اما   در سال ۱۳۸۳ بود که  سکان هدایت شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در اختیار محمود نوریان قرار گرفت . این رویداد در حالی رخ داد که این شرکت تنها با ۳ خط تولید در معدن چادرملو اقدام به تولید  چهار میلیون  و ۲۰۰ هزار  تن کنسانتره سنگ آهن می کرد .

مدیریت جدید با نگرش توسعه بخشی در فعالیت های شرکت ،علاوه بر احداث و راه اندازی ۲ خط تولید جدید کنسانتره ، راندمان تولید ۵ خط فرآوری را  از ظرفیت اسمی هفت و نیم میلون تن به ۱۰ و نیم میلیون تن افزایش داد. در عین حال سنگ بنای مجتمع بزرگ صنعتی چادرملو با ساخت و راه اندازی کارخانه گندله سازی چادرملو در ۲۵ کیلومتری اردکان یزد نیز گذاشته شد .  با بهره برداری از این واحد فولادی بخشی از کنسانتره تولیدی شرکت برای تولید سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندله آهن به این واحد صنعتی منتقل می شود . همچنین با ترسیم چشم اندازه روشنتر برای واحد های معدنی و صنعتی با هدف تکمیل زنجیره خطوط تا مرحله تولید فولاد، شرکت چادرملو با مشارکت در ۲ طرح فولادی اقدام به راه اندازی  واحد آهن اسفنجی و کارخانه شمش فولادی شرکت آهن و فولاد ارفع هر یک با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال و واحد تولید آهن اسفنجی شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال به توسعه طرح های خود در مجتمع صنعتی ادامه داد .

با گذشت دو دهه از فعالیت های این شرکت، اکنون چادرملو با نماد «کچاد» موفق شده است با عبور از همه تنگناها و فشارهای اقتصادی بر پایه معیارهای بورس اوراق بهادارتهران و گزارش رسمی این سازمان ، به رتبه پنجم در بین ۴۰ شرکت برتر بازار سرمایه دست یابد  .    در حال حاضر مجموع تولید محصولات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شامل سنگ آهن ، کنسانتره آهن ، گندله و آهن اسفنجی و نیز شمش فولاد بالغ بر ۱۵ میلون تن و میزان فروش نیز در سال ۱۳۹۷  مبلغ ۷۰ هزار و ۴۰۴ میلیارد  ریال است .

علاوه بر این  سود حاصل از درآمدهای شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در سال گذشته به رقم ۲۷ هزار و ۸۶۸ میلیارد ریال رسید.

در سال جاری نیز این شرکت به‌روند رو به رشد خود ادامه داد، به‌طوری‌که در ۶ ‌ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ مجموع فروش به بیش از  ۴۹ هزار  میلیارد ریال رسید.

جهش خیره کننده چادرملو

این درآمد و فروش قابل ملاحظه به دلیل بهره برداری از کارخانه شمش فولادی به ظرفیت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن و واحد احیای مستقیم به ظرفیت یک میلیون و ۵۵۰ هزارتن و مدیریت بهره وری در تمامی ارکان شرکت و تکمیل زنجیره تولید فولاد  است  .

  ایـن شـرکت بـا اتخاذ تدابیر مناسب در راستای رفع مشکلات پیش روی ناشی از تحریم های اقتصادی و کمبود قطعات ، با تشکیل کمیته بومی سازی و استفاده از ظرفیت های داخل کشور  تا کنون موفق شده است بالغ بر ۱۲ هزار قطعه صنعتی مورد نیاز خود را بومی سازی کند  .

این شرکت با تکمیل و نوسازی ناوگان معدنی و هوشمند سازی عملیات معدنی موفق شد کل عملیات معدنی شامل باطله برداری و استخراج سنگ آهن را از ۱۹ میلیون تن در سال ۱۳۸۳ به  بیش از ۹۰ میلیون تن در حال حاضر افزایش دهد .

چادرملو همچنین با دور اندیشی به منظور حرکت به سمت توسعه پایدار در طرح تأمین و انتقال آب خلیج فارس  مشارکت کرده است .

هدف عمدۀ این طرح، تصفیه و انتقال آب نمک زدائی شده ، از سوی سه خط انتقال آب از خلیج فـارس به صـنایع جنـوب شرق کشور و تأمین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع های تولیدی در حال بهره برداری است . طرح توسعه یادشده شامل معـادن مس سـرچشمـه ، سنـگ آهن گـل گهر و سنـگ آهـن چادرملو دراستان های هرمزگان، کرمان و یزد  است.

مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس شروع و بعد از تأمین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه یافته ودر نهایت  به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی  می شود.

سرمایه گذاری پیش بینی شده برای اجرای این طرح بزرگ ملی یکصد و۱۰ هزار میلیارد ریال است که  تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۸ حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال آن هزینه شده است.

یکی دیگراز طرح های زیر بنایی و توسعه بخش چادرملو، ساخت نیروگاه  سیکل ترکیبی اردکان است ، این نیروگاه با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات با هدف تامین برق مورد نیاز طرح های فولاد و احیاء و سایر صنایع مستقر در مجتمع صنعتی چادرملو در سه فاز احداث ودر  سال ۱۳۹۵به بهره برداری کامل رسید .

این شرکت  همچنین  به منظور تامین آب مصرفی برای فرآیند عملیات تولید آهن اسفنجی و شمش فولاد با توجه به کمبود های شدید آب در منطقه ، در توافق با  سازمان آب  و فاضلاب استان یزد ، اجرای شبکۀ فاضلاب شهر اردکان و تصفیه آن را بر عهده گرفت و در سال ۱۳۹۷ به بهره برداری رساند . با اجرای این طرح  سالانه دو میلیون و ۹۰۰ هزار متر مکعب  آب  برای مصرف واحد های تولیدی مجتمع صنعتی چادرملو  به این مجتمع منتقل می شود.

سرمایه گذاری در طرح های فولادی :

چادرملو در راستای مصوبات هیأت مدیره و در جهت مشارکت با بخشهـای خصوصی، اقدام به مشارکت در سرمایۀ شرکت آهن و فولاد غدیر ایـرانیان بـه میزان ۳۰ درصد ، شـرکت آهـن و فولاد ارفع به میزان ۴۳ درصد ، شرکت صنایع آهن و فولاد سَرمد اَبرکوه به میزان ۶۵ درصد ، شرکت فولاد شاهرود به میزان ۳۵ درصد و شرکت کاوند نهان زمین به میزان ۲۹ درصد سهام ، کرده است.

همچنین این شرکت در اجرای طرح احداث کارخانۀ تولید الکترود گرافیتی با ظرفیت ۳۰ هزار تن در سال ، به میزان ۳۱ درصد در سهـام شـرکت نـوین الکترود اردکان ، مشـارکت کرده و شرکت یادشده در مرحله قبل از بهره برداری است.

طرح های در دست اقدام:

۱ - بهره برداری از معدن (D۱۹):

این شرکت  با توجه به مجوز اکتشاف صادر شده از سوی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان یزد در تاریخ 28/11/1397 برای معدن ( D19  ) عملیات اجرایی اکتشاف مقدماتی و تفصیلی این معدن را  آغاز کرده است.

انتظار می رود  با  دستیابی به سنگ آهن تودۀ معدنی ( D19  ) ، از بـروز ریسک فقـدان ذخیـرۀ معـدنی مناسب جلوگیری گردد . برآورد هزینه سرمایه گذاری اجرای این طرح ، حدود ۱۹ هزار میلیارد ریال می باشد  .

۲ - طرح احداث نیروگاه خورشیدی:

شرکت نسبت به احداث یک واحد نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی ، در جوار نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکـل تـرکیبی خـود در مجتمع صنعـتی ، اقـدام و مقـدمات عملـیات اجـرایی آن آغـاز شده است. هزینه سرمایه گذاری در طرح فوق به میزان ۱۰۰۰ میلیارد ریال  خواهد بود.

۳ - مشارکت در بهره برداری از معادن سنگ آهن استرالیا و احداث کارخانه های تولید کنسانتره به میزان  ۱۲  و نیم میلیون تن :

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت فکور صنعت ، هرکدام با مشارکت به میزان ۳۳و ۳ دهم  درصد موضوع سرمایه گذاری در استفاده از ذخائر سنگ آهن کشور استرالیا و تولید ۱۲ و نیم میلیون تن کنسانتره را پیگیری و حق السهم مشارکین ، مطابق برنامۀ زمان بندی پرداخت شده است.

سـرمایه گـذاری طرح تا پایان فاز ۱ که کارخانه ۵ میلیون تنی کنسانتره به بهره برداری خواهد رسید ، به مبلغ ۴۶۱ و نیم  میلیون دلار آمریکا می باشد که ۲۰ درصد آن توسط سهامداران و ۸۰ درصد آن بصورت فاینانس از تسهیلات سیستم بانکی با بهره حدود ۳ درصد تامین خواهد شد .

۴ - طرح احداث کارخانه گندله سازی جدید با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال :

اجرای طرح مزبور با برآورد سرمایه گذاری حداقل به میزان ۲۰  هزارو ۹۷۴ میلیارد ریال (شـامل ۸۹ میلیون یورو) در دسـت مـطالعه است.

۵ -  طرح احداث کارخانه نورد با ظرفیت ۱/۱ میلیون تن در سال :

اجرای طرح مذکور با پیش بینی سرمایه گذاری حداقل به میزان ۱۱ هزارو ۶۷۳ میلیارد ریال (شامل ۵۲ میلیون یورو) در دسـت مـطالعه است.

۶ - مشارکت در احداث کارخانه های گندله، آهن اسفنجی، فولاد و تأسیسات زیربنایی منطقۀ آزاد تجاری مُکران :

موضوع مشارکت در احداث کارخانه های  تولید گندله ، آهن اسفنجی ، فولاد و تأسیسات زیربنایی در منطقۀ آزاد تجـاری مُکران واقـع در شهرستان چابهار (با مشارکت شرکتهای معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر ، فولاد مبارکه) از برنامه های بلند مدت شرکت می باشد.

بنابر این گزارش ، سرمایه شرکت در سال ۱۳۸۳ بالغ بر  ۵۰۰  میلیارد  ریال بوده است که با اجرای طرح های توسعه و سرمایه گذاری های به عمل آمده در حال حاضر میزان سرمایه ثبت شده شرکت بالغ بر ۴۴ هزارو ۱۰۰ میلیارد ریال است   به عبارتی سرمایه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو طی ۱۵ سال  ۸۸  برابر شده است .

66 (4)

66 (3)

66 (2)

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند