۱. تقویت خود آگاهی

برای اینکه بتوان از وجود استرس، به طرز صحیح و منطقی استفاده کرد، لازم است آن را به‌عنوان یک طرز فکر جاری یا فلسفه‌ای برای زندگی و حرفه خود در نظر بگیرید. زمانی فرا می‌رسد که دیگر انتظار ندارید استرس‌ها کاملا از بین بروند و در نتیجه تصمیم می‌گیرید تا با وجود آنها کنار بیاید، استرس باعث می‌شود تا چشمانتان به روی حقیقت باز شود و لازم است سهم خود از کارها را به‌طور موثرتر و مفیدتری انجام دهید. استرس همیشه آسیب‌پذیری‌ها یا مواردی را در معرض نمایش می‌گذارد که افراد نسبت به آنها از اطلاعات و بینش کافی برخوردار نیستند. این یک هدیه انکارناپذیر است، زیرا زمانی که آسیب‌پذیری‌های افراد برملا می‌شود در جهتی که بیشتر لازم است تا به تزکیه نفس خود بپردازند، هدایت و رهبری می‌شوند.

۲. خلاقیت داشته باشید

استرس معمولا به‌دلیل بروز موارد غیرقابل پیش‌بینی در زندگی به وجود می‌آید. اگرچه اکثر افراد، تمایلی به اتفاقات ناشناخته ندارند، اما زندگی بدون هیجانات ناشی از موارد غیرقابل پیش‌بینی یا پیشگویی هم زندگی چندان جذابی نیست. استرس، افراد را تا حد زیادی کنترل‌کننده‌تر و قوی‌تر می‌کند یا باعث می‌شود به زندگی خود نگاهی همچون یک هنرمند داشته باشند که به بوم سفید نقاشی نگاه می‌اندازد. به جای داشتن استرس برای گذراندن زندگی، باید روی هنر زندگی موفق، تمرکز کرد. استرس عامل فعالیت و پویایی در افراد مختلف است. چگونه می‌توانید انتظار داشته باشید در حرفه خود یک متخصص عالی باشید درحالی‌که با علوم جدید اصلا آشنایی ندارید و پیشرو نیستید. زمانی که بتوان از استرس به طرز خلاقانه‌ای استفاده کرد، کنترل بیشتری روی انجام کارها خواهید داشت. می‌توان از انرژی موجود در آدرنالین آزاد شده در نتیجه استرس در جهت ایجاد نوآوری، هیجان و ریسک‌پذیری استفاده کرد. قطعا هر چه انسان‌ها خلاق‌تر باشند، زندگی موفق تری در پیش رو خواهند داشت.

۳. بررسی و عمل به اولویت‌ها

کسب موفقیت همیشه در اولویت تمام افراد قرار دارد. اگر می‌خواهید بدانید در ابتدا چه کارهایی را باید انجام دهید، پاسخ به استرس مشخص خواهد کرد چه مواردی به توجه فوری نیاز داشته در اولویت قرار دارند و انجام چه کارهایی را می‌توان به زمان بعد موکول کرد. اطلاع از اولویت‌ها در زندگی شخصی و حرفه‌ای و مبادرت به انجام آنها بسیار ضروری است. زمانی که از پس انجام کارهایی با اضطراب بیشتر بر می‌آیید نه تنها احساس آسودگی و راحتی می‌کنید بلکه حتی موفقیت عمیقی را هم در وجود خود احساس خواهید کرد. هیچ عاملی مانند احساس موفقیت نمی‌تواند الهام بخش افراد در زمینه انجام کار سخت و طاقت فرسا باشد.

۴. یافتن فرصت‌ها

اگر از استرس به‌طور موثر استفاده شود باعث افزایش ایجاد فرصت‌ها می‌شود. افرادی که تحت فشار استرس‌ها قرار می‌گیرند باید از چالش‌های موجود برای مواردی همچون الهام بخش بودن دیگران در جهت پیشرفت، تغییر مسیر، بالا بردن سطح دانش، محک زدن مطالب جدید یا درس گرفتن از شکست‌ها برای ایجاد فرصت‌های جدید استفاده کنند. صرف‌نظر از اینکه در هر زمان، چه چالشی در پیش روی افراد قرار می‌گیرد، استرس ناشی از آن چالش می‌تواند به عنوان رقیب استفاده شود. می‌توانید تسلیم رقبا شوید یا اینکه آنها را شکست دهید. زمانی که به دنبال ایجاد و استفاده از فرصت‌ها هستید، مسیر کسب موفقیت و پیشرفت بلافاصله مشخص می‌شود.

۵. هوش خود را تقویت کنید

طبق مطالعات و بررسی‌های انجام شده، ثابت شده است استرس به بالا بردن شناخت و پیشرفت جنبه‌های خاص از هوش افراد کمک بسیاری می‌کند. چالش‌ها، مواد شیمیایی خاصی را در مغز ترشح می‌کند که بلافاصله توانایی تمرکز روی آنچه در حال حاضر به آن نیاز دارید را افزایش می‌دهد. زمانی که تحت این نوع از فشار و استرس‌ها قرار می‌گیرید نه تنها تمرکزتان بیشتر می‌شود، بلکه توانایی ذهنی در زمینه‌های حرفه‌ای و علمی هم افزایش می‌یابد. استرس همچنین توانایی افراد را در یادآوری جزئیات و خاطرات تقویت می‌کند و زمانی که در موقعیت‌های بحرانی قرار می‌گیرید و باید از مهارت‌های حل مشکل و دانش کمک بگیرید نیز استرس نقش مهم و مفیدی را ایفا می‌کند. در لحظاتی که دچار استرس شدید وجود استرس به باهوش‌تر بودن شما کمک بسزایی می‌کند.

۶. پذیرای ناامیدی‌های مطلوب باشید

هنگامی که تحت فشار ناامیدی قرار می‌گیرید از شادترین و موفق‌ترین افراد هستید. موثرترین راه که هر یک از افراد امکان دارد در زمینه دانش، مهارت یا استعدادها، تکامل پیدا کنند زمانی است که وظایفی به‌عهده‌شان گذاشته می‌شود یا در موقعیتی قرار می‌گیرند که آنها را به چالش بکشد. سعی کنید از مسیر دستیابی به موفقیت هم لذت ببرید، زیرا در واقع، مبارزه با وجود شادی‌ها معنا پیدا می‌کند. زمانی که مداوم راه خود را از طریق ناشناخته‌های زندگی پیدا می‌کنید، متوجه می‌شوید که برای پیشرفت و موفقیت، پا به عرصه وجود گذاشته‌اید. تلاش‌ها در زندگی باید الهام بخش بوده نه همراه با ناامیدی باشند. اگر مجبور نبودید برای دستیابی به موفقیت، مبارزه کرده و سخت تلاش کنید هرگز نمی‌توانستید به موارد دلخواه در زندگی دست پیدا کنید.