اقدامات موثر و مهم گروه صنعتی ایران خودرو در یک سال اخیر، در شرایطی صورت گرفته که محیط کسب و کار فعلی ناشی از تحریم، بحران اقتصادی، سقوط قیمت نفت، افزایش نرخ ارز و البته شیوع ویروس کرونا، عرصه فعالیت برای بسیاری از بنگاه های اقتصادی تنگ کرده و بسیاری از آنان ناچار به تعدیل نیرو و تعطیلی خطوط تولید خود شده اند. 

بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان خودرویی، ادامه تولید در شرایط کنونی برای شرکت‌های خودروساز را بسیار دشوار ارزیابی می‌کردند، اما ایران خودرو توانست در سایه ی همدلی مجاهدانه و بهره مندی از ظرفیت و استعداد داخلی، رویکردی را برگزیند که قطعا منافع پایداری را برای صنعت کشور رقم خواهد زد. مجموعه اقداماتی که اهتمام به آن می تواند پیشران موثری برای این صنعت در شرایط دشوار امروز کشور باشد.

گروه صنعتی ایران خودرو به پشتوانه توانمندی متخصصان جهادگر خود، در ظل توجه به رهنمودهای داهیانه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و اعتمادسازی و ایجاد همدلی در بخش های مختلف بین تامین کنندگان و تولید کنندگان صنعت خودرو، توانست با اتکای بر توان و ظرفیت داخلی، مشکلات را به بهترین شکل مدیریت کرده و بر آنها فایق آید. هرچند شیوع ویروس کرونا در کنار محدودیت های بین المللی وضع شده، چالش های متعددی را پیش روی این خودروساز قرار داد، اما در نهایت توانستیم با اتکای بر توان و ظرفیت داخلی و با گذر از روند رو به تنزل که موقعیتی بحرانی برای این صنعت ایجاد کرده بود، نقطه عطفی را در فعالیت ها شاهد باشیم که دستاورد آن رشد و خودکفایی در این صنعت بوده است.

گروه صنعتی ایران خودرو، در یک سال اخیر توانسته اقدامات متعددی را در راستای برون رفت از مشکلات و حرکت به سمت توسعه انجام دهد. از جمله این اقدامات، خروج از ماده 141 قانون تجارت بود که منجر به افزایش حدود 19 برابری سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها گردید. کاهش ارزبری 137 میلیون یورویی ناشی از پروژه های ساخت داخل واستفاده از تمامی پتانسیل های داخلی در خودکفایی و پروژه های محصولی از دیگر اقدامات صورت گرفته است. 

هم چنین واگذاری 5600 میلیارد تومان دارایی های غیر مولد در سال های 98 و 99، کاهش 1043میلیارد تومانی ناشی از پروژه ها و شروع تولید اتوبوس پس از حدود هشت سال توقف،از سایر اقدامات این خودروساز به شمار می‌روند.

شکستن رکورد تولید 

گروه صنعتی ایران خودرو با اتکاء به ظرفیت های شبکه تامین و اعتماد به روحیه صف شکن جهادگران خود، موفق شد با تولید حدود 50 هزار دستگاه خودرو، رکورد تولید ماهانه سال 98 را در دی ماه این سال بشکند. همچنین در اردیبهشت ماه امسال نیز با تولید حدود 51 هزار دستگاه خودرو، توانست رکورد تولید ماهانه در سال 99 را بشکند. از جمله دیگر دستاوردها نیز می توان به تحقق بیش از 90 درصدی برنامه تولید چهارماهه نخست سالجاریاشاره نمود.

افزایش 34 درصدی تولید در نیمه دوم نسبت به نیمه اول سال 98 و نیز افزایش 40 درصدی تولید تا پایان مرداد ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته، هم گویای بهبود عملکرد شرکت در حوزه تولید است.

نگاهی به روند فروش تعدادی ایران خودرو در حوزه خودروهای سواری و وانت، نشان می دهد، این شرکت از ابتدای امسال تا پایان مردادماه، در مجموع حدود 144 هزار دستگاه خودرو به فروش رسانده که این رقم افزایش 13 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد. هم چنین مجموع فروش سال گذشته حدود 408 هزار دستگاه بوده در حالی که این عدد در سال 97 حدود 362 هزار دستگاه بوده است.

در کنار بهبود عملکرد این شرکت در حوزه فروش، بهبود وضعیت در اجرای تعهدات معوق نیز از موفقیت های کسب شده در سال های رونق و جهش تولید بوده است. کاهش تعهدات معوق از 205 هزار دستگاه در خرداد سال 98 به 111 هزار دستگاه در پایان همان سال، کاهش تعهدات معوق به 49 هزار دستگاه تا مرداد ماه امسال و نیز صفر شدن تعهدات معوق 14 محصول از جمله پژو 405 بنزینی، پژو پارس اتوماتیک، پژو 207 صندوق دار اتوماتیک، پژو 206 تیپ 5، سمند xu بنزینی، رانا، دناپلاس، دنا پلاس توربو شارژ، پژو 206 صندوق دار و پژو 2008 تا پایان تیرماه امسال، شاهدی بر این موضوع است. رونق در عرصه تولید و حرکت به سمت بهبود و توسعه، نه تنها در ایران خودرو بلکه در شرکت های زیر مجموعه این گروه نیز کاملا مشهود است. ایران خودرو دیزل با افزایش 384 درصدی تولیدات خود در سال 99 و حضور مجدد در بازار اتوبوس کشور، توانسته به شعار جهش تولید جامه عمل بپوشاند.

اتحاد با زنجیره تامین

از زمان شروع تحریم های ظالمانه و تصمیم برای پیوستن به نهضت ساخت داخل، خودروسازان و قطعه سازان با حمایت از یکدیگر و صرفا جهت تحقق یک هدف جمعی، به برون رفت از فضای راکد صنعت در ماه های اولیه تحریم ها کمک کردند. 

در این راستا، تعاملات شفافی با سازندگان صورت پذیرفت که منجر به پرداخت های عادلانه به تامین کنندگان و  افزایش آن از حدود 30 میلیارد تومان در ابتدای مهر ماه 98 به 80 میلیارد تومان در پایان سال و نیز برقراری تعامل مثبت و سازنده با تامین کنندگان و امضای میثاق نامه اتحاد و هم دلی شرکت ایران خودرو با قطعه سازان برای تحقق برنامه های تولید، گردید.

دستاوردهای نهضت ساخت داخل

گروه صنعتی ایران خودرو، در راستای نهضت ساخت داخل، پروژه های متعددی را در دست اجرا دارد که از جمله آنها می توان به 28 پروژه تعریف شده با صنایع دفاع و 102 پروژه به همراه 86 تفاهم نامه با مشارکت شرکت های دانش بنیان اشاره نمود.

برای دستیابی به کاهش ارزبری ناشی از تعمیق ساخت داخل و ارتقای محصولات جاری، پروژه هایی در قالب میزهای داخلی سازی وزارت صمت تعریف شد. در این راستا تاکنون 4 میز برگزار شده که در مجموع کاهش ارزبری 52 میلیون یورویی را به ارمغان آورده است.

پروژه های داخلی سازی قطعات و مواد خارج از میزهای وزارت صمت نیز کاهش ارزبری 27 میلیون یورویی را محقق ساخته است. هم چنین اجرای پروژه های بهینه سازی طراحی نیز، ارزبری 58 میلیون یورویی به همراه داشته است. در مجموع ایران خودرو توانسته کاهش ارزبری 137 میلیون یورویی را هم زمان با پیوستن به نهضت ساخت داخل محقق سازد.

پروژه های توسعه محصول گروه ناشی از تعمیق ساخت داخل

در فاز توسعه محصول، ایران خودرو با شرکت‌های متعددی مانند نیرو محرکه، ایپکو، جتکو و ایران خودرو دیزل، همکاری به عمل آورده که منتج به موفقیت‌هایی نظیر توسعه موتور، گیربکس و... شده است. در این مسیر شرکت نیرو محرکه موفق به توسعه گیربکس دستی MT6، توسعه گیربکس اتوماتیک AMT6، توسعه گیربکس اتوماتیک AT، توسعه گیربکس اتوماتیک DCT و نیز توسعه و داخلی سازی پلوس شده است.

شرکت ایپکو در زمینه طراحی و توسعه موتور کم مصرف، طراحی و توسعه موتور دیزل سنگین، ارتقای موتورهای جاری ایران خودرو و طرح ارتقای اتاق آزمون های ایپکو به عرصه توسعه محصول گام نهاد. 

شرکت جتکو نیز با پروژه هایی نظیر پروژه پلتفرم ملی خودرو(دوازدهمین پروژه راهبردی ملی)، پروژه پلتفرم برق و الکترونیک، پروژه توسعه سامانه مدیریت موتور(EMS)، پروژه خودروی دنای برقی و توسعه داخلی گیربکس اتوماتیک، در این مسیر خوش درخشید.

هم چنین شرکت ایران خودرو دیزل با خودکفایی محصولات داخلی و خارجی، خودکفایی در شرکت ایدم(تولیدکننده موتور محصولات سنگین)، خودکفایی در شرکت قطعات خاور(گاردان محصولات) و خودکفایی در شرکت چرخشگر(گیربکس محصولات) توانست چرخ های توسعه محصول را به گردش درآورد.

عملکرد کاهش هزینه ها

ایران خودرو از طریق صرفه جویی در اجرای پروژه های پیشنهادی، ارزیابی اولیه شده و پذیرش شده، مبلغ 10 هزار و 435 میلیارد ریال، خالص صرفه جویی را برآورد کرده است.

هم چنین با واگذاری دارایی ها و اموال غیر مولد برای سرمایه گذاری در پروژه های توسعه ای، در سال 98 به رقم 21 هزار و 46 میلیارد ریال و در پنج ماهه امسال به رقم 35 هزار و 437 میلیارد ریال دست یافته است.

با نگاهی به ارزش بازار سهام شرکت ایران خودرو می توان دریافت که شروع رشد ارزش بازار از سال 98 در نتیجه اقدامات انجام پذیرفته نظیر بهبود جریان نقدینگی، روند افزایشی تولید از نیمه دوم سال و بهبود چشم انداز فعالان بازار سرمایه از شرکت بوده است. تمامی این موارد منجر شده تا ارزش سهام این خودروساز به بیش از 130 هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

طبق برنامه ریزی های تولید، ایران خودرو در نظر دارد، در سال جاری، به تولید 500 هزار دستگاه خودرو دست یابد. این خودروساز امسال، از طریق خودکفایی قطعات خرید خارجی ساپکو، سازندگان و نیز خودکفایی مواد اولیه با منشا خارجی، 153 میلیون یورو کاهش ارزبری را محقق ساخته است. هم چنین طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، پیش بینی می شود در سال 1400 از طریق خودکفایی قطعات خرید خارجی ساپکو و سازندگان، مبلغ 93 میلیون یورو کاهش ارزبری محقق شود.

هم چنین در حوزه واگذاری دارایی های غیر مولد جهت تامین سرمایه پروژه های توسعه ای، در سال گذشته دو هزار و 105 میلیارد تومان واگذاری دارایی های غیر مولد صورت گرفته است. 

نقشه راه موتور و قوای محرکه

این خودروساز مطابق با نقشه راه محصول و قوای محرکه که برای خود تدوین و تبیین کرده است، در نظر دارد تا در سال 99، در حوزه پلتفرم و محصول، به توسعه پلتفرم ایران خودرو، تمرکز بر کلاس های CUV، C، B، حفظ سهم در کلاس های C و B و توسعه و سهم بازار در خودروهای CUV دست یابد.

در حوزه موتور نیز، ارتقای موتورهای جاری از منظر استاندارد آلایندگی و مصرف سوخت و نیز طراحی و توسعه خانواد موتور سه سیلندر جدید ایران خودرو و هم چنین در حوزه گیربکس، طراحی و توسعه گیربکس های شش دنده دستی و AMT و توسعه پروژه گیربکس های اتوماتیک AT و DCT را در دستور کار قرار داده است.

در صورتی که ایران خودرو بتواند به توسعه پلتفرم جدید خود به صورت کامل دست یابد، قیمت تمام شده محصول کاهش خواهد یافت. محصولات پروژه های جدیدی که بر روی پلتفرم ایران خودرو تعریف شده اند نیز شامل پژو K132 ، پژو کراس اوور(K125) و پروژه خودروی هاچ بک کم مصرف هستند.

در سال 99، پروژه های ارتقای محصولات جاری از جمله رانا پلاس، سورن پلاس، سمند سال، پژو 207 پانوراما(HB/ SD) و دنا پلاس اتوماتیک از جمله برنامه های این خودروساز است که با جدیت دنبال می شود. تمامی این محصولات تا پایان سال وارد بازار خواهند شد.

توسعه موتور کم مصرف

پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای تولید خودروی کم مصرف، ایران خودرو توسعه موتور (IK3) را به عنوان یکی از اولویت های اصلی امسال، در دستور کار خود قرار داده است. در این مسیر، توسعه یک خانواده موتور سه سیلندر، دارای طیف متنوعی از توان و گشتاور با حجم موتور کمتر از 1.2 لیتر(هم راستا با روند جهانی کاهش حجم در موتورها)، مصرف سوخت پایین، قابلیت کسب استانداردهای آلایندگی یورو 6، قابلیت استفاده از سوخت بنزین، CNG و مناسب برای مدل های هیبریدی و نیز بهره مندی از سطح تکنولوژی های روز موتور(GDI و Ellectrification) رامتصور شده و برای دستیابی به این هدف در تلاش است. سایر پروژه های توسعه ای سال جاری این خودروساز شامل طیف وسیعی از خدمات و محصولات می شود که از جمله آنها می توان به طراحی و توسعه گیربکس شش سرعته دستی و AMT، عرضه محصولات سواری با موتور اوروپا پنج، ارتقای قوای محرکه جاری شرکت(بهبود مصرف سوخت و آلایندگی) و افزایش ظرفیت تولید موتورملی EF7 به هزار دستگاه در روز، اشاره کرد.

هم چنین عرضه خودروی ون وانا با موتور EF7 TC گازسوز، تطبیق موتور 355 دیزل با استاندارد اروپا پنج برای خودروهای تجاری، تطبیق موتور 457 دیزل با استاندارد اروپا پنج برای خودروهای تجاری و نیز طراحی خودروهای نمونه دنای برقی و رانای هیبرید از سایر پروژه های توسعه ای این خودروساز در سال جاری به شمار می رود.

امضای پنج تفاهم نامه همکاری توسط ایران خودرو

ایران‌خودرو برای توسعه محصولات و نیز گسترش مرزهای همکاری خود با دانشگاهیان و دانش بنیان ها و سازمان‌ها و نهادهای معتبر و توانمند، تفاهم‌نامه‌های متعددی را به امضا رسانده است. حوزه همکاری با سازمان انرژی اتمی ایران از جمله این همکاری ها است. به موجب این تفاهم نامه مقرر شده است، در راستای بهره مندی هرچه بیشتر در حوزه تعمیق ساخت داخل، طراحی و توسعه موتورهای الکتریکی، ساخت دستگاه های جوش لیزر، استفاده از تکنولوژی پرتودهی، تولید کابل های ضد حریق و استفاده از توانمندی های آزمایشگاه آنالیز فلزات، از طریق همکاری با این سازمان بهره برداری شود.همکاری با شرکت SPEC از دیگر تفاهم نامه های مشترک این خودروساز است. به موجب این تفاهم نامه نیز مقرر شده است تا جایگزینی و ساخت داخل مواد پلیمری، ساخت قطعات کامپوزیت و جایگزینی با قطعات فلزی در راستای هدف کاهش وزن و بومی سازی تکنولوژی جدید تولید کاتالیست ها، میسر شود. در حوزه‌ همکاری با معاونت علمی و فن آوری، مواردی از جمله تشکیل کمیته راهبری طراحی و توسعه خودروی ارزان، تعیین خودرو جهت الگوبرداری و برنامه ریزی جهت ساخت اولین خودروی نمونه ظرف مدت شش ماه آینده تعریف شده است.

در حوزه های همکاری با جهاد دانشگاهی نیز، مواردی از جمله طراحی و توسعه خودروهای متصل، ساخت داخل کاتالیست، ساخت داخل مواد پلیمری، فلزی و شیمیایی، تجهیزات و ماشین آلات تولید و خودروهای برقی و باتری قرار دارد.  گروه صنعتی ایران خودرو که پیشانی صنعت و تامین کننده اصلی بازار خودروی کشور به شمار می رود، مسیری را که با همت والای زنجیره تامین و مجموعه کارکنان آغاز کرده با جدیت ادامه خواهد داد تا بتواند مطابق با منویات مقام معظم رهبری، در شرایط حساس کنونی، اهداف تعیین شده در سیاست های اقتصاد مقاومتی را در سال جهش تولید محقق کند. 

Untitled-1 copy

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند