«خصوصیت‌ بانکداری‌ اسلامی‌ و از لوازم‌ آن‌، دادوستد پول‌ بر اساس‌ غیر ربا، تنظیم‌ مبادلات‌ پولی‌ بر اساس‌ قوانین‌ اسلامی‌ و معاملات‌ اسلامی‌ صحیح‌ است‌ که‌ در آنها ظلم‌ و استثمار و کنز و تبعیض‌ و اختلاف‌ طبقاتی‌ و امثال‌ اینها به‌ وجود نمی‌آید» ( دیدار با جمعی از آزادگان، مسوولان‌ بنیاد مستضعفان‌ و جانبازان‌ ۷/ ‌۶/ ‌۱۳۶۹).

یکی از کارهایی که خوب است بر روی آن فکر شود، ایجاد شرایط مناسبی است برای تمرکز فعالیت‌های بانکی در کشورهای اسلامی؛ یعنی کشورهای عضو بتوانند فعالیت‌های بانکی خودشان را متمرکز کنند؛ چون امروز در سطح عالم یک عدم امنیتی حاکم هست و می‌بینید که افسارگسیختگی قدرت‌های بزرگ، احساس عدم امنیت به همه‌ کشورها نسبت به ذخایر پولی و سرمایه‌هایشان می‌دهد. کشورهای اسلامی، با اندک بهانه‌ای، به این تهدید می‌شوند که دارایی و ثروت‌های‌شان مسدود خواهد شد. برای اینکه احساس امنیت در دنیای اسلام به‌وجود بیاید، چقدر خوب است که فعالیت‌های بانکی در خود کشورهای اسلامی متمرکز شود؛ این البته مقدمات و شرایطی دارد؛ باید شرایط کار فراهم شود؛ روی این کار می‌شود برنامه‌ریزی کرد (بیانات در دیدار شرکت‌‌کنندگان در اجلاس بانک توسعه اسلامی ۲۵/ ۰۶/ ۱۳۸۳).

...ما باید کاری کنیم که مبادلات بین کشورهای اسلامی تقویت شود. امروز داد و ستد و تجارت و مبادلات پولی و بانکى کشورهای اسلامی با یکدیگر به مراتب کمتر و ضعیف‌تر است از تجارت و مبادلات مالی آنها با کشورهای بیرون از جهان اسلام؛ این واقعیت خوبی نیست؛ باید این واقعیت را تغییر داد (بیانات در دیدار رئیس بانک توسعه‌ اسلامی ۱۷/ ۰۱/ ۱۳۸۴). «بانک‌ها باید برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، نقش مثبت ایفا کنند و خود را با این سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های دولت برای اجرای آنها، تطبیق دهند» (دیدار مسوولان با مقام معظم رهبری ۱۲/ ‌۴/ ‌۱۳۹۳).