با این وجود هم اکنون نه تنها تنوع تبلیغات آنلاین در کشور بیشتر از قبل شده، بلکه خوشبختانه نواقص و ایرادات خدمات تبلیغاتی قدیمی برطرف شده است. به عنوان مثال شاید ۱۰ سال قبل تبلیغات بنری یا پاپ‌آپ بسیار آزار دهنده و نامرتبط با موضوع کاربران بود؛ اما در حال حاضر پلتفرم‌های تبلیغات آنلاین با اصلاحاتی که بر روی تکنولوژی و نحوه نمایش این نوع تبلیغ انجام داده‌اند، آن را به یکی از اثر بخش‌ترین نوع تبلیغ در فضای دیجیتال و سایبر تبدیل کردند.در سال‌های اخیر پلتفرم‌های تبلیغاتی بسیاری، در زمینه آنلاین فعالیت خود را شروع کردند. بزرگترین پلتفرم تبلیغات آنلاین ایران که هم اکنون بیش از ۶۰ درصد سهم بازار را در اختیار دارد، کمتر از سه سال پیش کار خود را با ۲ نفر آغاز کرد. به گفته مشتریان این پلتفرم تبلیغات آنلاین که بیشتر آن‌ها کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ‌ها هستند، یکی از اصلی ترین عواملی که آن‌ها را در توسعه فعالیت‌های خود همراهی کرد، استفاده از سرویس‌های مختلف تبلیغات آنلاین به ویژه تبلیغات ریتارگتینگ است.

 

62-02

علیرضا صفری/ کارشناس تبلیغات آنلاین

آینده‌ای که می‌توان برای تبلیغات آنلاین متصور بود، تبلیغات ریتارگت شده مبتنی بر موقعیت جغرافیایی است. اگر بخواهم نمونه‌ای از این نوع تبلیغات را به عنوان مصداق معرفی کنم، به این صورت است که هنگامی که فرد بیلبرد تبلیغات یک شرکت یا محصول را در یک موقعیت جغرافیایی مشاهده می‌کند، به طور همزمان بر روی تلفن همراه خود پوش نوتیفیکیشن آن را نیز مشاهده خواهد کرد. با توجه به عدم ریسک پذیری کافی سرمایه گذارها به منظور سرمایه گذاری بر روی  توسعه استارت آپ‌ها، کمبود نقدینگی یکی از مشکلات اصلی استارت آپ‌ها و کسب و کارهای کوچک به ویژه در وضعیت اقتصادی فعلی است. بنابراین استارت آپ‌ها همواره تلاش می‌کنند از فضای آنلاین به منظور تبلیغ محصول یا خدمات خود استفاده کنند؛ زیرا بجز اینکه به احتمال فراوان فعالیت‌های آن‌ها ارتباط بیشتری با دنیای اینترنت و تکنولوژی دارد، هزینه تبلیغات آنلاین نیز کمتر از سایر تبلیغات است.

البته یادآوری این نکته ضروری است که نتیجه گیری از تبلیغ در فضای سایبر یا وب، منوط بر پایداری و ادامه دارد بودن آن است. در اینجا نقش پلتفرم‌ها برای هدفمند سازی و کاربردی کردن تبلیغات آنلاین، از اهمیت بالای برخوردار است. یک پلتفرم تبلیغات آنلاین می‌تواند ضمن ارائه سبد محصول یا خدمت به مشتریان، به کمک فضای رسانه‌ای که در اختیار دارند نسبت به معرفی محصولات یا خدمات مشتریان خود به جامعه به صورت گسترده و با ضریب نفوذ بیشتری اقدام کند. به عنوان مثال چنانچه یک شرکت بخواهد محصول یا خدمت جدید خود را به بازار معرفی کند، می‌تواند با استفاده از تبلیغات بنری، کلیکی، همسان، ریتارگتینگ و ... این کار را با هزینه پایین تری نسبت به سایر تبلیغات انجام دهد. با توجه به تمامی این موارد می‌توان گفت که صنعت تبلیغات آنلاین و پلتفرم‌های فعال در این حوزه نه تنها زمینه ساز توسعه استارت آپ‌ها هستند، بلکه کمک شایانی به ارزش آفرینی برای اقتصاد کشور می‌کنند.

62-03سینا مومنی/ مدیر بازاریابی پلتفرم تبلیغات یکتانت

شاید اگر بگوییم کسب و کارهای اینترنتی بزرگ فعلی در جهان بخش بزرگی از موفقیت و جایگاه خود را مدیون حمایت‌ها و خدماتی هستند که پلتفرم‌های تبلیغات آنلاین به آن‌ها ارائه می‌دهند، بی راه نگفته باشیم.  زیرساخت این کار را که یک شرکت یا یک کسب و کار بتواند با مشتری واقعی خود ارتباط بگیرد، پلتفرم‌های تبلیغات فراهم می‌کنند. در ایران پیش از حضور یکتانت، این زیرساخت وجود نداشت که شرکت‌ها بتوانند متناسب با نیازهای جامعه هدف خود، محصولات یا خدمات در اختیارشان قرار دهند. از آغاز فعالیت تا امروز همواره تلاش کردیم مشتریان بتوانند تبلیغات خود را به درستی انجام دهند. مزیت دیگر پلتفرم‌های تبلیغاتی، کمک به کاهش شکست استارت آپ‌ها و کسب و کارهای نوپا است؛ زیرا با بهینه کردن هزینه و هدفمند سازی تبلیغات، شرکت‌ها زودتر می‌توانند به درآمدزایی برسند.

پلتفرم تبلیغات آنلاین یکتانت با وجود اینکه تنها ۲سال از پا به عرصه تبلیغات گذاشته، توانسته موفقیت‌های فراوانی در این مدت کسب کند. برترین وبسایت در حوزه تبلیغات و بازاریابی آنلاین در جشنواره وب و موبایل در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، رهبر بازار تبلیغات از نگاه کنگره سراسری برند ملی اقتدار ملی و وبسایت برگزیده از نگاه جشنواره حاتم (حمایت از تولید ملی)، از جمله این موفقیت‌ها است. یکی از دشواری‌های ما در یکتانت، جذب نیروهای متخصص در حوزه تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ است؛ زیرا همان طور که می‌دانید تخصص دیجیتال مارکتینگ به صورت آکادمیک در ایران تدریس نمی‌شود. پلتفرم تبلیغات آنلاین یکتانت در ۲ سال گذشته تلاش کرده ضمن حضور در رویدادهای مرتبط با حوزه دیجیتال و فناوری اطلاعات، کارگاه‌های آموزشی در این زمینه‌ها (تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ) برگزار کند و از میان علاقه مندان افرادی را به منظور جذب در تیم یکتانت گزینش کند.

 

62-04مریم اسماعیلی/ کارشناس پروداکت آنالیست یکتانت

در 2 سال گذشته تیم product تلاش کرد تا بر روی تبلیغاتی تمرکز کند که رقبای یکتانت در بازار خیلی به آن توجهی نداشتند. برای مثال هنگامی که یکتانت به سراغ تبلیغات همسان رفت، هر چند بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی این خدمت را ارائه می‌دادند، اما یکتانت با تمرکز ویژه بر روی این نوع تبلیغات، توانست آن را به شکل تکامل یافته در اختیار مشتریان قرار دهد.

در سال‌های اخیر و به طور مشخص از زمانی که به عنوان نخستین پلتفرم تبلیغات آنلاین در ایران تبلیغات ریتارگتینگ را ارائه دادیم، نوآوری و ارتقای کیفیت، تبدیل به یک راهبرد برای یکتانت شد. نکته‌ای که در این مقطع باید به آن توجه می‌شد، عدم آزار دهندگی تبلیغات برای مخاطبان به ویژه مخاطبان وب سایت‌های خبری و همزمان با آن تامین منافع مشتریان بود. خوشبختانه در 2 سال گذشته به خوبی توانستیم تعادل را میان مشتریان و مخاطبان برقرار کنیم. ترکیب تبلیغات ریتارگتینگ و پوش نوتیفیکیشن هم خدمت جدید یکتانت است که مشتریان می‌توانند با استفاده از آن به طور همزمان کمپین تبلیغاتی خود را پیش ببرند. بر اساس بازخوردهایی که ما از مشتریان دریافت کردیم، این نوع تبلیغ اثر گذاری بالایی برای برخی از کسب و کارها مانند بانک‌ها و اپراتورهای تلفن همراه دارد. روش کار در تبلیغات تارگت شده به این صورت است که ما بر اساس دیتاهایی که از رفتار کاربران در اختیار داریم، به کمک الگریتم‌های ویژه، محتواهای مورد پسند مخاطب را با او نمایش می‌دهیم. این موضوع باعث می‌شود که تبلیغات بسیار بهینه تر و هدفمندتر انجام شود.

 

62-05مروارید بخشی‌زاده/ مسئول ارتباط با مشتریان یکتانت

متاسفانه یکی از معضلات ما در ایران در حوزه دیجیتال مارکتینگ، عدم دانش کافی مشتریان درباره این مفهوم و فقدان یک ادبیات و دانشنامه واحد برای این علم است. یکی از وظایف اصلی ما در بخش ارتباط با مشتریان، توسعه و به اشتراک گذاشتن دانش و مهارت دیجیتال مارکتینگ است. دریافت انتقادات، پیشنهادات، پایش و بررسی آن‌ها، دیگر وظیفه ما در بخش ارتباط با مشتریان یکتانت است. همچنین بسیاری از این نظرات تبیین کننده راه ما به منظور حرکت به سمت توسعه فعالیت‌هایمان است. یادآوری این نکته ضروری است که بیشترین بازریابی ما از سمت مشتریان و انتشار دهنده‌ها انجام شد. دلیل آن هم همدلی، صداقت، شفافیت، احترام متقابل و دیگر ارزش‌هایی است که یکتانت همواره بر آن‌ها تاکید دارد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند