در حال حاضر «فولاد» به یکی از سه بنگاه بزرگ بورسی از منظر ارزش بازار تبدیل شده است و مورد اعتماد تحلیلگران بنیادی است. مهم‌ترین ماموریت شرکت فولاد مبارکه در بازار سرمایه چیست؟

مهم‌ترین ماموریت شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بازار سرمایه، افزایش منافع سهامداران از طریق به‌کارگیری فرآیندهای کارا، موثر و منطبق با الزامات قانونی، مدیریت بهینه منابع و مصارف مالی و ارائه اطلاعات قابل اتکا و به‌موقع به ذی‌نفعان شرکت است که شرکت همواره سعی کرده است با برنامه‌ریزی و اقدامات مناسب و پیشبرد طرح‌های توسعه شرکت بازده مناسبی برای سهامداران به ثمر آورد.

  با توجه به اقبال سهامداران به «فولاد»، برنامه‌هایی که مجتمع فولاد مبارکه در راستای افزایش سود سرمایه‌داران در نظر دارد شامل چه مواردی است؟

شرکت فولاد مبارکه در راستای برنامه‌ها و استراتژی‌های بلندمدت خود در جهت توسعه زنجیره ارزش شرکت و سودآوری پایدار برای سهامداران و سرمایه‌گذاران، برنامه افزایش سرمایه ۷/ ۴۵ درصدی از محل سود انباشته را در دست اجرا دارد. در حال حاضر پیشنهاد هیات‌مدیره شرکت در این خصوص ارائه شده است و توسط حسابرس مستقل و بازرس قانونی شرکت در دست بررسی است و پس از تایید به سازمان بورس جهت اخذ مجوز برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده ارسال می‌شود.

افزایش سرمایه مذکور با دو هدف صورت می‌پذیرد:

الف- تامین مخارج بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت شرکت‌های فرعی و وابسته (بورسی و غیربورسی): تامین منابع مالی جهت حفظ موقعیت در شرکت‌های سرمایه‌پذیر از طریق پشتیبانی مالی و مشارکت در افزایش سرمایه‌های مزبور و همچنین اجرای مصوبات مجامع عمومی آنها، در استراتژی کلان شرکت در مقوله سرمایه‌گذاری مورد توجه قرار گرفته و مخارج آن از محل منابع داخلی صورت گرفته است. شرکت فولاد مبارکه در افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی شامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، معدنی و صنعتی گل‌گهر، معدنی و صنعتی چادرملو و سرمایه‌گذاری توکا فولاد، همچنین چند شرکت غیربورسی مشارکت کرده و در این افزایش سرمایه قصد جبران آنها را دارد.

 ب- تامین بخشی از منابع مورد نیاز جهت تکمیل طرح‌های توسعه در دست اجرا

(احداث طرح خط نورد گرم شماره ۲).

طرح نورد گرم شماره ۲ با تکنولوژی پیشرفته قابلیت تولید بخشی از محصولات ویژه را دارد. همچنین تولید فولادهایی را که به دلیل محدودیت ظرفیت تولید امکان عرضه به بازار مصرف و همچنین بازار نورد مجدد (برای تولید ورق سرد و پوشش‌دار) ندارند پوشش می‌دهد. ظرفیت نورد گرم ۲ فولاد مبارکه تولید ۲/ ۴میلیون تن کلاف گرم است. سایر اهداف این پروژه به شرح زیر هستند:

 تکمیل زنجیره تولید فولاد مبارکه

 ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر در محصولات میانی (تختال) فولاد مبارکه

 پاسخگویی به تقاضای مشتریان (با ترکیب تولیدات متنوع)

 کاهش واردات و جلوگیری از خروج ارز

با ثبت این افزایش سرمایه شرکت از ۲۰۹,۰۰۰ میلیارد ریال به ۳۰۴,۵۰۰ میلیارد ریال افزایش پیدا می‌کند و شرکت فولاد مبارکه رتبه اول شرکت‌های بورسی را به لحاظ سرمایه کسب می‌کند.

از دیگر اقدامات شرکت در راستای تکمیل زنجیره ارزش گروه فولاد مبارکه و افزایش سودآوری می‌توان به توسعه شرکت فولاد هرمزگان (افزایش ظرفیت از ۵/ ۱ به ۲ میلیون تن)، افزایش ظرفیت شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری، بهره‌برداری از کنسانتره‌سازی سنگان و بهره‌برداری از کارخانه الکترود گرافیتی اردکان اشاره کرد.

ضمن اینکه اجرای پروژه نسل چهارم تکنولوژی در فولاد مبارکه در دست اجراست، هم‌اکنون فولاد مبارکه دارای نسل سوم تکنولوژی است و تلاش بر این است که همگام با کشورهای پیشرفته به سمت نسل چهارم پیش برود و در مسیر دانش‌افزایی حرکت کند. اجرای این پروژه شرکت را همچنان در مسیر رقابت با فولادسازان برتر دنیا حفظ می‌کند.

همچنین در راستای حمایت از سهام فولاد، شرکت در سال جاری اقدام به اخذ مجوز خرید و نگهداری سهام خزانه برای اولین بار در بورس اوراق بهادار کرد و در این راستا بالغ ‌بر ۱.۲۸۰ میلیارد تومان صرف حمایت از سهام شرکت در بورس شد. علاوه بر این شرکت اقدام به انعقاد قرارداد بازارگردانی اختصاصی برای حمایت از سهام گروه فولاد مبارکه کرد که این صندوق با سرمایه بالغ‌بر ۸۰۰ میلیارد تومان هم‌اکنون در حال فعالیت و حمایت از سهام شرکت‌های گروه فولاد مبارکه اصفهان در بازار بورس است. ضمن اینکه شرکت تا قبل از ثبت صندوق بازارگردانی حمایت از سهام شرکت‌های گروه فولاد مبارکه را انجام داده و به تعهدات خود در قبال حمایت از سهام این شرکت‌ها پایبند بوده است به‌گونه‌ای که تا قبل از شروع فعالیت صندوق بازارگردانی اختصاصی، مبلغ ۱,۲۷۷ میلیارد تومان از طرف شرکت صرف حمایت از سهام فولاد و شرکت‌های گروه شده است (به غیر از حمایت انجام‌شده توسط شرکت در قالب خرید سهام خزانه).

  در شرایطی که بسیاری از واحدهای صنعتی کشور با مشکل تامین سرمایه مورد نیاز خود روبه‌رو هستند، رونق بازار سرمایه می‌تواند بستر مناسبی را برای تامین مالی این شرکت‌ها، رونق اقتصادی و متقابلاً بازدهی مناسب برای سهامداران ایجاد کند. این مساله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ شرکت فولاد مبارکه چه تدابیری در این خصوص اندیشیده است؟

 تحقق شعار «جهش تولید» در سال ۱۳۹۹ که توسط مقام معظم رهبری نام‌گذاری شد، مستلزم همراهی و همکاری همه ارکان اقتصادی و صنعتی کشور است. بازار سرمایه نیز از این امر مستثنی نبوده و نقش بسزایی در تحقق شعار سال به ویژه از طریق جهت‌دهی و هدایت منابع مالی به سمت تولید بر عهده دارد.

رونق هرچه بیشتر بازار سرمایه می‌تواند علاوه بر ایجاد سود مطمئن برای سرمایه‌گذاران، نقدینگی موجود در جامعه را بدون ایجاد تورم از بازارهای غیرمولد و تورم‌زا به سمت تولید سوق دهد و منابع مالی را در بستری شفاف به‌طور گسترده و ارزان‌تر نسبت به بازار پول در اختیار بنگاه‌های اقتصادی قرار دهد. در شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان یکی از بنگاه‌های بزرگ و برتر کشور نیز در سال‌های اخیر به ویژه سال جاری سعی شده است با انعقاد قرارداد با شرکت‌های تامین سرمایه از حداکثر پتانسیل موجود در بازار سرمایه در تامین منابع مالی استفاده شود.

آیا در صورت بهبود چشم‌انداز اقتصادی و رفع تحریم‌ها شرایط برای فولاد نیز تغییر  می‌کند؟

شرکت فولاد مبارکه اصفهان به‌ عنوان شرکتی پیشرو در صنعت کشور همواره در حال رصد برنامه‌ها و استراتژی‌های خود جهت حفظ و ارتقای جایگاه خود در صنعت فولاد کشور بوده است. شرکت برای اجرای برنامه‌ها و توسعه‌های خود منتظر رفع تحریم‌ها نمانده و برنامه‌‌هایی برای دستیابی به اهداف تعریف‌شده براساس راهکارهای جایگزین و توجه ویژه به بومی‌سازی تدوین کرده است. البته رفع تحریم‌های ظالمانه باعث بهبود در روابط بانکی و تبادل دانش بین‌المللی خواهد شد.

  چه چشم‌اندازی برای سهام فولاد مبارکه و سهامداران فولاد مبارکه در روزهای آتی باقی‌مانده از سال جاری و سال آینده متصور هستید؟

خوشبختانه شرکت فولاد مبارکه همواره برای سهامداران گرامی به عنوان سهمی با سودآوری پایدار و کم‌ریسک شناخته شده است و در حال حاضر برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های شرکت بر این است که روند سودآوری برای سهامداران ادامه یابد به ‌طوری که در گزارش شش ماهه شرکت شاهد رشد ۲۵‌درصدی سود خالص نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم. برنامه‌ریزی‌ها بر این است که این روند مطلوب تا پایان سال به کسب سود عالی در مجموعه فولاد مبارکه منجر شود. البته در حال حاضر هیجانات منفی حاکم بر کل بورس باعث کاهش قیمت سهام شرکت شده است، ولی پیش‌بینی می‌شود با تخلیه هیجانات، با توجه به فروش عالی شرکت شاهد برگشت سهام «فولاد» روی ریل صعودی باشیم.

  متغیرهای اثرگذار بر سودآوری سهام فولاد کدام‌اند؟

به طور کلی متغیرهای اثرگذار بر سود به شرح زیر است:

الف - تامین مواد اولیه (کنسانتره، سنگ آهن و گندله) و قیمت آن: در این راستا شرکت سعی کرده است با تکمیل و بهره‌برداری از معدن سنگان و همچنین با حفظ کرسی‌های مدیریتی در شرکت‌های معدنی نظیر چادرملو و گل‌گهر ریسک کمبود مواد اولیه را کاهش دهد.

 ب- میزان تولیدات کمی و کیفی شرکت و نرخ فروش محصولات

که این متغیرها خود تابع دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های قیمت‌گذاری ابلاغی مرتبط با زنجیره فولاد است.

آیا تحریم‌ها بر فولاد مبارکه گذرا بوده و اگر پاسخ مثبت است این اثرگذاری به چه میزان است؟

در ارتباط با تحریم‌های جدید آمریکا علیه شرکت فولاد مبارکه و شرکت‌های وابسته، شرکت فولاد مبارکه اصفهان سال گذشته و پس از قرار گرفتن در لیست تحریم‌های ظالمانه، اقدام به اتخاذ استراتژی‌های مناسب و متنوع در حوزه‌های مختلف عملیات شرکت کرده و با توجه به اقدامات اجرایی صورت‌پذیرفته در این زمینه، تصمیم یادشده تاثیری بر سودآوری و تولید شرکت نداشته است.

  شرح وضع کلی در خصوص صورت‌های مالی فولاد مبارکه را ارائه کنید.

آخرین صورت‌های مالی منتشر شده شرکت بر روی سامانه کدال مربوط به اطلاعات حسابرسی‌نشده شرکت برای دوره شش‌ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه سال ۱۳۹۹ است که خلاصه این اطلاعات به شرح زیر است:

رشد ۳۷‌درصدی درآمدهای عملیاتی شش‌ماهه ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه از مبلغ ۲۰ هزار و ۳۳ میلیارد تومان به مبلغ ۲۷ هزار و ۳۶۱ میلیارد تومان.

رشد ۱۸‌درصدی سود ناخالص شش‌ماهه ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه از مبلغ ۱۰ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان به مبلغ ۱۲ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان.

رشد ۲۰‌‌درصدی سود عملیاتی شش‌ماهه ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه از مبلغ ۹ هزار و ۷۰۱ میلیارد تومان به مبلغ ۱۱ هزار و ۶۳۴ میلیارد تومان.

رشد ۲۵‌درصدی سود خالص شش‌ماهه ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه از مبلغ هشت هزار و ۶۸ میلیارد تومان به مبلغ ۱۰ هزار و ۹۴ میلیارد تومان (تحقق سود ۴۸۳ ریالی به ازای هر سهم).

طی ۹ ماه سال ۹۹ و در زمینه تولید شرکت موفق به تولید پنج میلیون و ۵۹۸ هزار تن گندله و تولید پنج میلیون و ۸۷۳ هزار تن آهن اسفنجی شده است که در نوع خود یک رکورد ارزشمند محسوب می‌شود.

در زمینه تولید فولاد خام در ۹ ماه سال گذشته چهار میلیون و ۸۹۵ هزار تن تختال تولید شده بود که در پایان ۹ ماه نخست امسال، با تحقق ۱۰۹‌درصدی برنامه سالانه و با ۱۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به عدد پنج میلیون و ۴۶۵ هزار تن رسیده‌ایم.

ضمن اینکه طی ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۹ شرکت موفق به فروش بیش از ۴۹,۴۰۰ میلیارد تومان انواع محصولات فولادی شده است که در تاریخ شرکت بی‌نظیر است. نمودار ذیل روند درآمد حاصل از فروش محصولات شرکت را طی مدت ۹ماهه سال ۱۳۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد.

Untitled-1 copy

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند