شرکت فولاد هرمزگان دارای ظرفیت اسمی ۵/ ۱ میلیون تن تختال (اسلب) به ضخامت ۲۰۰ و ۲۵۰ میلی‌متر، عرض ۹۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌متر و طول ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ میلی‌متر است. همچنین این شرکت قادر به تولید محصولات میانی ازجمله یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار تن آهن اسفنجی در سال، ۹۰ هزار تن آهک در سال، ۷۵۰۰ نرمال مترمکعب اکسیژن بر ساعت، ۱۸۰۰۰ نرمال مترمکعب بر ساعت نیتروژن و ۱۲۰ نرمال‌مترمکعب بر ساعت آرگون است. تختال‌های تولیدی این شرکت در خط نورد گرم به‌طور عمده برای کاربری پروفیل‌سازی، لوله‌های آب، نفت و مخازن در فشار و قطعات سنگین فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ورق‌های تولیدی در نورد سرد جهت کاربری ورق بدنه خودرو، بدنه لوازم‌خانگی از جمله یخچال، بخاری و همچنین کاربردهای ویژه مانند ورق‌های قلع‌اندود و گالوانیزه است. به گفته فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان این شرکت فولادی توانسته است در سه ماه نخست امسال ۳۸۵ هزار تن تولید داشته باشد و رشد ۳/ ۰درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته برای خود رقم بزند. 


شرکت فولاد هرمزگان چه برنامه‌هایی برای سال جدید دارد؟

امسال قرار است به تولید یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن تختال برسیم که ۹۶۰ هزار تن آن را به بازارهای صادراتی و ۵۴۰ هزار تن را نیز به بازار داخل اختصاص می‌دهیم. در سه ماه نخست سال ۹۸ فولاد هرمزگان موفق شده 385 هزار تن تختال تولید داشته باشد. این شرکت در این مدت 198 هزار تن را به بازارهای صادراتی و 226 هزار تن را به بازار داخل اختصاص داده است که مطابق با اهداف از پیش تعیین‌شده، برنامه‌های مورد نظر در این سه ماه محقق شده است. اگر میزان رشد مقادیر فروش سه ماه ابتدایی سال جاری را با مدت مشابه سال قبل مقایسه کنیم، شاهد رشد 196درصدی در بازار داخل، پنج‌درصدی در بازار صادرات و در مجموع شاهد رشد 60 درصدی در میزان تناژ فروش فولاد هرمزگان هستیم.

آیا با وجود تحریم‌های آمریکا، مشتری‌های صادراتی قبل خود را دارید یا مشتری‌های جدیدی پیدا کرده‌اید؟

برخی مشتری‌های قبلی همچنان مشتری‌های ما هستند، البته به‌دنبال بازارهای جدید نیز هستیم. شرایط تولید تا اندازه‌ای دشوار شده اما تلاش ما این است که به تولید یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسیم و هم بازارهای قبل را داشته باشیم و هم بازارهای جدید را رصد کنیم. البته مشکلاتی در زمینه تولید وجود دارد اما تمام تلاش ما این است که این مشکلات در روند تولید تاثیرگذار نباشد و حتی قرار است عملکردی بهتر از سال ۹۷ داشته باشیم.

در تامین مواد اولیه کارخانه مشکلی ندارید؟

مواد اولیه ما در فولاد هرمزگان گندله است و این مواد را از بازار داخل و معادن کشور تامین می‌کنیم اما از آنجا که کارخانه‌های گندله مجوز صادرات دارند و اقدام به صادرات می‌کنند، کارخانه‌هایی که گندله نیاز دارند برای تامین نیاز خود دچار مشکل شده‌اند.

آیا تامین نیاز گندله برای تولیدکنندگان داخلی در اولویت قرار ندارد یا گندله در بورس کالا عرضه نمی‌شود؟

از آنجا که کارخانه‌های معادن مجوز صادرات دارند، تامین گندله برای واحدهای تولیدی دچار مشکل شده و با توجه به اینکه نرخ جهانی گندله افزایش یافته است، واحدهای تولید گندله ترجیح می‌دهند صادرات داشته باشند. صادرات هم ارزآوری خوبی به همراه دارد. در بورس کالا گندله عرضه نمی‌شود اما در کل تامین داخل باید جزو اولویت‌ها قرار گیرد، چراکه برخی کارخانه‌ها که گندله نیاز دارند تامین مواد اولیه برایشان حیاتی است زیرا اگر دچار مشکل شوند، بخشی از نیروی انسانی بیکار خواهد شد و کارخانه دچار مشکل می‌شود. البته ما با همکاری معادن در حال کار هستیم و مواد اولیه خود را در داخل تامین می‌کنیم.

تیرماه فصل برگزاری مجمع سالانه فولاد هرمزگان است، برای سهامداران خود چه خبر خوشی دارید؟

فولاد هرمزگان به دنبال افزایش سرمایه خود است. این شرکت اهداف خود را در سال ۹۷ محقق کرده و افزایش سرمایه نیز ناشی از این سود است، البته ما قصد داریم این سود را دو برابر کنیم. این افزایش سرمایه شرکت در حقیقت ناشی از سود انباشته است.

چه برنامه توسعه‌ای برای فولاد هرمزگان دارید؟

ما در حال پیگیری برنامه‌های توسعه‌ای شرکت نیز هستیم. تا پیش از تحریم‌ها برای برنامه توسعه‌ای شرکت نیز فاینانس خارجی گرفته بودیم اما بعد از تحریم‌ها دچار مشکل شدیم که هم‌اکنون در حال پیگیری این برنامه از طریق منابع دیگر هستیم.

آینده صنعت فولاد استان هرمزگان را چگونه می‌بینید؟

واحدهای فولاد به‌طور معمول در کنار آب و دریا ساخته می‌شوند تا مسائل محیط‌زیستی و تامین آب را بهتر مدیریت کنند. با توجه به اینکه در افق ۱۴۰۴ باید به تولید ۵۵ میلیون تن در سطح کشور برسیم، بهترین مکان برای توسعه فولاد کشور کنار دریاست و یکی از بهترین مکان‌ها برای توسعه صنعت فولاد ایران، استان هرمزگان خواهد بود. این استان ظرفیت‌ها و زیرساخت‌هایی چون تامین آب و گاز و آب شیرین‌کن و... را دارد و منطقه ویژه اقتصادی مناسبی است، از این‌رو برنامه‌ریزی شده ۱۰ میلیون تن فولاد در این استان تولید شود و حتی معتقدیم بیشتر از این میزان نیز ظرفیت تولید دارد.

وضعیت صنعت فولاد را برای امسال و با توجه به تحریم‌ها چگونه ارزیابی می‌کنید؟

صنعت فولاد با توجه به اینکه پس از نفت و پتروشیمی در پیشانی تحریم‌ها قرار گرفته، همواره مورد رصد است که همین موضوع مشکلاتی را برای این صنعت ایجاد می‌کند اما جدا از این مسائل خارجی، موضوعی که می‌تواند به تولیدکنندگان و صادرکنندگان فولاد کمک کند، قوانین داخلی است که باید به سمت قوانین سهل‌گیرانه‌تری پیش برود تا تولیدکنندگان بتوانند از این پیچ‌ها به سلامت عبور کنند. به عبارت دیگر نباید با قوانین داخلی پیچیده شرایط تحریم را برای تولیدکننده سخت‌تر کنیم یا آنچه در گمرک است اگر مواد اولیه کارخانه‌هاست را باید آزاد کنیم تا کارها راحت‌تر شود و صادرات هم با روند بهتری انجام شود که این امر سبب ارزآوری بیشتر برای کشور می‌شود.  به‌نظر می‌رسد برای صادرات باید مشوق‌های صادراتی بیشتری در نظر گرفته شود. در مقابل واردات مواد اولیه به کشور نیز تسهیل شود چون اگر تولیدکننده یک کالا را با هزاران دردسر وارد کشور کند اما همان کالا در مبادی ورودی کشور و در گمرک گرفتار شود، کار برای تولیدکننده بسیار مشکل خواهد شد. از این‌رو باید شرایط را برای تولید آسان‌تر کرد. باید با قوانین ساده کمک کرد تا از این شرایط بحرانی به سلامت عبور کنیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند