بر این اساس به دلیل گستردگی صنعت پخش و پیچیدگی فعالیت‌ها، به نرم‌افزارهای ویژه‌ای در این صنعت نیاز است، حجم تراکنش‌های بالا این پیچیدگی‌ها را تشدید می‌کند و نیاز سازمان به دستیابی به گزارش‌های مدیریتی مانند اطلاعات درست برای برنامه‌ریزی تأمین، تولید، توزیع و کاهش چشمگیر هزینه‌های اضافی، بیشتر حس می‌شود.متن زیر ماحصل گفت‌وگوی ما با احمد اصلاح مدیر راهکار صنعت پخش همکاران سیستم است.

حفظ سهم بازار و بهبود شرایط موجود و فراهم امکان توسعه کسب‌و‌کار برای شرکت‌های پخش استانی و منطقه‌ای چگونه امکان‌پذیر است؟

اجازه دهید با طرح یک پرسش موضوع را آغاز کنیم. صاحبان و مدیران یک شرکت پخش استانی یا منطقه‌ای به دنبال چه چیزی هستند؟ افزایش فروش و سودآوری؛ و این سودآوری بدون توجه به موفقیت امکان‌پذیر نیست. حال باید دید موفقیت را باید در امروز جستجو کنیم یا آینده؟ بدون تردید پاسخ آن امروز است. چراکه به دلیل عدم قطعیت و ابهام در آینده و وجود شرایط متغیر فضای کسب‌وکار، باید «امروز» یک فعالیت موفق داشته باشیم؛ بنابراین مدیریت شرکت پخش برای موفقیت نیازمند نگاه به امروز و آینده است و فراموش نکنیم موفقیت امروز ضرورت و پایه‌ای برای موفقیت در آینده است اگر امروز خوب عمل نکنیم نمی‌توانیم در آینده انتظار موفقیت داشته باشیم.

شرکت‌های پخش برای موفقیت به چه عواملی نیاز دارند؟

برای شروع و ایجاد یک شرکت پخش شما می‌توانید با سرمایه اندک،‌ فضای انبار کوچک، تعداد مدیران و نیروهای کم، سبد محصولی با تنوع پایین و تمرکز بر بخشی از بازار فعالیت را شروع کنید و ‌کم‌کم فعالیت‌های خود را گسترش و فضای آن را بزرگ‌تر کنید حتی می‌توانید سرمایه اضافه کنید یا از محل سود، ‌سرمایه در گردش را افزایش دهید در این حالت می‌توانید نیروهای بیشتری جذب کنید و ‌ فضا و انبار بزرگ‌تری در اختیار بگیرید، همچنین می‌توانید خودروهای توزیع بیشتری خریداری یا اجاره کنید و تعداد SKU‌محصولات را بالا ببرید.

تمامی موارد ذکرشده مربوط به بخش سخت افزایی این فعالیت‌ها است اما بخش نرم‌افزاری سیستم فاقد ماهیت توسعه‌ای و گستردگی اندک‌اندک است و نمی‌توان آن‌ها را به‌صورت جزئی توسعه دهید.نرم‌افزار یک بستر کلیدی برای این نوع فعالیت‌ها است و باید از ابتدا امکانات موردنظر شرکت‌ها در آن وجود داشته باشد. اگر شرکتی از یک نرم‌افزار باقابلیت‌های اندک استفاده کند، ‌وقتی کسب‌وکار شرکت مذبور بزرگ‌تر شود مجبور خواهید شد نرم‌افزار را کنار بگذار یا فرآیندها را بر مبنای نرم‌افزار جدید تغییر دهد؛ که این کار تمرکز شرکت مذبور را در مسیر رشد کسب‌و‌کار کم کرده و ممکن است نتایج مورد انتظار شرکت را به همراه نداشته باشد و چالش‌های بسیاری برای شرکت مذکور ایجاد کند.

 برای پیشگیری از این مشکل چه راهکاری وجود دارد؟

راهکار این است که شرکت‌ها از نرم‌افزاری استفاده کنند که تنها نیازها و فرایندهای جاری آن‌ها را پوشش ندهد، ‌بلکه نیم‌نگاهی به آینده‌ی کسب‌وکار داشته باشد. به شکلی که همگام با رشد کسب‌وکار، شرکت مذکور بتواند نیازهای بیش‌تری را پوشش دهد و امکان استفاده در حجم بالاتر کاری و اضافه کردن مراکز توزیع بیشتر را بدون ایجاد وقفه برای فعالیت‌های اصلی شرکت فراهم کند.

به نظر شما عمده‌ترین مسائل یک شرکت پخش استانی یا منطقه‌ای چیست؟

 بعضی از شرکت‌های پخش استانی با سبد محصولی با تنوع کم و تعداد SKU ‌پایین فعالیت می‌کنند. برخی دیگر سبد محصولی کاملی در اختیاردارند و با تعداد SKU ‌بالا فعالیت می‌کنند. این موضوع می‌تواند با رشد فعالیت شرکت پخش،‌ متنوع‌تر و بزرگ‌تر شود. در اختیار داشتن نرم‌افزاری که بتواند تعداد SKU بالا و متنوع و با گروه‌بندی‌های مختلف را پوشش دهد اهمیت زیادی دارد. اگر امروز در شرکت پخش، نرم‌افزاری داریم که همه نیازهای ما را پوشش می‌دهد، نباید نگران باشیم که با افزایش تنوع محصولی و افزایش تعداد SKU نرم‌افزار دچار مشکل شود و نتواند به نیازهای شرکت پاسخ دهد.

وجود لاین‌های مختلف محصولی یکی دیگر از موضوعات مهم در شرکت‌های پخش استانی و منطقه‌ای است. امکان مدیریت مستقل لاین‌های مختلف و درعین‌حال وجود چند شخصیت حقوقی در تأمین‌کنندگان، پیچیدگی‌های زیادی ایجاد می‌کند. گاهی ممکن است از تیم‌های ویزیت مستقل استفاده شود یا در توزیع و وصول هم برای هر لاین محصول این تفکیک وجود داشته باشد. جالب است که حتی مشتریان هم بعضاً نمی‌دانند که با یک شرکت پخش که چند کالای مختلف را توزیع می‌کند؛ سروکار دارد. نگهداری کدهای متعدد برای هر مشتری به شکل جداگانه همیشه دردسرهایی برای شرکت پخش ایجاد می‌کند. از طرفی استفاده از تنها یک کد حساب برای مشتری باعث می‌شود تفکیک بین لاین‌های مختلف درمانده حساب،‌ اعتبار مشتری، چک‌های برگشتی و سایر اطلاعات مالی مرتبط با هر مشتری در لاین‌های مختلف قابل‌تفکیک نباشد. اعمال چنین رویه‌هایی در نرم‌افزار ساده نیست و برای پاسخ به چنین نیازهایی، لازم است از ابتدا در تحلیل و طراحی نرم‌افزار لحاظ شود.

آیا تولیدکنندگان و برندهای معتبر مایلند با شرکت‌های پخش استانی همکاری کنند؟

شرایط و پارامترهای خاصی برای این همکاری وجود دارد. به شکل کلاسیک عواملی مانند متراژ انباری که شرکت پخش در اختیار دارد و استاندارد بودن انبار،‌‌ وجود امکانات مناسب مثل سردخانه، خودروهای توزیع،‌ تیم فروش و توزیع قوی و موقعیت جغرافیایی مناسب مهم هستند. با توجه به‌سرعت تغییرات تکنولوژی و همچنین آینده کسب‌وکارها و اهمیت روزافزون، نرم‌افزارها از پارامترهای بسیار مهم، توان نرم‌افزاری شرکت پخش است. این موضوع در ارزیابی‌ها و ممیزی شرکت‌های تولیدکننده به‌عنوان یک اصل برای همکاری با پخش‌های استانی بیش از گذشته موردتوجه است.

