعالیت داده نمی‌شود و رستوران‌ها نیز محدود‌تر می‌شود. »

تعطیلی واحد‌های صنفی غذایی، از جمله رستوران‌ها و کافه‌ها هر ساله در ماه مبارک رمضان انجام می‌شده است؛ اما با وجود همزمانی با نوروز، سخت‌تر کردن شرایط واحد‌های غذایی، دسترسی گردشگران و حتی شهروندان عادی به کالا‌های غذایی را محدودتر کرده و سفر برای آن‌ها سخت‌تر خواهد شد. با وجود اهمیت معنوی ماه مبارک رمضان، محدود کردن واحد‌های صنفی غذایی، اقدامی پذیرفته شده است اما سخت‌تر کردن شرایط آن، به نظر نمی‌رسد چندان مطلوب شهر و شهروندان و گردشگران باشد. باید ساز و کاری جدید از جمله ایجاد بازارچه‌های غذایی، خارج از شهر، برای شهروندان ایجاد شود، تا گردشگران برای تهیه اولیه‌های سفر خود دچار مشکل نشوند.

این مسئول در ادامه صحبت‌های خود گفته است:

«از نصب چادر جلوگیری و با کلید به دستان برای اجاره منازل و دست‌فروشان برخورد می‌شود. »

با توجه به کمبود هتل و مسافرخانه‌های با قیمت مناسب در اصفهان، کرایه دادن خانه در عید یک اقدام مرسوم در اصفهان بوده است و شهروندانی که تمایلی به حضور در هتل‌ها ندارند از این خانه‌ها استفاده می‌کردند؛ اگرچه نظارت بر عملکرد آن دشوار است و باید ساز و کار دقیقی برای این سبک خانه‌های کرایه‌ای در نظر گرفته شود؛ اما محدود کردن این سبک اقامت بدون ارائه جایگزین، صرفاً دور زدن صورت مسأله است. تجربه هم نشان داده که در هر حال کرایه دادن خانه‌ها و بازار غیررسمی وجود خواهد داشت.

در ادامه جلسه ستاد خدمات سفر جواد شفیعی، مسئول کمیته اسکان خدمات سفر شهر اصفهان، گفته است:

«در شهر اصفهان هر شب ظرفیت اسکان ۱۰۰ هزار نفر وجود دارد، همچنین تعامل خوبی با آموزش‌وپرورش و خوابگاه دانشگاه اصفهان انجام شده است و تعداد مدارس از ۳۵۰ به ۶۰۰ افزایش پیدا می‌کند، علاوه بر این ۶۰ واحد صنفی از سوی اتحادیه مشاوران املاک مشخص شده‌اند. »

مهدی قائلی، مدیر ناژوان شهرداری اصفهان، در این جلسه از تصمیم دیگری پرده برداشت و صحبت از بستن ناژوان کرد. او گفت:

«سال گذشته یک‌طرفه کردن خیابان سهروردی به سمت درچه انجام شد که پروژه موفقی بود هرچند بنا به دلایلی مجدد به حالت عادی بازگشت، پیشنهاد می‌شود برای سال ۱۴۰۳ نیز با تشکیل شورای ترافیک این طرح تکرار شود.

وی با بیان اینکه پارکینگ شماره یک را به دلایل تعمیرات در اختیار نداریم، ادامه داد: با ستاد اجرایی فرمان امام تعامل انجام می‌شود تا زمین ورودی ناژوان در این ایام به‌عنوان پارکینگ اضافه شود. مدیر ناژوان شهرداری اصفهان پیشنهاد داد: ورودی ناژوان در ایام نوروز بسته شود و امکانات فراهم شود تا شهروندان از طریق اتوبوس گردشگری و سایر وسایل عمومی در ناژوان تردد کنند. »

بستن ناژوان به عنوان یک منطقه محلی و گردشگری، اولین چالش را برای شهروندان اصفهانی به وجود می‌آورد. ساماندهی مراکز تفریحی اقدامی بسیار لازم و قابل قبول است اما عدم توجه به آسایش شهروندان اصفهانی هم باید مورد توجه قرار بگیرد. شهروند اصفهانی که در نوروز به سفر نمی‌رود و خواهان گذران اوقات فراغت خود در ناژوان است چرا باید با ناژوان محدود شده مواجه شود؟

حمید آقایی، مسئول کمیته حمل‌ونقل ستاد خدمات سفر شهر اصفهان، نیز با اشاره به راه‌اندازی اتوبوس‌های گردشگری و تأثیر آن بر بهبود وضعیت حمل‌ونقل و ترافیک شهر گفته: یک‌طرفه شدن خیابان‌های اطراف میدان امام در دستور کار قرار دارد، همچنین باید از ظرفیت مترو بهره‌مند شویم‌.

این اقدام در کلام و در ظاهر شاید موجب ساماندهی خیابان‌ها شود اما در عمل و واقعیت نشان داده است که یک طرفه کردن خیابان‌ها بدون مسیر جایگزین و گسترش حمل و نقل عمومی و با ظرفیت‌های فعلی، فقط موجب نارضایتی بیشتر شهروند اصفهانی می‌شود که از مسأله گردشگر و گردشگری متنفع نشده و از مسافر، تنها ترافیک و محدودیت‌های شهری نصیب‌اش شده است.

با وجود این تصمیمات و پیشنهادات، گویا مسئولین اصفهانی قصد دارند اصفهانی‌ها را ناچار به مسافرت از شهر در دوران نوروز کنند تا حداقل در شهر دیگری بتوانند اوقات آرام‌تری را سپری کنند. شهروندی که در نوروز به ناژوان نمی‌تواند وارد شود؛ خانه‌اش را نمی‌تواند اجاره دهد، امکان تهیه غذا بیرون بر را ندارد و ناچار است با ترافیک ناشی از تصمیمات مسئولین شهر و حضور گردشگران هم دست به گریبان باشد؛ به نظر نمی‌رسد تمایلی به حضور در شهر طی این دوران داشته باشد و شاید مسئولین اصفهانی به فکر گسترش گردشگری در شهر‌های اطراف و خروج شهروندان از شهر و مسافرت اجباری اصفهانی‌ها هستند.