گردهمایی ۳۰۰ نفر از فعالان روابط عمومی استان اصفهان

این رویداد برای اولین بار بود که با شیوه‌ای نوآورانه از ارائه و سطح بالایی از ارائه‌دهندگان با نگاه به زیست‌بوم فناورانه با شرکت حدود ۳۰۰ نفر از مدیران روابط عمومی شرکت‌های بزرگ اصفهان، فعالین حوزه روابط عمومی، خبرنگاران و پیشکسوتان این عرصه در استان اصفهان برگزار می‌شد.

مفهوم روابط عمومی در عصر حاضر تغییر کرده است

اولین ارائه‌دهنده این برنامه، امیرحسین موسوی مدیر روابط عمومی دیجی‌کالا بود.

موسوی در ارائه خود با اشاره به مفاهیم جدید در روابط عمومی شرکت‌های قرن حاضر اظهار کرد: صداقت یکی از نکات مهمی است باید روابط عمومی‌ها در برخورد با داخل و بیرون از سازمان به آن توجه کنند. وی افزود: علم و تحقیق یکی از شاخص‌های دیگری است که در دنیای امروز، روابط عمومی‌ها با استفاده از آن، با به‌روز نمودن خود در تلاش‌اند تا مفاهیم را از این طریق به مخاطبین خود منتقل کنند. علاوه بر این مهارت‌هایی برای برقرار ارتباط با کارکنان و سایر مردم جامعه وجود دارد که مدیران و کارکنان روابط عمومی حتما باید با آن آشنا باشند تا بتوانند مأموریت‌های سازمانی خود به‌درستی انجام دهند.

مدیر روابط عمومی دیجی‌کالا خاطرنشان کرد: توجه به جزییات یکی از نقاط قوت روابط عمومی سازمان‌ها و شرکت‌ها است چراکه مردم در عصر حاضر بسیار به جزییات توجه دارند و به‌طور مثال توجه به جزییات می‌تواند باعث ارائه یک گزارش خوب از سوی سازمان شود. وی با اشاره به شاخص‌هایی چون نوشتن خوب و ارائه خوب تصریح کرد: نوشتن خوب و ارائه خوب دو ابزار بسیار مهم هستند که می‌توانند باعث موفقیت یک سازمان شوند. چه در ایجاد و چه در ارائه گزارش این دو ابزار مهم می‌توانند برای اطلاع‌رسانی به مدیران، کارکنان، مردم و... بسیار کاربردی و مؤثر باشند.

قصه برند، بهترین روایت از یک برند است

مهدیه معظمی مدیر روابط عمومی یکتانت در سخنانی به اشاره به اهمیت قصه گونه بودن روایت از یک برند اظهار کرد: در تهیه گزارش باید پارامترهای متعددی را در نظر گرفت چراکه هر گزارش به فراخور نوع مخاطبش، فرم و محتوای مختلفی می‌تواند داشته باشد.

وی افزود: علاوه بر مشخص کردن مخاطب گزارش، موضوع مشخص کردن پیام نیز بسیار بااهمیت است چون باید سطح پیامی که به مخاطب داده می‌شود نسبت به نوع مخاطب تنظیم شود. علاوه بر این داده‌های موردنیاز در گزارش نیز باید به نحو صحیحی انتخاب‌شده و ارائه شود. مدیر روابط عمومی یکتانت خاطرنشان کرد: یکی از نکات مهمی که علاوه بر مشخص کردن داده‌های موردنیاز باید به آن توجه شود چگونگی تحلیل داده‌ها و نمایش یا مصورسازی آن‌هاست. اهمیت این موضوع به این خاطر است که با ارائه تصویر مناسب از داده‌ها می‌توان مفاهیم را به مخاطب منتقل کرد تا مخاطب گزارش بتواند به‌راحتی و بدون پیچیدگی‌هایی که معمولا در ارائه گزارش‌ها وجود دارد درک عمیقی از داده‌ها داشته باشد. وی خاطرنشان کرد: بستر انتشار یا فرم انتشار و انتخاب آن، یکی از شاخص‌های دیگری است که می‌تواند برای ارائه محتوا موثر باشد. باید از درهم‌ریختگی پرهیز کرد چون مخاطب به خاطر شلوغی گزارش ممکن است اصل موضوع را از دست بدهد.

مسوولیت اجتماعی و تاثیر آن در ایجاد دید مثبت مردم نسبت به یک برند

فاطمه عسکری آزاد مدیر روابط عمومی و مسوولیت اجتماعی اسنپ در ادامه این برنامه با ارائه‌ای در مورد مسوولیت اجتماعی و نقش آن در روابط عمومی اظهار کرد: مسوولیت اجتماعی در حقیقت رفتار مسوولانه یک شرکت، فراتر از الزامات قانونی منافع شرکت و استانداردهای مشخص است.

وی گفت: در حقیقت می‌توان از مسوولیت اجتماعی به‌عنوان یک مکانیسم تنظیم‌گر یادکرد که شرکت‌ها از طریق آن نقش مثبت خود را در جامعه تضمین می‌کنند. چون در جوامع کنونی شرکت‌ها بر اساس اثرگذاری فعالیتشان بر جامعه، اقتصاد و محیط‌زیست از سوی افکار عمومی و ذی‌نفعانشان قضاوت می‌شوند. مدیر روابط عمومی و مسوولیت اجتماعی اسنپ تصریح کرد: به عبارتی می‌توان گفت مسوولیت اجتماعی از نگاه مردم موضع آن شرکت در برابر جامعه و کره زمین است. وی خاطرنشان کرد: عمل به مسوولیت‌های اجتماعی باعث افزایش اعتبار برندها، جذب و حفظ کارمندان، ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاران و ساختن جهانی بهتر برای مردم می‌شود که همه فعالیت‌های یک برند درمجموع به مثبت شدن نظر جامعه نسبت به آن برند و افزایش اعتبار برند و مشتریان می‌شود.

شبکه‌های اجتماعی؛ تیغ دولبه

نگار عرب مدیر روابط عمومی تپسی در ارائه خود با موضوع نقش شبکه‌های اجتماعی با ذکر تجاربی از برند تپسی گفت: استفاده از شبکه‌های اجتماعی توسط برندها دو روی متفاوت دارد. این یعنی شبکه‌های اجتماعی دو لبه تیغ‌دارند و هم می‌توانند برای برند باعث خوشحالی و موفقیت شده و هم می‌توانند موجب شکست یک برند شوند.

وی گفت: کسب‌وکارها با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به‌خوبی از اخبار سطح جامعه و تحولات آن باخبر شوند. این موضوع می‌تواند بازخوردهای مختلفی را در محصولات ایجاد نموده و آن برند را با جامعه و خصوصیاتش همراه کند. علاوه براین با تیزهوشی مدیران برند می‌توانیم به‌موقع بر ترندهایی که در شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌شود موج‌سواری کنیم تا به اهداف برند خود برسیم.

عرب افزود: فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بسترهای خوبی برای روایتگری مسائل مختلف یک برند هستند. این یعنی با استفاده از این ابزار می‌توان درصورتی‌که روایت صحیح و جذابی داشته باشیم مخاطب را به سمت خود جذب کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ارتباط مستقیم و لحظه‌ای با مخاطب و مشتریان یکی از شاخصه‌های مثبت شبکه‌های اجتماعی است که با استفاده از این شبکه‌ها می‌توان به‌راحتی درخواست‌های مخاطب را دریافت کرد و به در صورت امکان به‌خوبی به آن پاسخ داد تا با تعامل با مخاطب، بازخوردهای مثبت در این شبکه‌ها از برند منتشر شود. مدیر روابط عمومی تپسی متذکر شد: از سوی دیگر شبکه‌های اجتماعی به خاطر اینکه می‌توانند در لحظه به دادگاهی برای قضاوت توسط مخاطبین تبدیل شوند ممکن است برای برند آثار منفی را نیز داشته باشند. علاوه بر این ممکن است شبکه‌های اجتماعی یک برند را به خاطر اتفاقاتی که داخل یا خارج از فضای مجازی می‌افتد دچار بحران‌هایی پیچیده کنند.

وی ادامه داد: برای همین است که اگر توسط برند چه در فضای حقیقی و چه در مدیریت فضای مجازی اشتباهی اتفاق بیافتد هزینه‌های اشتباه می‌تواند برای آن بسیار بالا باشد. باید به این موضوع توجه داشت که هر کاربر در فضای مجازی یک رسانه است و سرعت انتشار و گستره آن بسیار بالاست. به همین خاطر اهمیت فضای مجازی برای برندها در دنیای امروز بسیار قابل‌توجه است.

شناخت سازمان و افراد مؤثر بیرون و درون سازمان، نکته‌ای مهم و قابل تأمل

هارمیک نواسارتیان مدیر روابط عمومی آژانس تبلیغاتی بادکوبه که موضوع ارائه او «روابط عمومی در برند سازی سازمان‌ها و شرکت‌ها؛ روابط عمومی شرکت‌های B۲B» بود در سخنانی اظهار کرد: نکته مهمی که در مورد روابط عمومی‌ها نباید فراموش کنیم این است که در روابط عمومی نوین مخاطبین سازمان در بیرون و درون سازمان هر دو باید شناخته شوند. وی افزود: علاوه بر این باید افراد تأثیرگذار بیرون و درون سازمان نیز شناسایی شوند تا موقعی که به کمک این افراد نیاز داریم بتوانیم به بهترین نحو از آن استفاده کنیم.

مدیر روابط عمومی آژانس تبلیغاتی بادکوبه خاطرنشان کرد: داستان برند باید برای مخاطبین مختلف ازجمله مخاطبینی که از آن‌ها به‌عنوان عموم جامعه یاد می‌شوند تعریف شود تا با این شناخت، نظر مخاطب به برند جلب شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اتفاقاتی که در دنیای نوین روابط عمومی افتاده است یافتن مزیت رقابتی در این بخش از سازمان‌ها است که البته این مأموریت درگذشته در قسمت‌های دیگر سازمان نظیر واحد بازاریابی، فروش و ... می‌افتد ولی چون روابط عمومی با مخاطب در ارتباط است و باید برند را به مخاطب معرفی کند می‌تواند در این زمینه اقدامات خوبی را انجام دهد. نواسارتیان تصریح کرد: روابط عمومی‌ها امروز علاوه بر همه ابزارهای موجود به نیروی متخصص نیاز دارند. این نیروی متخصص باید دارای به‌اصطلاح توانایی‌های نرم بوده و علاوه بر این در طول زمان کار کردن برای سازمان، بتواند با استفاده از امکاناتی که برایش فراهم می‌شود توانایی‌های خودش را ارتقاء دهد.

آثار پیدا و پنهان فولاد مبارکه بر جامعه و اقتصاد

محمدجواد براتی، مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه در رویداد تجربه محور روابط عمومی اظهار کرد: فولاد مبارکه اولین و تنها شرکتی است که در کشور گزارش استانداردهای gri را تهیه و ارائه داده و مرجع بین‌المللی مربوطه آن را تایید کرده است. وی افزود: تعامل و مشارکت با ذی‌نفعان بخشی جدانشدنی از سازمان‌ها و یکی از حوزه‌های قابل‌توجه در شرکت‌هاست و هر سازمان در طول فعالیت‌های خود ناچار به تعامل با ذی‌نفعان است.

مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه افزود: در حال حاضر ذی‌نفعان در مجموعه‌ها این توانایی را دارند که بر فعالیت‌های یک شرکت تاثیر بگذارند و سازمان ناچار است با آن‌ها تعامل داشته باشد.

تعامل بالا با ذی‌نفعان، عاملی برای موفقیت فولاد مبارکه

براتی افزود: سازمان‌هایی که تعامل بیشتری با ذی‌نفعان خود داشته باشند می‌توانند موفق‌تر باشند. سازمان باید انتظارات ذی‌نفعان خود را شناسایی و برطرف کند. وی گفت: ذینفعان، گروه‌هایی هستند که بر فعالیت‌ها، محصولات، خدمات و عملکرد شرکت تأثیر می‌گذارند و از آن تاثیر می‌پذیرند.

مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه بیان کرد: در خصوص مدیریت ذی‌نفعان سه مدل را شاهد هستیم. پیش‌تر از واژه مدیریت استفاده می‌شد اما امروز نمی‌شود بحث ارتباط با ذی‌نفعان را مدیریت نامید.

براتی ادامه داد: پیش‌تر تعامل با مشتریان را مدیریت بحران می‌نامیدند اما بعدها بحث مدیریت ذی‌نفعان مطرح شد و نهایتا سازمان‌های پیشرو در حال گذار از این مرحله هستند. پنل پرسش و پاسخ از ارائه‌دهندگان با طرح چالش‌های جاری مدیران روابط عمومی سازمان‌ها و شرکت‌ها از سوی مدیران و فعالان این عرصه پایان‌بخش برنامه‌های اولین رویداد تجربه محور روابط عمومی با مرور شکست و موفقیت کسب‌وکارها بود.