خوش‌بینی به ارز دیجیتالی در آینده

با تجارت پرسودی که اخیرا بیت کوین در دنیا ایجاد کرده حالا زمزمه‌هایی مبنی بر انتشار ارزهای رمزنگاری شده ایجاد شده است. این تصمیمی است که اخیرا وزیر ارتباطات از انتشار آن از سوی پست‌بانک خبر داده است. به گفته جهرمی این وزارتخانه به بانک مرکزی کمک تکنولوژیکی می‌کند و در نظر دارد این ارزهای رمزنگاری‌شده را به‌صورت آزمایشی انتشار دهد تا نقاط قوت و ضعف آن تشخیص داده شود. آنچه پیداست چشم‌انداز روشنی را برای توسعه ارز دیجیتالی در سال‌های آتی انتظار داشت.

توسعه شهر هوشمند

در جهانی که کشورها به‌طور پیوسته ابزارهای الکترونیکی برای بهبود سطح رفاه و زندگی شهروندانشان به کار می‌گیرند، باید عجیب باشد که نمی‌توان از بندهای سنت رهایی جست چراکه در ایران سیاست‌ها برای روبرو شدن با شهر ایده‌آل هوشمند هنوز گرفتار آماده‌سازی زیرساخت هاست. دولت الکترونیک که در سال‌های اخیر اجرای کامل آن از سالی به سال دیگر موکول می‌شود می‌تواند یکی از عینی‌ترین مثال‌ها در این زمینه باشد. اگرچه ضرورت ایجاد شهر هوشمند مورد تاکید مسوولان نیز هست و به گفته محمد جواد جهرمی، وزیر ارتباطات حوزه تخصصی شهر هوشمند و تاثیر آن در زندگی بشر به‌عنوان الزاماتی است که باید به آن پرداخته شود و اگر بخواهیم مدیریت منابع را بهتر و برای مردم رفاه ایجاد کنیم و همچنین به مبارزه با فساد و بهبود شاخص‌های مدیریتی بپردازیم، چاره‌ای جز روی آوردن به شهر هوشمند نداریم.

او اعتقاد دارد که در توسعه دیجیتال بزرگ‌ترین‌ حرکت خلاقیت است و این خلاقیت را باید برای بهبود شرایط استفاده کرد. به عبارت دیگر کسب و کارهایی شکل گرفته‌اند و شهر نیز با معضلات آلودگی، ترافیکی و ... مواجه است. یعنی فضایی داریم که با مشکلاتی مواجه بوده و از طرف دیگر فضایی داریم که می‌تواند پویا و خلاق باشد. یعنی همه شرایط آماده است اما چه چیزی لازمه ایجاد تحول است. بنابراین به نظر می‌رسد توسعه دیجیتالی شهرها یکی از چشم اندازها و آرمان‌های دولت فعلی است که ساختار آن نیازمند انسجام بیشتری در سال آینده است.

رونق بازارها

پس از چند سال پر فراز و نشیب برای بازارهای دیجیتال به ویژه سخت افزار پیش‌بینی می‌شود که بازار فروش لپ تاپ در سال آینده با تحولی مثبت روبه‌رو شود. درصورتی که موافقت هیات وزیران برای بازگرداندن نرخ تعرفه واردات لپ‌تاپ به ۵ درصد که از بیش از ۵ سال گذشته به ۱۵ درصد رسیده بود اخذ شود، این نوید هست که قیمت این کالا در ماه‌های ابتدایی سال آینده با کاهش مطلوبی برای خریداران همراه شود. کارشناسان معتقدند که اعمال سیاست‌های درهای باز واردات به ویژه برای بازار سخت افزار می‌تواند کمک بزرگی به معیشت این صنف و تحقق درآمدهای قانونی دولت باشد. به نظر می‌رسد با ادامه این رویکرد در دیگر بازارها خوش بینی برای بهبود وضعیت بازارها در سال آینده دور از تصور نباشد.