وی افزود: در تبیین سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه که بر محور«اقتصاد مقاومتی»با در نظر گرفتن واقعیتهای موجود در صحنه داخلی و خارجی تنظیم شده است. بر حمایت از شرکت‌های غیردولتی برای سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اکتشاف (نه مالکیت)، بهره‌برداری و توسعه در چارچوب سیاستهای کلی اصل ۴۴، بهبود مستمر فضای کسب و کار و بهره‌گیری مناسب از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی با ایفای نقش ملی و فراملی آنها تاکید شده است. در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت تحقق یکی از بندهای حائز اهمت برنامه توسعه کشور، یعنیتلاش در جهت افزایش نرخ رشد ارزش افزوده بخش‌های صنعت،معدن وصنایع معدنی و اولویت دادن به تأمین مواد مورد نیاز صنایع داخلی کشور با تأکید بر تکمیل ظرفیت زنجیره ارزش افزوده مواد معدنی و اجرای بند ۳ سیاست‌های کلی معدن، در فرآیندی کاملاً قانونی و منطبق با شرایط خاص معادن سنگ آهن استان یزد که ذخایر آن در حال اتمام است ،مجوز بهره برداریاز این معدن را به شرکت معدنی و اکتشافی ( دشت یوز دره انجیر) که سهام آنبطور مشترکو مساوی متعلق به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و شرکت سنگ آهن مرکزی است واگذاره کرد و بهره برداری از آنرا مشروط به اخذ مجوز از سایر دستگاههای تصریح شده در قانون، از جمله سازمان محیط زیست نمود.

فراموش نکنیم در شرایط فعلی ورود و سرمایه‌گذاری در بخش معدن مستلزم توان، تجربهو تخصص است و تصمیم گیرندگان دستگاه اجرایی کشور با علم بر این موضوع و در نظر گرفتن اولویت‌های شرکت‌های فعال معدنی در منطقه،این واگذاری را انجام داده‌اند. وی با تصریحاین نکته کههر دو شرکتچادرملو و سنگ آهن مرکز به یک میزان درشرکت (دشت یوز دره انجیر) سهیم هستندو هر دو به یک میزان متعهد به پایبندی به ضوابط و قوانین می‌باشند گفت:اینکه چراتنها چادرملو آماج هجمه‌ها و اعتراضات قرار می‌گیرد و باید پاسخگوی دغدغه‌ها باشد، جای سوال دارد؟ مهندس نوریان در ادامه این گفت و گو در پاسخ به این سوال که در حال حاضر فعالیت‌های اکتشافی این معدن در چه مرحله‌ای است گفت: مسیر بسیار طولانی برای اخذ مجوز اولیه محیط زیست طی شده، دلیل آن هم قرار گرفتن بخشی از آنومالی ( دی۱۹) در منطقه حفاظت شده محیط زیست (دره انجیر) است، که سر انجام با بررسی‌های متعدد و متوالی کارشناسان محیط زیست و یقین به پایبندی ما در حفظ اکو سیستم منطقه، مجوز مطالعات اکتشافی تفصیلی برای دو شرکت چادرملو و سنگ آهن مرکزی صادر شد و در حال حاضر تنها کار مطالعات اکتشافی انجام می‌شود تا پس از تهیه طرح توجیهی پروانه بهره برداری صادر گردد.

از مهندس نوریان سوال شد» فعالان محیط زیست مخالف هر گونه فعالیت معدنی هستند و معتقدند معادن، مخرب محیط زیست هستند نظر شما چیست ؟ وی گفت: تصور نمی کنم دوستان محیط زیست با فعالیت‌های اقتصادی در زمینه‌های مختلف از جمله معادن مخالف باشند ولی دغدغه‌هایی دارند که کاملاً طبیعی استو غیر ازاین نمی توان انتظار داشت. اما باید توجه کرد همانگونه که در تمام دنیا فعالان معدنی و صنعتی، هم فعالیت‌های خود را انجام و توسعه می‌دهند و هم اصول زیست محیطی را رعایت می‌کنند و این امری کاملاً متداول است، ما نیز باید به این بلوغ فکری برسیم که هیچ یک را نباید فدای دیگری کرد و اینکه به بهانه حفظ محیط زیست در مقابل بهره برداری اصولی از منابع معدنی که یکی از عوامل توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال محسوب می‌شود ایستادگی کنیم، توقعی غیر منطقی است. بدیهی است توسعه اقتصادی و صنعتی شدن، دارای برخی تبعات اجتماعی و زیست محیطی است که این مهم برعهده مدیران، تصیم گیرندگان و فعالان این حوزه است که با درک لازم از شرایط و آثار مثبت و منفی صنعتی شدنو تطبیق ایده آل هایمطلوب با واقعیت‌های موجود، تعادل و توازنی برقرار نمایند تا ضمن حفظ ارزش هایفرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی، بتوانیم از ابزار‌های توسعه به بهترین نحو بهره برداری کنیم. ما هم همانطور که بارها گفته‌ایم خود را متعهد و تابع قانون و ضوابط زیست محیطی می‌دانیم و هر گز بر خلاف اصول و مقررات اقدامی انجام نخواهیم داد و هر اقدامی که تا کنون انجام شده در چارچوب قوانین بوده است.

مدیر عامل چادرملو در خصوص دست آوردهای این شرکت در جهت توسعه استانگفت: مهمترین پیامد فعالیت چادرملو، اشتغال مستقیم حدود ۸ هزار و غیر مستقیم بالغ بر ۳۵ هزار نفر است که بیش از ۹۰ درصد از افراد بومی استان هستند. علاوه بر این چادرملو اقدامات بسیاری در جهت توسعه زیر ساخت‌های منطقه انجام داده است که می‌توان به ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق در اردکان اشاره کرده که از سال ۶۵ به شبکه سراسری پیوسته. همچنین طرح جمع آوری، تصفیه و انتقال فاضلاب شهر اردکان بعنوان یکی از طرح‌های زیر بنایی و مهم در قراردادی با شرکت آب و فاضلاب و سرمایه‌گذاری شرکت چادرملو اجرا و به بهره برداری رسیده است،که بخشی از پساب تصویه شده در مجتمع صنعتی چادرملو به مصرف می‌رسد. از طرفی چادرملو با درک صحیح از کمبود آب در منطقه و پیش بینی بحرانهای آینده، با مشارکت شرکتهای گل‌گهر و صنایع مس ایران در اقدامی ملی، سرمایه‌گذاری در طرح انتقال آب خلیج فارس به مناطق مرکزی کشور و استان یزد رابر عهده گرفت که در سه فاز به مرحله اجرا در می‌آید.

وی افزود: در حال حاضر، تاسیسات آب‌شیرین‌کن در بندرعباس با ظرفیت نهایی ۵۰۰ میلیون متر مکعب در سال در حال احداث است و انشالله فاز اول این طرح طبق برنامه در پایان سال ۹۸ به پایان می‌رسد .  مهندس نوریان در پایان این گفت و گو افزود: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تاکنون بالغ بر ۶۱ هزارو۵۶۵ میلیارد ریالبه صورت مستقیم و غیر مستقیم در استان یزد و طرح انتقال اب خلیج فارس به استان سرمایه‌گذاری کرده که خود عامل بسیار موثری در رشد و توسعه شاخصهای اقتصادی منطقه بوده است. بنا بر این برای حفظ و تداوم این سرمایه‌گذاری‌ها و خدمات متعدد در تعمیم زیر ساخت‌های توسعه، دسترسی به منابع موجود معدنی برای هر دو شرکت چادرملو و سنگ آهن مرکزی، ضروری و اجتناب ناپذیر است.