هم افزایی در ذوب آهن بر بنیان دانش مدیرعامل ذوب آهن اصفهان: ۴٠درصد بودجه امسال به تولید محصولات ارزش افزا اختصاص دارد

به گزارش دنیای اقتصاد  مهدی کوهی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در جریان بازدید اصحاب رسانه از شرکت ذوب‌آهن با تبریک روز خبرنگار اظهار کرد: ذوب آهن افتخار پیشتازی در صنعت کشور را دارد و نه تنها صنعت فولاد بلکه دیگر صنایع با آموزش‌های انجام شده از مدل‌های مدیریتی و تولید این شرکت بهره‌مند شد‌ه‌اند.

وی افزود: تولید فولاد ریلی در کشور، امروز توسعه یافته است، در حالی که در ۵۱ سال گذشته صنعت فولاد چنین افتخاری نداشته و ذوب آهن پیشران این توسعه بوده است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: امروز مدیران و مهندسان بسیاری با تجربه ۶ دهه فعالیت ذوب آهن در سراسر کشور به صنعت فولاد خدمت و در زمینه بومی سازی و ساخت محصولات داخلی به فرمایش‌های امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب عمل می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: محصولات بومی ذوب آهن با هوش و درایت کارگران و تکنیسین‌های داخلی ایجاد می‌شود و پیشران بودن ذوب آهن همچنان ادامه دارد.

کوهی با بیان اینکه با وجود تحریم‌های ظالمانه، ذوب آهن به عنوان تنها تولید کننده ریل داخلی فعالیت می‌کند، گفت: این محصولات در پروژه راه آهن میانه به اردبیل، رشت به انزلی و انزلی به آستارا مورد استفاده قرار گرفته است.

محوری بالا 1 copy

وی افزود: تیرآهن بال پهن ذوب آهن از محصولات کیفی این کارخانه است که با همکاری سازمان نظام مهندسی به بازار صنعت ساختمان معرفی خواهد شد تا در انبوه سازی‌ها و نهضت مسکن سازی استفاده شود. این محصول از استاندارد و ایمنی لازم در برابر زلزله برخوردار است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان اظهار کرد: برنامه‌های تحولی و دانش بنیان در ذوب آهن رو به افزایش است و ۴٠ درصد بودجه امسال به تولید محصولات ارزش افزا شامل ریل، بال پهن، آرک و محصولات آلیاژی اختصاص دارد.

وی بیان کرد: امروز ۸۵ درصد قطعات مکانیکال ذوب آهن که از خارج وارد می‌شد توسط مهندسان و کارگران این شرکت بومی سازی شده و آماده هستیم با همکاری شرکت‌های بزرگ مانند ماشین سازی تبریز و آذرآب اراک محصولات موردنیاز آن‌ها را تولید کنیم.

گفتنی است  اصحاب رسانه  به مناسبت روز خبرنگار با حضور در ذوب‌آهن از واحدهای مختلف این کارخانه از جمله کوره بلند، تصفیه خانه شیمیایی، کوک سازی، ریل سازی و... بازدید کردند.

در جریان همین رویداد  از تولید انحصاری» آرک معدن TH۲۹» برای اولین بار در ایران و خاورمیانه رونمایی شد.

بر اساس همین گزارش  معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن اصفهان  هنگام رونمایی از آرک فلزی معدنی « TH ۲۹» اظهار‌کرد: این محصول برای مستحکم نگه داشتن سازه های تونل معادن در عمق مورد استفاده قرار می گیرد.

مهرداد تولاییان افزود: تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر و در جهت توسعه کشور در برنامه های ذوب آهن اصفهان قرار دارد.

وی اضافه کرد: تولید ریل مترو و راه آهن نیز در راستای توسعه ریلی کشور در دستور کار این مجموعه صنعتی قرار گرفت و در زمان حاضر کلیه ریل مورد نیاز کشور در ذوب آهن اصفهان تولید می شود.

تولاییان با بیان اینکه تولید محصولات بال پهن در ذوب آهن در دستور کار قرار گرفته است، ادامه داد: تولید انبوه تیر آهن H۱۲ تا H۲۴ انجام شده و تولید تیرآهن های H۲۶، H۲۸ و H۳۰ در برنامه های امسال این شرکت قرار دارد و تا پایان سال جاری به سبد تولیدات ذوب آهن اضافه خواهد شد.

وی گفت: محصولات» H « در کاهش مصرف مواد اولیه و سرعت احداث ساختمان سازی در زمینه مسائل ایمنی به صنعت ساختمان سازی کمک می کند و با تولید این محصولات نیازهای کشور مرتفع می‌شود.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن اصفهان خاطرنشان کرد : توسعه معادن، یکی از مسیرهای توسعه کشور است.

وی با اشاره به اهمیت استحکام سازه تونل معادن، افزود: برای فعالیت در عمق معادن تولید « آرک « بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت‌ و « آرک V۲۱ « برای استفاده در عمق ۱۰۰ متر و « آرک Ts۳۶ « در معادن با عمق حدود ۵۰۰ متر مورد استفاده قرار می گیرد.

تولاییان گفت: در ماه‌های گذشته معادن کشور درخواست آرک برای فعالیت در عمق بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر را درخواست داشتند و امروز این محصول تولید آزمایشی خود را مطابق استاندارد انجام شده و استاندارد مورد نظر مصرف کنندگان را پوشش داده است.

وی بیان کرد: تا پایان سال جاری رسالت ذوب آهن در مورد محصولات خواهد بود که در کشور تولید کننده ندارد و اینگونه محصولات به سبد ذوب آهن اصفهان اضافه خواهد شد.

گفتنی است آرک های فلز در بخش نگهداری تونل ها و معادن کاربرد دارند.