شرکت‌هایی که در صنایع انرژی و مخابرات فعال هستند، همیشه بیشترین هزینه‌های سرمایه‌ای و بیشترین جذب سرمایه‌گذاری را در دنیا داشته‌اند. بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه انرژی را می‌توان به شرکت‌های فعال در حوزه نفت، گاز و زغال‌سنگ (شرکت‌هایی که منابع انرژی را کشف و این منابع را مورد بهره‌برداری قرار می‌دهند) و شرکت‌های فعال در حوزه نیرو که انرژی را به کسب‌وکارها و افراد می‌رسانند تقسیم کرد. هر دو بخش انرژی، همواره قابل‌توجه‌ترین سرمایه‌ها را به خود جذب کرده‌اند و بیشترین هزینه‌های سرمایه‌ای را دارند. شرکت‌های فعال در صنعت مخابرات نیز همچون شرکت‌های انرژی برای بقا نیازمند جذب سرمایه‌گذاری‌های بسیار کلان هستند. صنعت دیگری که همچون انرژی و مخابرات هزینه‌های سرمایه‌ای زیادی دارد، صنعت حمل‌ونقل است که شامل شرکت‌های فعال در خطوط هوایی، خطوط ریلی، مسیرهای دریایی و خودروسازان می‌شود. بعد از حمل‌ونقل، صنایع کامپیوتر، بهداشت و ساختمان‌سازی بیشترین سرمایه‌ها را به خود جذب می‌کنند. صنایع انرژی، مخابرات، حمل‌ونقل، کامپیوتر، بهداشت و ساختمان‌سازی از جمله صنایعی هستند که هنگفت بودن هزینه‌های سرمایه‌ای آنها و این واقعیت که بیشترین سرمایه‌ها را به خود جذب می‌کنند کاملاً قابل حدس است. در ادامه کسب‌وکارهایی را در حوزه تکنولوژی معرفی خواهیم کرد که بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها را به خود جذب می‌کنند. کسب‌وکارهای تکنولوژیکی که تقریباً در همه بخش‌های اقتصاد نفوذ کرده‌اند.

صنایع تسخیرکننده

هوش مصنوعی، هواپیماهای بدون سرنشین، واقعیت مجازی، فناوری پوشیدنی، پرداخت‌های موبایلی، پول‌های مجازی، ژنومیکس، اینترنت اشیا، روباتیکس و خودروهای بدون راننده از جمله بزرگ‌ترین صنایعی هستند که بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها را به واسطه اهمیتی که به دست آورده‌اند در آینده جذب خواهند کرد. آنچنان که تا به امروز نیز سرمایه‌های هنگفتی به سمت آنها هدایت شده است. تکنولوژی‌های پیشرفته هزینه‌های صنایع مختلف را کاهش داده است. امکاناتی که با پیشرفت خودکارسازی کارها ایجاد شده است، سنسورها و گسترش فناوری ارتباطات، باعث شده است که کارایی افزایش یابد و هزینه‌ها به طور قابل توجهی پایین آید. در ادامه هر یک از مواردی را که در بالا نام برده شد به طور مختصر توضیح می‌دهیم.

70

هوش مصنوعی

نیروی بخار، الکتریسیته و اینترنت، صنایعی هستند که تا پیش از این، هر یک در دوره خود دنیا را متحول کردند. این‌بار نوبت به هوش مصنوعی رسیده است. شرکت‌های تکنولوژیک همچون گوگل و مایکروسافت سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی روی هوش مصنوعی کرده‌اند. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ ارزش این صنعت به ۷۰ میلیارد دلار برسد. بسیاری از تحلیلگران، دو دهه آینده را عصر هوش مصنوعی لقب داده‌اند. الگوریتم‌های نرم‌افزاری قادر هستند کارهایی را انجام دهند که به طور معمول برای انجام آن کارها به هوش انسانی نیاز است. کارهایی همچون درک بصری، درک بیان، تصمیم‌گیری و ترجمه. هوش مصنوعی از تعداد زیادی زیربخش تشکیل شده است. همچون یادگیری ماشینی که روی توسعه برنامه‌هایی برای اینکه بتوانند یاد بگیرند، درک کنند، استدلال بیاورند و برنامه‌ریزی کنند متمرکز است. یادگیری ماشینی در حال حاضر هم بخشی از زندگی روزمره است و راه را برای گسترش خودروهای بدون راننده، کشف سریع‌تر داروها و... هموار کرده است. به طوری که داستان‌های علمی-تخیلی دهه‌های گذشته در حال تبدیل به واقعیت هستند که بخشی از آن تا همین الان هم رخ داده است.

