بهره‌وری در شرکت‌های تجاری در واقع ترکیبی از دو شاخص کارآیی و اثربخشی است در این راستا نهادهای بازرگانی باید به دنبال این باشند که چگونه می‌تواند در شاکله خود ضریب این دو شاخص را ارتقاء دهند.

اگر بخواهیم به راهکارهای ارتقای بهره‌وری در شرکت‌های بیمه بپردازیم باید اذعان داشت که کارکردهای شرکت بیمه مانند بهینه‌سازی بخش‌های مختلف چون صدور و پرداخت خسارت و... و همچنین بهبود و ارتقای توانمندی‌ها از طریق ساده‌سازی ساختار و چابک‌سازی شرکت باید مورد توجه قرار گیرد با تاکید بر این نکته که در دنیای امروز، شرکت‌ها باید از رویکرد سنتی به روش‌های نوآورانه درارتقاء بهره‌وری توجه کنند.

درست به همین دلیل است که چابک‌سازی کسب و کار از طریق روی آوردن به روش‌های نوین بیمه‌گری، با اتکا بر توسعه زیرساخت‌های آی‌تی می‌تواند مسیر چابک‌سازی سازمان، افزایش سودآوری، ارتقای رشد واقعی شرکت و نه فقط رشد اسمی، افزایش درآمد ناشی از سرمایه‌گذاری‌ها و ... را فراهم کند و البته تحقق این شاخص‌ها به تغییر پارادایم‌های مدیریتی و تربیت نیروی متخصص در شرکت بیمه نیز وابسته است.

شرکت بیمه دی توانسته رتبه نخست «شاخص فروش» و «بهره‌وری کل عوامل» در بین موسسات بیمه‌ای را، دوسال پیاپی در همایش شرکت‌های برتر ایران کسب کند، همچنین، دریافت نشان سیمین بهره‌وری از انجمن ملی بهره‌وری ایران را در کارنامه خود ثبت کند. ضمن اینکه در پنجمین عصرانه بهره‌وری که در سال گذشته با موضوع بهره‌وری و بیمه به همت انجمن بهره‌وری ایران و میزبانی پژوهشکده بیمه با حضور فعالان این حوزه‌ها برگزار شد، مهندس حمیدرضا حسینی آشتیانی، عضو هیات‌مدیره انجمن بهره‌وری ایران به دو شرکت بیمه که در سال ۹۸ عملیات بیمه‌گری مثبتی داشته‌اند اشاره شد که یکی از آنها بیمه دی است.

بدون شک ثبت عملیات مثبت بیمه‌گری توسط بیمه دی و تداوم آن در سال ۹۹ حاصل برنامه ریزی منسجم و تحقق دو شاخص کارایی و اثربخشی در شرکت بوده است.

همان‌طور که اشاره شد، تقویت منابع انسانی قطعه کلیدی پازل در تکمیل فرآیند کارایی و اثربخشی سازمان است در این راستا در حوزه بهره‌وری منابع انسانی، تیم بیمه دی فعالیت‌های ارزنده‌ای را به انجام رسانیده است؛ بازنگری ساختار سازمانی و شرح وظایف شعب و برآورد تعداد نیروی انسانی بهینه از طریق انجام کارسنجی، تدوین کتابچه تعالی شعب با الگوبرداری از مدل تعالی سازمانی و استقرار آن به‌صورت پایلوت، تدوین شاخص‌های صلاحیت‌های حرفه‌ای و فنی برای نمایندگان بر پایه نظام رتبه‌بندی، درجه‌بندی نمایندگان و اعمال حدود اختیارات متناسب با آن، استقرار نظام مدیریت عملکرد و توسعه نرم‌افزار ارزیابی عملکرد سه سطحی یکپارچه (سازمانی، تیمی ‌و فردی) و شناسایی و ارزیابی ریسک‌های منابع انسانی از جمله برنامه‌هایی بوده که در این حوزه انجام شده است.

از آنجا که عملا مدیریت بهره‌وری در واقع مدیریت کیفیت عملیات یک نهاد تجاری است در این راستا در حوزه بهره‌وری عملیات نیز، تمرکز بر برون‌سپاری خدمات ارزیابی خسارت و توسعه روش‌های نظارتی بر عملکرد ارزیابان خسارت در دستور کار قرار گرفت، چرا که در دنیای امروز یکی از عوامل بهره‌وری سازمان‌ها چابک‌سازی و تمایل به برون‌سپاری فعالیت‌ها در راستای عملکرد بهینه است. همان‌طور که اشاره شد توسعه زیرساخت‌های آی‌تی یکی از عوامل ارتقای بهره‌وری در سازمان‌هاست که این مهم نیازمند تغییر پارادایم‌های ذهنی مدیران و هیات‌مدیره است که خوشبختانه در بیمه دی به منصه ظهور رسیده است و در این راستا توسعه بستر فروش الکترونیک در رشته‌های بیمه‌ای مختلف، مکانیزاسیون فرآیندهای ارزیابی خسارت در راستای کاهش مدت زمان ارزیابی خسارت و کاهش هزینه‌های ارزیابی، مکانیزاسیون فرآیند عودت و ارزیابی مجدد اسناد درمانی در دستور کار قرار گرفته است.

ضمن اینکه مدل‌سازی احتمال حادثه و شدت خسارت خودروهای سواری برای بهبود فرآیند ارزیابی ریسک و نرخ‌دهی رشته بدنه خودرو، توسعه سامانه امور مشتریان به منظور بهبود فرآیند و شاخص‌های پاسخگویی به شکایات و درخواست‌های مشتریان، نصب و راه‌اندازی سامانه گردش کار فرآیندها (BPMS) و پیاده‌سازی فرآیندهای امور شعب و شبکه فروش در آن و سیستمی‌کردن صورت‌های مالی از جمله اقدامات بیمه دی در زمینه بهره‌وری عملیاتی از دیگر اقداماتی بوده که توانسته فرآیندهای کاری این شرکت را در مسیر بهره‌وری قرار دهد. از طرف دیگر رشد سرمایه‌گذاری در نهادهای مالی و به‌خصوص شرکت‌های بیمه از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که بنابر نص صریح آیین‌نامه ۹۷، زمینه‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه مشخص شده و از طرفی در تمام دنیا شرکت‌های بیمه به دلیل منابع حاصل از دریافت حق بیمه فرصت‌های بکری برای سرمایه‌گذاری دارند.

در بیمه دی نیز، حوزه سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین ارکان شرکت محسوب می‌شود که تیم‌های تخصصی این حوزه پیوسته در حال پایش و اصلاح فرآیندها هستند، بهره‌وری ‌سرمایه‌گذاری در دو محور اصلاح ترکیب پرتفوی سرمایه‌گذاری و تجهیز منابع سرمایه‌گذاری از طریق تفکیک حق بیمه‌های زندگی و غیرزندگی در حال انجام است که امید داریم در آینده نزدیک کمک شایانی به پیشرفت‌های استراتژیک شرکت داشته باشد.

Untitled-1

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند