تولید و عرضه یک میلیون و ۸۸۶ هزار تن ورق رنگی

وی در ادامه به بیان میزان تولید ورق رنگی از ابتدای راه‌اندازی تاکنون پرداخت و ادامه داد: از سال ۱۳۸۲ تاکنون بالغ‌بر یک‌میلیون و ۸۸۶ هزار تن ورق رنگی به بازار عرضه شده است که سهم ورق‌های رنگی با مصرف ساختمانی و صنعتی در حدود یک‌میلیون و ۸۶۵ هزار تن و سهم ورق‌های رنگی با مصرف لوازم‌خانگی در حدود ۲۱۶۵۰ تن است. ورق‌های رنگی ۶۴ درصد در صنعت ساختمانی، ۹ درصد در لوازم‌خانگی، حدود ۶ درصد در صنعت اتومبیل و ۲۱ درصد در سایر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افزایش تولید خط رنگی به حدود ۱۰ هزار تن در ماه

یدالله کوهی، رئیس واحد ورق رنگی نیز درباره تاریخچه تولید این محصول در فولاد مبارکه افزود: خط تولید ورق رنگی با ظرفیت اسمی ۱۰۰ هزار تن در سال توسط شرکت C.M.I طراحی و نصب و با همکاری کارکنان شرکت در ۲۲ شهریور سال ۱۳۸۲ افتتاح گردید. میزان تولید در اوایل راه‌اندازی خط، ۲ تا ۵ هزار تن در ماه بود و مشکلات زیادی در طراحی و تجهیزات خط وجود داشت که با انجام پروژه‌های بهبود متعدد برطرف شد. یکی از مهم‌ترین مشکلات، تأمین رنگ موردنیاز خط تولید بود که با بومی‌سازی رنگ در شرکت‌های داخلی چاره‌اندیشی شد. با این اقدام، سالانه به میزان قابل‌توجهی از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌شود. علاوه بر این، با اجرای سایر پروژه‌های بهبود هم‌اکنون تولید خط رنگی به حدود ۱۰ هزار تن در ماه رسیده است.

طبقه‌بندی انواع ورق رنگی

در ادامه این گزارش، فرید آدینه، سرپرست تولید گالوانیزه و ورق رنگی فولاد مبارکه به بیان فرایند خط تولید ورق رنگی پرداخت و افزود: رنگ‌کاری پیوسته کلاف، یک تکنیک پیشرفته به روش مداوم است که در آن یک پوشش آلی (رنگ یا فیلم) بر روی ورق فلزی (فولاد گالوانیزه) اعمال می‌شود. این خط توانایی دارد ورق به‌صورت کلاف را که دارای مشخصات خاصی است با گذراندن از مراحل و قسمت‌های مختلف ازجمله، قسمت تمیزکاری ورق با محلول بازی، قسمت کروماته کردن، قسمت اعمال رنگ، کوره مخصوص پخت بعد از قسمت اعمال رنگ، به روش Application roll به‌صورت ورق یک‌طرف رنگی یا دوطرف رنگی به‌صورت محصول قابل‌فروش وارد بازار مصرف کند.

وی با اشاره به سطح مقطع یک ورق رنگی گفت: محصولات ورق رنگی به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: ورق گالوانیزه (غوطه‌وری داغ) رنگی که رایج‌ترین نوع ورق رنگی است؛ ورق سرد نوردیده رنگی که برای زمانی که خطر خوردگی قابل‌توجه نباشد مناسب است؛ ورق گالوانیزه (الکترولیتی) رنگی که برای زمانی که ظاهر سطحی موردنظر باشد مناسب است؛ ورق گالفان رنگی که دارای مقاومت به خوردگی بهتر از ورق گالوانیزه است؛ ورق آلوزینک رنگی که مقاومت به خوردگی عالی دارد.

بومی‌سازی بیش از ۹۰ درصد تجهیزات خط ورق رنگی

افشین نادری‌مهر، سرپرست تعمیرات واحدهای گالوانیزه و ورق رنگی فولاد مبارکه هم در تکمیل این گزارش گفت: از زمان راه‌اندازی خط رنگی یکی از دغدغه‌های واحد تعمیرات تأمین به‌موقع قطعات یدکی این واحد بود که هم طراحی و هم ساخت تجهیزات آن اروپایی بود. ما در طول این سال‌ها توانستیم بیش از ۹۰ درصد قطعات مکانیکی را با اتکا به همت و دانش همکاران در واحد رنگی و دفتر فنی تعمیرات بومی‌سازی کنیم که این اقدام ضمن کارآفرینی برای جوانان و کارگاه‌های داخل کشور و رفع وابستگی به شرکت‌های خارجی، نگرانی‌های موجود در تأمین قطعات را از بین برده است.

توسعه کمی و کیفی خط ورق رنگی

یداله کوهی در خصوص پروژه‌های آتی ورق رنگی افزود: با اجرای پروژه‌هایی در واحد ورق رنگی ازجمله بومی کردن فیلم محافظ واسلیو کاغذی داخل چشمی کلاف و رنگ مخصوص لوازم‌خانگی، طراحی، نصب و راه‌اندازی خط ریکویلینگ مخصوص ورق رنگی لوازم‌خانگی (خط برش شیت و خط اسلیتر) با توان داخلی، نصب پروژه‌های مربوط به ماشین‌های اعمال رنگ و همچنین پروژه‌های مربوط به محفوظ کردن واحد ورق رنگی از ورود گردوغبار با افزایش کمی و کیفی این محصول گام بزرگی در راستای افزایش رضایت مشتریان خواهیم برداشت.