دریافت همیشگی و منظم پیش‌بینی هواشناسی: در iOS نسخه ۱۰.۳ شاهد ویژگی‌های زیادی بودیم که این قابلیت یکی از بهترین مواردی است که اپل در این نسخه ارائه کرد. برای این کار اپلیکیشن نقشه‌های اپل را باز کرده و گزینه Location را پیدا کنید، سپس آیکون هواشناسی که در پایین و سمت راست قرار دارد را لمس طولانی کنید. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید پیش‌بینی هواشناسی برای محلی که در قسمت Location انتخاب کرده‌اید به‌صورت ساعتی نمایش داده شده است.

تنظیم روشنایی اپلیکیشن چراغ‌ قوه: آیکون چراغ قوه را لمس طولانی کنید و در منوی باز شده میزان روشنایی اپلیکیشن چراغ قوه را تنظیم کنید. تنظیم تایمر برای اینکه اگر در حین گوش فرا دادن به موسیقی به خواب رفتید پخش موسیقی خاتمه پیدا کند. اپلیکیشن ساعت را باز کرده و گزینه Timer را در پایین و سمت راست برای دسترسی به تایمر انتخاب کنید. پس از تعریف مدت زمان دلخواه، اجرای موسیقی، ویدئو و سایر محتواهایی که در حال پخش هستند متوقف خواهد شد.

انتخاب ویبره مشخص برای دریافت اعلان‌های گوشی: از این طریق می‌توانید حالت ویبره مشخصی را برای دریافت پیام‌ و اعلان‌های متفاوت تعریف کنید. وارد منوی Settings شده و گزینه Sounds را انتخاب کنید. در این قسمت پس از انتخاب نوع اعلان (برای مثال دریافت ایمیل یا پیامک)، گزینه Create New Vibration را برای شخصی‌سازی ویبره انتخاب کنید. با لمس صفحه و نگه داشتن انگشت میزان تکرار ویبره‌ را می‌توان تعریف کرد. در نهایت نیز پس از تعریف ویبره دلخواه، گزینه Stop را برای اتمام کار لمس کرده و با انتخاب Save، ویبره جدیدی که تعریف کرده‌اید را ذخیره کنید.

با تکان دادن گوشی، نوشته‌هایی که اشتباه تایپ شده را Undo کنیم: این ویژگی وقتی که به اشتباه یک متن طولانی را پاک کرده‌اید کاربرد زیادی دارد. برای فعال یا غیرفعال کردن این ویژگی باید وارد قسمت General شوید، سپس قسمت Accessibility را باز کرده و گزینه Shake to Undo را فعال کنید.

مشاهده و ویرایش پیش‌نویس‌ها در حساب‌های ایمیل با یک گزینه: دیگر نیازی به اتلاف وقت برای بررسی پیش‌نویس‌های ایمیل در حساب‌‌های کاربری مختلف وجود ندارد. کافی است تا گزینه New Message را که در قسمت پایین و سمت راست اپلیکیشن ایمیل اپل قرار دارد را لمس طولانی کرده و به تمامی پیش‌نویس‌هایی که ذخیره کرده‌اید دسترسی پیدا کنید.

دسترسی سریع به قسمت انتخاب حالت عکسبرداری: در هر قسمتی که هستید، با لمس سریع (Swip) به قسمت Control Center وارد شوید. سپس روی آیکون حالت عکسبرداری را که در سمت راست و پایین قرار گرفته است لمس طولانی کنید. در نهایت نیز حالت دلخواه را برای عکاسی انتخاب کنید.

پاسخ به تماس‌ها با پیامک شخصی‌سازی شده: حتما برای شما هم پیش آمده است که برای رد تماس، مجبور باشید گوشی را باز کرده و پس از انتخاب iMessage، متنی را برای فردی که تماس وی را پاسخ نداده‌اید ارسال کنید. جالب است بدانید انجام این فرآیند از آنچه فکرش را بکنید راحت‌تر است و تنها در دو مرحله انجام می‌شود. برای این کار وارد قسمت Settings شده و گزینه Phone را انتخاب کنید، سپس روی گزینه Respond with Text ضرب انگشت کنید تا اجازه ثبت ۳ پیام شخصی‌سازی شده را برای ارسال در مواقعی که قصد رد تماس دارید پیدا کنید.

 سریع و راحت علامت‌ها را تایپ کنید: تایپ‌ کردن علامت‌ها یا همان Symbolsها کار ساده‌ای نیست، اما با این ترفند به راحتی و با سرعت می‌توانید علامت‌‌ها را تایپ کنید. برای نمونه جهت تایپ Backslash کافی است تا Forward Slash را به جای دکمه ۱۲۳، لمس کرده و نگه دارید، سپس با لمس دکمه‌‌های =+# به دکمه backslash دست پیدا خواهید کرد.

تایپ‌ علامت‌ها و اعداد بدون سوئیچ کردن بین صفحه‌کلید: به جای اینکه دکمه ۱۲۳ را برای دسترسی به صفحه‌کلید علامت‌ها و اعداد لمس کنید، کافی است یک Symbol را لمس کرده و سپس دوباره دکمه ABC را لمس کنید.

دوبار لمسSpace برای تایپ یک نقطه و فاصله در انتهای جمله: برای فعال کردن این ویژگی وارد قسمت Settings شده و گزینه General را انتخاب کنید، سپس به قسمت Keybaord رفته و گزینه “.” Shortcut را فعال کنید.

گذرواژه چهار کاراکتری را با کاراکترهای Alphanumeric امن‌تر کنید: وارد قسمت Settings شده و گزینه Touch ID & Passcode را انتخاب کنید، سپس روی گزینه Change Passcode یا Turn Passcode On ضرب انگشت کنید. در نهایت گزینه Passcode Options را لمس کرده و گزینه Custome Alphanumeric Code را انتخاب کنید. با فعال کردن این ویژگی برای امن‌تر کردن گذر‌واژه‌ می‌توانید از Symbolهای صفحه‌کلید نیز به جای حروف و عدد استفاده کنید.

بهینه‌سازی صفحه‌کلید برای جایگزین کردن سریع عبارت‌های رایج یا شکلک‌ها: برای مشاهده و ویرایش فهرست میانبرهای صفحه‌کلید وارد قسمت Settings شده و گزینه General را انتخاب کنید، سپس وارد منوی KeyBoard شده و گزینه Text Replacement را لمس کنید. در نهایت نیز با انتخاب دکمه + که در بالا و سمت راست واقع شده است عبارت‌های دلخواه را اضافه کنید.

از امکانات اپلیکیشن قطب‌نمای اپل بهره‌ بیشتری بگیرید: اپلیکیشن قطب‌نما را باز کرده و در جهت سمت چپ، صفحه را لمس کنید، این کار باعث می‌شود تا ابزار شاقول باز شده و با گذاشتن گوشی روی محل مورد نظر، میزان تراز آن را مشخص کنید.

مشاهده یک مکان در نقشه بدون باز کردن اپلیکیشن نقشه‌های اپل: به کمک این ترفند به سرعت می‌توانید به جای اینکه اپلیکیشن نقشه‌های گوگل یا اپل را باز کرده و به‌صورت دستی آدرس مکانی که برای شما ارسال شده است را تایپ کنید سریعا این آدرس را در نقشه بدون نیاز به تایپ پیدا کنید. برای این کار روی آدرسی که از طریق اپلیکیشن iMessage دریافت کرده‌اید لمس طولانی کنید تا منو باز شود. در این منو می‌توانید به راحتی آدرس را در اپلیکیشن نقشه‌های اپل مسیریابی کنید.