برای انتخاب یک نرم‌افزار مناسب باید چه مؤلفه‌هایی را در نظر گرفت؟

مدیران پخش افزون بر اعتماد به شرکت ارائه‌دهنده‌ی نرم‌افزار، نیاز دارند تا خدمات استقرار، آموزش و پشتیبانی حرفه‌ای و به‌موقع دریافت کنند. خدماتی که بتواند شرکت را از پوشش کامل نیازهای نرم‌افزاری خود مطمئن کند.

پایداری شرکت نرم‌افزاری و سوابق مثبت و مشتریان موفق از شاخص‌هایی هست که معمولاً شرکت‌های پخش به آن توجه دارند. اینکه یک شرکت نرم‌افزاری چقدر وابسته به یک فرد است یا چقدر سازمان‌یافته و دارای ساختار است، نشان‌دهنده‌ی پایداری آن است. پشتیبانی عملیاتی از نرم‌افزار شاخص دیگری است که در انتخاب نرم‌افزار اهمیت اساسی دارد. اینکه یک شرکت نرم‌افزاری با چه دقت و در چه زمانی بتواند پشتیبانی عملیاتی دهد، در انتخاب نرم‌افزار نقشی تعیین‌کننده دارد.

در کنار همه‌ مواردی که به آن‌ها اشاره شد، باید اضافه کنم که یک نرم‌افزار بهینه، جدا از راهکار مناسب برای مدیریت تمام فعالیت‌ها و فرایندهای شرکت پخش، باید راهکاری ارائه کند که بتواند فرایندها و عملیات یک شرکت را ساده‌تر کند. این امر تنها با استفاده از تجربیات موفق شرکت‌های مشابه در صنعت انجام می‌شود. همکاران سیستم با بررسی ده‌ها شرکت پخش موفق و پیاده‌سازی بهترین رویه‌ها توانسته است این ویژگی مهم را در راهکار پخش خود ایجاد کند.

همکاران سیستم که سال‌هاست راهکار ویژه‌ی شرکت‌های پخش ارائه می‌دهد، راهکاری برای شرکت‌های پخش منطقه‌ای و استانی دارد؟

اتفاقاً یک شرکت پخش استانی با محدوده فعالیت کوچک و حجم بیزنس پایین، با داشتن لاین‌های مختلف، پیچیدگی‌هایی دارد که ممکن است یک شرکت پخش سراسری با آن روبه‌رو نباشد. ازاین‌رو، شرکت‌های پخش استانی نیاز دارند که از نرم‌افزاری قدرتمند و با امکانات پیشرفته استفاده کند.

همکاران سیستم بسته‌ محصولی ویژه‌ای برای این بخش از بازار در نظر گرفته است که تمام امکانات موردنیاز شرکت‌های پخش سراسری را در خود دارد اما برای فعالیت‌های منطقه‌ای و استانی متناسب‌سازی شده و هزینه‌ی این بسته محصولی هم برای شرکت‌های پخش منطقه‌ای و استانی بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

افزون ‌بر این، همکاران سیستم برای شرکت‌های پخش چه خدمات ویژه‌ای دارد؟

همکاران سیستم با ایجاد سازوکارهای حرفه‌ای در استقرار،‌ آموزش و پشتیبانی در تمام طول دوره و با استفاده از نرم‌افزار همراه یاری‌رسان شرکت‌های پخش در مسیر پیشبرد و توسعه کسب‌وکار آن‌ها بوده است.

حضور شرکت‌های منطقه‌ای همکاران سیستم در مراکز استان‌ها امکان ارائه خدمات حضوری را فراهم کرده است. شرکت‌ها در همه استان‌هایی که همکاران سیستم در آن‌ها فعال است، خدماتی باکیفیت یکسان دریافت می‌کنند. حتی همکاران سیستم در شرایط شیوع بیماری کووید ۱۹ هم به کمک ابزارهای متنوع امکان ارائه خدمات باکیفیت را فراهم کرده است.ژ

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند