محمود سیدی، مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو با اعلام این مطلب گفت  : تامین مالی شرکت‌ها در سال جدید به واسطه مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها با سختی بیشتری مواجه شده است . طی سال‌های گذشته، برجام فرصتی در اختیار شرکت‌ها قرار داد تا بتوانند از طریق فاینانس‌های مالی خارجی نسبت به کسب نقدینگی و ایجاد طرح‌های توسعه‌ای اقدام کنند. با شروع تحریم‌ها فاینانس‌های مالی از بین رفت و شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند از سرمایه‌های خارجی استفاده کنند.

 وی افزود: شرکت‌های فولادی و معدنی طی سال‌های گذشته توانسته‌ بودند از این منابع خارجی استفاده کنند. افزایش طرح‌های توسعه‌ای این شرکت‌ها در سال‌‌های اخیر به واسطه استفاده از منابع داخلی و خارجی انجام شد؛ موردی که به نظر می‌رسد در سال جاری با محدودیت‌های شدیدی همراه باشد.

سیدی تصریح کرد: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود که هزینه‌های مالی و اداری و عملیاتی شرکت‌ها نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا کند  و از طرفی دیگر به نظر می رسد در سال جاری درآمد‌های شرکت‌های فولادی و معدنی به واسطه کاهش تقاضا در بازار داخلی پایین بیاید.

مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت چادرملو در ادامه گفت : چادرملو یکی از شرکت‌هایی است که به منظور توسعه طرح‌های خود از فاینانس‌های مالی استفاده کرده است. این شرکت در گذشته امکان دریافت فاینانس خارجی از کشور ژاپن برای هزینه‌های احداث کارخانه گندله سازی جدید با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال  و همچنین امکان استفاده از تسهیلات بانک ایران واروپا، برای تامین نقدینگی مورد نیاز خرید ماشین‌آلات و تجهیزات بخش خارجی احداث کارخانه‌های نورد خود را دنبال کرده است. از این رو  محدودیت های ناشی از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تلاش‌های گذشته را فعلا با وقفه مواجه کرده است.

وی در خصوص همکاری با بانک ایران‌ و اروپا هم اظهار کرد: در این زمینه هم به دلیل محدودیت‌هایی که آن‌ها برای خودشان ایجاد کردند امکان دریافت تسهیلات ازبین رفت.

وی در خصوص تامین سرمایه از طریق افزایش سرمایه نیز می‌گوید: شرکت برای تامین منابع مالی مورد نیاز استفاده از آنومالی D۱۹  و جبران مخارج سرمایه ای گذشته و مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر، موضوع افزایش سرمایه را به مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۷/ ۱۱/ ۲۹ پیشنهاد و  این مجمع،  افزایش سرمایه شرکت از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران را  طی دو مرحله   تصویب کرد .

در مرحله اول سرمایه شرکت از مبلغ ۳۳ هزارو ۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۴ هزار میلیارد ریال و مرحله دوم از مبلغ ۴۴  هزار میلیارد  ریال به ۶۷ هزار میلیارد افزایش خواهد یافت.

 سیدی اضافه کرد:  در حال حاضرمرحله اول یعنی افزایش سرمایه به مبلغ ۴۴ هزار میلیارد ریال انجام و به ثبت رسیده است و هیات مدیره شرکت با افزایش سرمایه درمرحله دوم به مبلغ ۶۰ هزار میلیارد نیز موافقت کرده است  که در دست اقدام است.

سید محمود سیدی می‌افزاید: برای احداث  کارخانه‌ گندله سازی دو هزار میلیارد تومان از این افزایش سرمایه صرف خواهد شد، اما اینکه آیا برای موارد توسعه‌ای دیگر هم از طریق افزایش سرمایه تامین مالی شود یا خیر بستگی به تصمیم هیات مدیره شرکت دارد.

در بحث هزینه‌های سربار و هزینه‌های مالی و اداری نیز شرکت‌ها با افزایش قابل‌توجهی در این بخش‌ها مواجه خواهند شد. افزایش هزینه‌های دستمزد، افزایش هزینه‌های عمومی مانند انرژی و مواردی این چنینی باعث شده تا شرکت‌ها افزایش هزینه داشته باشند.

معاون مالی شرکت چادرملو در این خصوص می‌گوید: مرکز آمار اطلاعات مربوط به تورم را منتشر نکرده است. ما بر اساس برآوردهایی که از روند افزایش قیمت‌ها و تورم طی سال گذشته داشته‌ایم پیش‌بینی افزایش هزینه‌های سربار و هزینه‌های مالی و اداری را داشته‌ایم.

تاثیرگذاری قیمت ارز در ایجاد اشتغال در صنعت فولاد

مدیر  امور مالی و اقتصادی شرکت چادرملودر این خصوص گفت : اصولا قیمت ارز در ایجاد اشتغال تاثیرگذار است. به عنوان مثال در یک کارخانه فولاد ما یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است. یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان با ارز ۲۷۰۰تومانی سرمایه‌گذاری شده است. این میزان سرمایه‌گذاری توانسته حدود ۵۰۰ نفر را به صورت مستقیم پوشش دهد و ایجاد شغل کند. این به آن معنی است که برای هر نفر تقریبا ۲.۵ میلیارد تومان هزینه شده است.

  وی افزود : همین کارخانه فولاد را اگر بخواهیم با قیمت‌های امروز تاسیس کنیم بدلیل تغیر نرخ ارز و ضریب تورم به عددی حدود پنج هزار میلیارد تومان خواهیم رسید. این برای ایجاد اشتغال ۵۰۰ نفر در نظر گرفته شده است.

آخرین فعالیت توسعه‌ای که ما داشته‌ایم سال گذشته بوده که کارخانه آهن اسفنجی بهره برداری شد و امسال به طور رسمی افتتاح شد. این طرح توسعه‌ای باعث جذب ۲۵۰ نفر نیرو شده است. شرکت‌های معدنی و فولادی از مدت‌ها قبل در تحریم بودند. این‌گونه نیست که ترامپ بخش‌نامه‌ای صادر کرده باشد و اتفاق خاص‌تری برای ما رخ داده باشد. ما قبلا هم در حالت صد در صد تحریمی بودیم. اگر هوشمند باشیم می‌توانیم از این گردنه هم عبور کنیم. تقریبا یاد گرفته‌ایم و مدیران دوران بحران هستیم.

مدیر مالی و اقتصادی چادرملو یادآور شد: در فعالیت‌های عادی چادرملو تاکنون هر طرحی تعریف شده، اجرایی هم شده است و هیچ عقب گردی نداشتیم . چادرملو شرکت صادرات محوری نیست و تمام محصول خود را در داخل کشور عرضه می‌کند. هرچند اخیرا بنا داریم که شمش فولاد هم صادر کنیم اما اگر صادر نشود مشکلی ایجاد نمی‌کند و در داخل به فروش می‌رسانیم. بیشتر شرکت‌های صادرات محور ممکن است در این زمینه متضرر شوند، اما برای طرح‌های آتی‌مان قرار بود سراغ فایننس‌های خارجی برویم اما فعلا در حالت رکود است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند