فریلنسرها به افرادی گفته می‌شود که معمولا به صورت دورکاری و یا پروژه‌ای با شرکت‌ها و کسب‌وکارهای گوناگون همکاری می‌کنند. این نوع از اشتغال با رشد و گسترش استارت‌آپ‌‌ها زیاد شده و وب‌سایت‌های تخصصی هم برای گردآوری این افراد تاسیس شده و کلاس‌های مختلفی برای تربیت فریلنسرهای موفق از سوی سازمان‌های گوناگون برگزار می‌شود. فریلنسر یا به بیانی بهتر آزادکار در حقیقت شخصی است که بدون اینکه به یک سازمان یا کسب و کار و شرکت مشخص متعهد شود، فعالیت حرفه‌ای و تخصصی خود را برای مجموعه‌های مختلف انجام می‌دهد و بسته به نیاز و پروژه‌های در دسترس، کارفرمای خود را تغییر می‌دهد.

سجاد زاهدی باور دارد که اصطلاحی به نام Freelancer Economy یا اقتصاد فریلنسرها در دنیای امروز جریان دارد که بهشت آن می‌تواند نمایشگاه‌های فیزیکی همچون الکامپ باشد:«جدا از اینکه امروزه کسب‌وکارهایی مختص فریلنسرها راه افتاده که معمولا تعدادی از آنها هرساله در نمایشگاه شرکت می‌کنند، عموم استارت‌آپ‌‌های تازه نفس و حتی شرکت‌های قدری که در این نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنند، می‌تواند هدف خوبی برای فریلسنرها باشند. بسیاری از غرفه‌ها که به صورت علنی فرم‌هایی برای همکاری به بازدیدکنندگان خود ارائه می‌کنند و برخی غرفه‌های دیگر را نیز باید وارد مذاکره شد.»

وی باور دارد که همانطور که غرفه‌داران و مجموعه‌داران حاضر در الکامپ به نبض بازار و با استفاده از نظرات بازدیدکنندگان می‌توانند تعریف جامعی از مارکت به دست بیاورند، بازدیدکنندگان فریلنسر هم می‌توانند با نگاهی به غرفه‌ها و نوع فعالیت آنها، شمایی کلی از اکوسیستم استارت‌آپ‌ی در بیاورند و با مجموعه‌های جدیدتر آشنا شوند: «فریلنسرهای تولیدکننده محتوا می‌توانند بفهمند که دور، دور چه استارت‌آپ‌‌هاییست و مردم از کدام غرفه‌ها بیشتر استقبال می‌کنند، لذا تمرکز کانتنت مارکتینگ خود را روی آن حوزه بخصوص گسترش دهند. فریلنسرهای دیگر همچون افراد فنی می‌توانند آخرین دستاورهای استارت‌آپ‌‌ها و شرکت‌ها را نظاره گر باشند و بدانند که مارکت به چه سمتی پیش می‌رود.»

این کارشناس معتقد است که الکامپ هر ماهیتی که در ذات خود دارد، می‌تواند تبدیل به یک بنگاه کاریابی بزرگ مخصوص حوزه خودش هم باشد. وی می‌گوید که خودش و دوستانش از همین نمایشگاه‌ها کار حرفه‌ای را شروع کردند و به آزادکاران تازه‌نفس و علاقه‌مندان توصیه می‌کند که با بازدید از این نمایشگاه، خود را وارد مذاکره برای کار در یک کسب‌وکار نوپا کنند و سر هزینه‌های آن هم سخت‌گیری نکنند: «افراد تازه‌کار می‌توانند دوره‌ای کوتاه را برای خود به عنوان کارآموزی رد کنند.» اما آیا الکامپ برای فریلنسرهای تازه‌کار بهشت است و برای افراد حرفه‌ای و شناخته‌تر شده این حوزه جایگاهی ندارد؟ زاهدی ضمن رد این حرف می‌گوید که افراد حرفه‌ای هم مارکتی را که در آن مشغول به کار هستند می‌توانند رصد کنند و هم اینکه قدم‌های بزرگتری در کارنامه حرفه‌ای خود بردارند.