در آیین امضا تفاهم‌نامه مشترک شرکت فولاد مبارکه و سازمان انرژی اتمی ایران که روز دوشنبه سی‌ام مردادماه برگزار شد، پس از بیان اهمیت بومی‌سازی، ساخت، نصب و راه‌اندازی کمیت‌سنج‌های پرتوی شرکت پارس ایزوتوپ و شرکت فولاد مبارکه، محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، ضمن قدردانی از شرکت فولاد مبارکه در خصوص ایجاد زمینه برای نصب و راه‌اندازی تجهیزات بومی‌سازی پرتوی شرکت پارس ایزوتوپ شامل غلظت‌سنج‌های دوفازی در واحد بازیابی اسید و واحد آهن‌سازی (غلظت‌سنج لجن) همکاری با شرکت فولاد مبارکه را بسیار مثبت ارزیابی کرد.  وی در خصوص سرمایه‌گذاری مشترک (Joint Venture) سازمان انرژی اتمی ایران با استفاده از ظرفیت‌های شرکت پارس ایزوتوپ و شرکت فولاد مبارکه توضیحاتی ارائه کرد.

هدف‌گذاری فولاد مبارکه برای تکنولوگ شدن در صنعت فولاد

 محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه، در مورد نهضت بومی‌سازی و ایجاد فرهنگ مربوطه در این شرکت اظهار گفت: شرکت فولاد مبارکه در دهه اخیر موفق به بومی‌سازی حدود ۱۰۰ هزار قطعه و تجهیز با تکنولوژی بالا برای اولین بار گردیده است.

وی با تأکید بر اینکه فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۲ و سال‌های آتی نیز بومی‌سازی حداکثری و تکنولوگ شدن و دست‌یابی به دانش فنی ساخت کارخانه‌های فولادی را هدف‌گذاری کرده است، درخصوص اهمیت بومی‌سازی کمیت‌سنج‌های پرتوی، به ساخت ضخامت‌سنج‌های ۷۵ تا ۱۰۰ کیلوولتی در دو نوع آنالوگ و دیجیتال و نصب و راه‌اندازی این ضخامت‌سنج‌ها در قسمت‌های اسیدشویی و کورکتیو واحد نورد سرد اشاره کرد.

طیب‌نیا خاطرنشان کرد: در سال‌های ابتدایی یکی از اولویت‌ها، بومی‌سازی و توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان بوده که این اقدام با موفقیت صورت گرفته است، ولی در حال حاضر، باید به فکر هم‌افزایی و جلوگیری از انجام دوباره‌کاری‌ها در زمینه بومی‌سازی باشیم. امضای این تفاهم‌نامه و همکاری با سازمان انرژی اتمی ایران در این راستا است.