هواپیماهای بدون سرنشین

در سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی می‌شد که تا پایان دهه، صنعت هواپیماهای بدون سرنشین شش هزار درصد رشد داشته باشد (منبع: PwC). هزینه‌ها در این صنعت روزبه‌روز در حال کاهش است. اما اگر فکر می‌کنید هواپیماهای بدون سرنشین تنها برای تحویل کالا در آمازون به کار می‌روند اشتباه کرده‌اید. هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند اسب بعدی صنعت کشاورزی باشند (کارکرد در بذرپاشی، سم‌پاشی و مبارزه با آفات). همچنین می‌توان در رویدادهای ورزشی بین‌المللی از آنها استفاده کرد. در صورت تلفیق تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین با یادگیری ماشینی و تکنولوژی تشخیص چهره، در شناسایی مجرمان هم به کار می‌آید. بیمارستان‌ها می‌توانند از هواپیماهای بدون سرنشین برای افزایش نرخ نجات حمله‌های قلبی از ۸ درصد به ۸۰ درصد استفاده کنند. انقلاب هواپیمای بدون سرنشین (Drone) این پتانسیل را دارد که مستقیماً بر بسیاری از صنایع، از حمل‌ونقل گرفته تا جنگلداری و کشاورزی، مهندسی، ساخت‌وساز و... تاثیر بگذارد. طبق بررسی‌های PwC روی کارکردهای تجاری تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین، بازار جهانی در حال ظهور برای ارائه خدمات با استفاده از این هواپیماهای بدون سرنشین ارزشی بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار خواهد داشت. همچنین هواپیماهای بدون سرنشین پتانسیل‌های زیادی در امداد و نجات، پشتیبانی و نگهداری، جمع‌آوری اطلاعات و موارد مشابه دارد.

واقعیت مجازی

از زمانی که مارک زاکربرگ، واقعیت مجازی را تکنولوژی بزرگ آینده خطاب کرد و مهم‌تر از آن روی آن سرمایه‌گذاری کرد، واقعیت مجازی در رسانه‌ها جای خود را به‌شدت باز کرده است. گلدمن ساکس پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۵، ارزش بازار این تکنولوژی به ۸۰ میلیارد دلار برسد. در حالی که دیجی‌کپیتال پیش‌بینی می‌کند که ارزش آن تا سال ۲۰۲۰ از ۱۵۰ میلیارد دلار گذر کند. واقعیت افزوده (Augmented Reality) اطلاعات یا تصاویری را به دنیای واقعی اضافه می‌کند (برای مثال عینک‌های واقعیت افزوده این امکان را به فرد می‌دهند که در کنار دیدن اشیای دنیای واقعی، به ای‌میل‌های خود و صفحات اینترنتی دسترسی داشته باشد). واقعیت افزوده متفاوت از واقعیت مجازی (Virtual Reality) است. واقعیت مجازی این امکان را برای افراد فراهم می‌کند که به صورت مجازی، حضور در یک دنیای خیالی را تجربه کنند.

فناوری پوشیدنی

بازار فناوری‌های پوشیدنی، رشد نمایی را تجربه کرده است. در سال ۲۰۱۷ ارزش بازار فناوری‌های پوشیدنی برابر با ۱۴ میلیارد دلار بود و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ ارزش آن از ۳۴ میلیارد دلار بگذرد. فناوری پوشیدنی، شامل قطعات الکترونیکی قابل پوششی است که برای درمان، شمارش ضربان قلب، کاهش درد مفاصل و سنجش علائم فیزیولوژیک بدن استفاده می‌شود.

پرداخت‌های موبایلی

آمازون اخیراً فروشگاهی باز کرده که می‌توان تنها با تلفن هوشمند از آن خرید کرد. به لطف ترکیب سنسورها و تکنولوژی پرداخت از طریق تلفن هوشمند، تنها کاری که مشتریان نیاز است انجام دهند، نگه داشتن موبایل خود روی دستگاهی برای انجام عملیات پرداخت است. تا سال ۲۰۱۵، میزان تراکنش‌های انجام‌گرفته از این طریق در ایالات متحده ۷/ ۸ میلیارد دلار بود. اما پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۹ این مبلغ به ۲۱۰ میلیارد دلار برسد.

پول‌های مجازی

به آینده پول خوش آمدید. تصور کنید به تازگی اولین خودرو ساخته شده است. اولین خودرو، آرام حرکت می‌کند و کار کردن با آن سخت به نظر می‌رسد. در این وضعیت افراد اسب‌ها و گاری‌ها را ترجیح می‌دهند. اما همه می‌دانیم که آینده این خودرو چه خواهد بود. سیستم بانکی کنونی، همان اسب است که پیش‌بینی می‌شود جای خود را به پول‌های مجازی دهد. پول‌های مجازی، پول‌های دیجیتالی هستند که از سوی دولت‌ها یا بانک‌ها کنترل نمی‌شوند. آنها طراحی شده‌اند که در دنیایی بدون واسطه عمل کنند.

ژنومیکس

اگر بتوانید DNA خود را به‌روزرسانی کنید–خود را باهوش‌تر کنید، ژن مربوط به دیابت نوع اول را از DNA خود حذف کنید و حالت موی خود را تغییر دهید– آیا این کار را انجام خواهید داد؟ ژنومیکس که علم ژن‌شناسی است، می‌تواند همچون پنی‌سیلین دنیا را متحول کند و دلیل اینکه دانشمندان هنوز آن را صنعتی نکرده‌اند، مسائل اخلاقی است. اما پیش‌بینی می‌شود که در آینده‌ای نه‌چندان دور، صنعتی شدن ژنومیکس آغاز شود.

اینترنت اشیا (IoT)

در سال ۲۰۱۷ بیش از هشت میلیارد وسیله الکترونیکی به اینترنت متصل بود. موسسه گارتنر پیش‌بینی می‌کند که این عدد تا سال ۲۰۲۰ به ۲۰ میلیارد برسد. IoT صنعتی است که موسسه مک‌کنزی گلوبال اعتقاد دارد می‌تواند ارزش ۱۱ تریلیون دلاری برای اقتصاد جهانی خلق کند. از یخچال‌های هوشمند گرفته تا خانه‌های متصل به اینترنت، IoT می‌تواند ابزارهای متنوعی را از طریق اینترنت به یکدیگر متصل کند. تا آنجا که قطعات تکنولوژیک بتوانند با یکدیگر حرف بزنند و داده جمع‌آوری کنند. مثلاً خودروها می‌توانند با چراغ‌های راهنمایی و رانندگی و دوربین‌ها حرف بزنند، داده جمع‌آوری کنند و حوادث را کاهش دهند. اینترنت اشیا، یک شبکه در حال گسترش است که در آن اشیای مختلف به صورت دیجیتال با یکدیگر در ارتباط هستند. صنعت IoT سنسورها، نرم‌افزارها و شبکه‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند که وسایل مورد استفاده در تولیدات کارخانه‌ای و صنعتی از راه دور قابل کنترل باشند.

