اچ‌دی ردی در مقابل اچ‌دی و فول‌اچ‌دی

ممکن است از خود بپرسید که چرا در بالا دو بار از واژه اچ‌دی استفاده کردیم؛ موضوع مهمی هست که باید بدانید. بر اساس محل زندگی‌تان، تعریف واژه HD Ready اندکی متفاوت است. تفاوت تعریف اچ‌دی در ایالات‌متحده و اروپا بیشتر از بقیه جاها است. در کشور ایالات‌متحده آمریکا، استفاده یک تلویزیون از ویژگی HD Ready به این معنی است که آن تلویزیون می‌تواند تصاویر ۷۲۰p را تولید کند و در داخل خود یک تیونر دیجیتال دارد. نکته مهم این است که روی تلویزیون‌ها و دیگر دستگاه‌ها مثل چند نوع خاص از پروژکتورها، مانیتور کامپیوترها و موارد مشابه، دقیقا یک نوع لوگوی HD Ready چاپ می‌شود. این در حالی است که دستگاه‌های پخش‌کننده یادشده (به جز تلویزیون‌ها) در داخل خودشان تیونر دیجیتال ندارند؛ تلویزیون‌ها از این حیث با دیگر پخش‌کننده‌های تصاویر، تفاوت دارند.

اما در اروپا، وجود یا نبود تیونر دیجیتال در دستگاه پخش‌کننده تصویر هیچ تاثیری در قرارگیری لوگوی HD Ready روی آن ندارد. تنها شرط این است که دستگاه مورد نظر، توانایی پخش تصاویر ۷۲۰p را داشته باشد. البته در برخی از تلویزیون‌های قدیمی، ممکن است با لوگوی HD Ready ۱۰۸۰p مواجه شوید؛ این لوگو دقیقا معادل لوگوی Full HD است. به‌طور عمومی، لوگوی طلایی‌رنگِ Full HD ۱۰۸۰p یک استاندارد جهانی محسوب می‌شود و به این معنی است که نمایشگر مورد نظر می‌تواند تصاویر ۱۰۸۰p را به نمایش بگذارد. قرارگیری لوگوی Full HD ۱۰۸۰p روی یک دستگاه، هیچ ربطی به داشتن یا نداشتن تیونر دیجیتال ندارد و تنها نکته حائز اهمیت، این است که اکثر تلویزیون‌های آمریکا که روی آنها چنین لوگویی دیده می‌شود، در داخل خود تیونر دیجیتال دارند.

۷۲۰p  در برابر ۱۰۸۰p

از بحث لوگوها که بگذریم، به تفاوت واقعی بین دو رزولوشن اچ‌دی و فول‌اچ‌دی می‌رسیم. تلویزیون شما در حقیقت ویدئوها را به‌صورت یک سری خطوط افقی و عمودی نشان می‌دهد. تلویزیون شما توانایی نمایش چند خط افقی در یک لحظه دارد؟ در تلویزیون‌های اچ‌دی، ۷۲۰ خط و در تلویزیون‌های فول‌اچ‌دی، ۱۰۸۰ خط. هرچه تعداد خطوط بیشتر باشد، پیکسل‌های بیشتری نیز به نمایش گذاشته می‌شود و نهایتا، ویدئوی شما کیفیت بهتری دارد. به همین علت است که تلویزیون‌های ۴K و Ultra HD می‌توانند تصاویر را شفاف‌تر از بقیه تلویزیون‌ها به نمایش بگذارند.

Progressive  در برابر Interlaced

وقتی که به مشخصات دقیق یک تلویزیون HD Ready ۷۲۰p نگاه می‌کنید، اوضاع کمی پیچیده و گیج‌کننده می‌شود. در قسمت مشخصات تلویزیون خود، چنین جمله‌ای را خواهید دید: «این تلویزیون، تصاویر ۱۰۸۰i را نشان می‌دهد». یادتان نرود، اینکه تلویزیونتان تصاویر ۱۰۸۰i را به نمایش می‌گذارد، به این معنی نیست که Full HD است. در واقع، فروشنده آن تلویزیون ممکن است شما را با این ترفند که ۱۰۸۰i همان فول‌اچ‌دی است گول بزند؛ پس خوب حواستان را در مورد این قضیه جمع کنید.

p و i به ترتیب حروف اول کلمه‌های Progressive و Interlaced هستند. این دو واژه امروزه به استانداردی در نمایشگرها تبدیل شده‌اند و به این معنی هستند که تلویزیون مورد نظر، هر فریم از یک ویدئو را چگونه به نمایش می‌گذارد. همان‌طور که احتمالا می‌دانید، اکثر ویدئوها با نرخ ۲۵ فریم بر ثانیه اجرا می‌شوند. در فرآیند Progressive Scan یا همان ۱۰۸۰p، تلویزیون می‌تواند در یک لحظه، تمامی ۱۰۸۰ خط افقی موجود در تصویر را به نمایش بگذارد. از طرفی در فرآیند Interlaced Scan یا همان ۱۰۸۰i، تلویزیون نصف خطوط افقی هر فریم را پس از نصف خطوط افقی فریم قبل، نشان می‌دهد. این کار باعث می‌شود که چشم شما فریب بخورد و فکر کند که در حال تماشای یک تصویر است؛ البته بد نیست بدانید که چشم غیرمسلح انسان می‌تواند تفاوت بین ۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i را تشخیص دهد. به ‌صورت خلاصه این موضوع را برایتان روشن می‌کنیم. رزولوشن ۱۰۸۰i یا هر عددی را که پشت آن حرف i آمده است نادیده بگیرد؛ چرا که ویدئوهای Interlaced کیفیت بالایی ندارند.

گرچه همیشه لوگوهای HD Ready و Full HD را روی تلویزیون‌ها می‌بینید؛ اما نکته‌ای که باید بدانید این است که چنین لوگوهایی روی دیگر گجت‌ها مثل پروژکتورها و مانیتورها نیز وجود دارند. مهم‌ترین نکته در مورد تلویزیون شما، به دستگاه ستاپ باکسی که دارید مربوط می‌شود. قاعده کلی به این شکل است که اگر برای مثال تلویزیون شما ۱۰۸۰p و ستاپ باکستان ۷۲۰p باشد، ویدئوی شما با رزولوشن پایین‌تر سازگار است. برخی از تلویزیون‌ها سعی می‌کنند با ترفندهایی کیفیت ویدئوی شما را بالا ببرند؛ اما نتیجه نهایی به نمایش تصاویر با کیفیت بهتر منجر نمی‌شود.

به‌ طور مشابه، اگر شما یک تلویزیون ۷۲۰p داشته باشید و ارتباط تصویری‌تان (فرقی ندارد که یک ستاپ باکس باشد یا کنسول‌ بازی) از نوع ۱۰۸۰p باشد، تصویر خروجی با رزولوشن ۷۲۰p در برابر چشمان شما قرار خواهد گرفت. با این اوصاف، زمانی بالاترین کیفیت ویدئو حاصل می‌شود که رزولوشن‌های ورودی و خروجی به یک تلویزیون، کاملا با هم سازگار باشند. بگذارید مجددا تکرار کنیم. ستاپ باکس‌های HD Ready ۷۲۰p توانایی نمایش ویدئوهای ۱۰۸۰i را نیز دارند؛ اما سعی کنید که زیاد به این ویژگی دل نبندید؛ چرا که بین ۱۰۸۰i و ۱۰۸۰p فرسنگ‌ها فاصله وجود دارد.

اکثر تلویزیون‌های امروزی از HD Ready پشتیبانی ‌می‌کنند؛ پس نگران این موضوع نباشید. امروزه نگران بودن در مورد وجود برچسب HD Ready روی دستگاه‌های پخش‌کننده تصویر، کاری چندان منطقی نیست؛ چرا که مدت‌ها است رزولوشن ۷۲۰p به یک استاندارد پیش‌فرض برای تمامی دستگاه‌های پخش‌کننده تصویر تبدیل شده است. با این اوصاف اگر قصد خرید تلویزیون، پروژکتور، مانیتور یا هر دستگاه مشابه دیگری دارید، بهتر است بدانید که دستگاه موردنظرتان حداقل از رزولوشن ۷۲۰p پشتیبانی می‌کند. البته این موضوع در مورد ۱۰۸۰p صدق نمی‌کند؛ وجود برچسب Full HD روی دستگاه مورد نظرتان، به شما کمک می‌کند که از پشتیبانی یا عدم پشتیبانی آن دستگاه از تصاویر ۱۰۸۰p مطلع شوید. البته بد نیست بدانید که تقریبا تمامی تلویزیون‌های هوشمند بازار که ارزش خرید دارند، از رزولوشن ۱۰۸۰p نیز پشتیبانی می‌کنند.

طی چند سال اخیر و به لطف پیشرفت روز افزون تکنولوژی، دو لوگوی دیگر نیز به جمع لوگوهای یادشده اضافه شده‌اند و امروزه از اهمیت بالایی برخوردارند: لوگوی ۴K و لوگوی Ultra HD. ۴K در حقیقت زیر مجموعه Ultra HD به‌حساب می‌آید و به این معنی است که دستگاه شما توانایی نمایش ویدئوی ۲۱۶۰p با رزولوشن ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسل دارد. از طرفی وجود لوگوی Ultra HD یا همان Full Ultra HD روی یک تلویزیون، نشان می‌دهد که آن دستگاه می‌تواند ویدئوهای ۴۳۲۰p را با رزولوشن ۷۶۲۰ در ۴۳۲۰ پیکسل نشان دهد.

در حال حاضر اکثر تلویزیون‌ها از رزولوشن Full Ultra HD پشتیبانی نمی‌کنند؛ اما پیش‌بینی می‌شود که طی تنها چند سال، این رزولوشن همه‌گیر شود و بحث تفاوت بین HD Ready و Full HD که برای خیلی‌ها مهم است، به تفاوت بین Ultra HD و Full Ultra HD تغییر پیدا کند. رزولوشن‌های Ultra HD و Full Ultra HD تنها مربوط به تلویزیون‌ها نیستند؛ شما برای اجرای یک ویدئو در چنین رزولوشن بالایی، باید یک پخش‌کننده Ultra HD Blu-ray نیز داشته باشید یا این‌که ویدئوی ۴K را به تلویزیون خود استریم کنید.

رزولوشن با کیفیت فرق دارد

متاسفانه فروشندگان، رزولوشن تصویر را معیاری برای کیفیت آن در نظر می‌گیرند که این موضوع به‌هیچ‌وجه درست نیست. در چگونگیِ  به نمایش در آمدن یک ویدئو روی تلویزیون شما، چند عامل دخیل هستند و شما نیز نباید یک دستگاه را صرفا بر اساس رزولوشنی که به نمایش می‌گذارد، خریداری کنید. پنل تلویزیون، موتور داخلی آن، تکنولوژی نور پس‌زمینه و دیگر بخش‌ها همچون رزولوشن از اهمیت بالایی برخوردارند.

آخر هفته