بررسی PwC در سال ۲۰۱۶ روی دو هزار شرکت تولیدکننده فعال در صنایع خرد نشان داد که آنها انتظار دارند خودکار و دیجیتالی شدن سود هنگفتی را برای آنها در آینده به ارمغان آورد. تا جایی که پیش‌بینی می‌کردند ۶/ ۳ درصد از هزینه‌های آنها به دلیل خودکار شدن و دیجیتالی شدن فرآیندهای کسب‌وکارشان ظرف پنج سال آینده کاهش یابد. آنها همچنین انتظار داشتند که از طریق ارائه محصولات و خدماتشان با استفاده از روش‌های دیجیتالی، ۹/ ۲ درصد به درآمدهایشان افزوده شود.

روباتیکس

روبات‌ها برای مدت‌ زمان زیادی محدود به داستان‌های علمی-تخیلی بودند. الک راس، نویسنده کتاب صنایع آینده معتقد است که روبات‌های کارتون‌ها و فیلم‌های دهه ۷۰ میلادی، در دهه ۲۰۲۰ به واقعیت تبدیل می‌شوند. همین امروز روبات‌ها برای ما کفش درست می‌کنند، از بیماران در بیمارستان‌ها مراقبت می‌کنند و حتی غذا می‌پزند. آنچه شاهد آن هستیم، رشد نمایی یک صنعت چند میلیارددلاری است که قادر است بهره‌وری جهان را به شدت افزایش دهد. دامنه‌ای از پیشرفت‌های تکنولوژیک به سرعت و پشت سر هم در حال ظهور هستند. برای مثال، روباتیکس عمل‌های جراحی را در پزشکی به طور کامل متحول کرده است و تولیدات محصولات کارخانه‌ای نیز تحت تاثیر زیاد روبات‌ها قرار گرفته‌اند که برای مثال می‌توان به کارکرد روبات‌ها در ساخت قطعات الکترونیک و خودروسازی اشاره کرد. در بخش نفت و گاز، شرکت نفت رویال داچ شل از روبات‌هایی برای پایش ابزارآلات و تامین امنیت سایت‌های خود استفاده می‌کند.

خودروهای بدون راننده

خودروها در آینده با استفاده از انرژی خورشید حرکت خواهند کرد و حتی نیاز نیست که راننده داشته باشند. تا آنجا که می‌توان با گواهی‌نامه‌های رانندگی خداحافظی کرد. در آینده افراد می‌توانند از خودروهای هوشمند برای رفتن از یک نقطه ‌به ‌نقطه‌ای دیگر استفاده کنند. درست مانند اوبر (یا اسنپ و تپسی)، فقط بدون راننده!

بلاک‌چین

تکنولوژی بلاک‌چین، به نیاز صنایع برای انجام عملیات‌های مالی امن و غیرقابل کنترل و همچنین بستن قراردادهایی که تا پیش از این نیاز به تایید مقامات دولتی داشتند پاسخ می‌دهد. تکنولوژی بلاک‌چین این پتانسیل را دارد که حجم عظیمی از معاملات را که تا پیش از این از طریق سیستم بانکی سنتی انجام گرفته است، به خود جذب کند. از آنجا که بلاک‌چین می‌تواند هر قدم و مرحله از یک تراکنش مالی را ثبت و ضبط کند، به صورت نظری می‌تواند برای تایید و ایمن‌سازی هر نوع تراکنش مالی مورد استفاده قرار گیرد. تکنولوژی‌هایی همچون بلاک‌چین این وعده را می‌دهند که فرآیندهای کسب‌وکاری را که بین شرکت‌ها اتفاق می‌افتند بهبود بخشند و به طور قابل توجهی، هزینه اعتماد (Cost of Trust) را میان آنها کاهش دهند. به همین دلیل تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند بازدهی یک دلار سرمایه‌گذاری‌شده از طریق روش‌های سنتی پرداخت را به شدت افزایش دهد.

71

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند