مدل کسب‌وکارتان را توضیح دهید و بگویید چه چیزی کارتان را منحصر به فرد کرده است؟

کسب‌وکار ما موانع سنتی را که نویسندگان مستعد مستقل، به‌خصوص رمان‌های جنایی با آن مواجه می‌شوند، کنار می‌گذارد تا اطمینان ایجاد کنیم که داستان‌های آنها شنیده می‌شوند. به‌عنوان مثال، یکی از نویسندگان در برقراری ارتباط با سایر نویسندگان به تیم کمک می‌کند. این کار نه‌تنها توسعه کانال‌های ارتباطی شفاف را تضمین می‌کند؛ بلکه تصویری ایجاد می‌کند که باعث می‌شود شرکت برای مخاطب و نویسندگان دسترس‌پذیرتر شود.  در هر مرحله از پیشرفت کتاب‌ها، یعنی از انتخاب طراحی جلد تا انجام ویراستاری و تصمیم‌گیری برای بازاریابی، نویسندگان در مرکز کار هستند. این فرآیند به ما امکان می‌دهد به جای اینکه کارها را به آنها دیکته کنیم، با آنها مشارکت داشته باشیم.  تمرکز ما عمدتا بر کتاب‌های الکترونیکی است و این کسب‌وکار به ما امکان می‌دهد سریع‌تر به مخاطب جهانی دسترسی پیدا کنیم؛ بنابراین بلادهاند بوکز را طوری ساختاربندی کرده‌ایم که ۹۰ درصد درآمد ما اکنون فقط از فروش کتاب‌‌های الکترونیکی به دست می‌آید. این جهت‌گیری هدفمند به ما کمک می‌کند عملکرد سریع‌تری داشته باشیم و نسبت به ناشران سنتی در بازار امروز، مزیت رقابتی به دست آوریم.

بزرگ‌ترین دستاورد کسب‌وکار شما تا امروز چه بوده است؟

در ابتدای سال ۲۰۱۷ به فروش یک میلیون در کتاب‌های الکترونیکی رسیدیم که بدون شک معیار مهمی برای پیروزی کسب‌وکارمان در سه سال اول فعالیت‌ بود.

میزان تجارت بین‌المللی کسب‌وکارتان چقدر است و چه برنامه‌هایی دارید؟

ما آثار نویسندگانی از بریتانیا، آمریکا و نیوزیلند را منتشر کرده‌ایم. در حال حاضر، بلادهاند بوکز با ۶۰ نویسنده که پنج کتاب پرفروش در سطح جهان دارند،‌ همکاری می‌کند. همچنین به‌دنبال این هستیم که در سال آینده استخدام نویسنده‌ها را بیشتر کنیم که این کار به توسعه پلت‌فرم بین‌المللی ما منجر خواهد شد.

مسیر تامین مالی و رشدتان را در این زمینه توصیف کنید.

ما کسب‌وکارمان را تنها با ۱۰۰ پوندی که در بانک داشتیم شروع کردیم و تصمیم گرفتیم از تجربه من در دنیای ادبیات و سابقه همسرم در فروش و بازاریابی، بهره کامل ببریم و به‌دنبال سرمایه‌گذار نرفتیم.  ترکیب مجموعه مهارت‌ها و اراده‌ای که داشتیم، بلادهاند بوکز را به یک شرکت انتشاراتی به شکلی که امروز هست، تبدیل کرد. همین نبودن حمایت‌های مالی خارجی باعث شد شرکت را به سمتی که خودمان می‌خواستیم هدایت کنیم.

چه تکنولوژی‌هایی بیشترین تفاوت را در کسب‌وکارتان ایجاد کرد؟

کلا ورود کتاب‌های الکترونیکی این صنعت را متحول کرد و به ناشران امکان داد با سرعتی بیشتر کتاب‌ها را به مخاطبان جهانی توزیع کنند. این نوآوری برای بلادهاند بوکز امری کلیدی بوده و نسبت به ناشران سنتی یک مزیت رقابتی ایجاد کرده و اکنون ۹۰ درصد درآمد سالانه ما را به خود اختصاص می‌دهد.

دوست دارید کسب‌وکارتان ظرف سه سال آینده به کجا برسد؟

تمرکز ما توسعه همکاری با نویسندگان بزرگ است تا کتاب‌های فوق‌العاده و پرفروش جهانی داشته باشیم و به یکی از معروف‌ترین و قابل اعتمادترین ناشران در عرصه کتاب‌های جنایی در بریتانیا تبدیل شویم. در ضمن، تلاش می‌کنیم ترجمه کتاب‌های الکترونیکی را افزایش دهیم و امتیاز کتاب‌ها را به تلویزیون و برای ساخت فیلم بفروشیم.

سخت‌ترین کاری که در کسب‌وکارتان با آن مواجه شده‌اید کدام بوده است؟

به‌عنوان نویسنده‌ای که برای چاپ اولین کتابم سال‌ها با موانع و مشکلات مواجه شدم، فکر می‌کنم سخت‌ترین کار رد کردن چاپ یک کتاب ارزشمند است. ما درخواست‌های زیادی برای چاپ کتاب دریافت می‌کنیم که شایستگی هم دارند، اما اگر بدانم کتابی توانایی فروش در بازار را ندارد، چاره‌ای جز رد کردن آن ندارم. این تصمیم و مسوولیتی است که هیچ‌گاه برای من آسان نبوده است.

بزرگ‌ترین اشتباه کاری‌تان چه بوده است؟

اینکه بلادهاند بوکز را زودتر تاسیس نکردم. در میان نویسندگان بریتانیایی استعدادهای زیادی وجود دارد و جای شرکتی اینچنینی که به‌خصوص برای رمان‌های جنایی متناسب‌سازی شده باشد، خالی بود.

به‌نظر شما، رایج‌ترین اشتباه جدی که کارآفرینان مرتکب می‌شوند،‌ چیست؟

فکر می‌کنم کارآفرینان بدون شناخت نقاط ضعف خودشان، خیلی راحت از توسعه و رشد کسب‌وکار بازمی‌مانند. برای موفقیت، همواره باید تشنه پیشرفت باشید و در برخی موارد، این یعنی خودتان بهترین فردی نیستید که بخواهد همه نقش‌ها درون شرکت را بر عهده بگیرد.  به‌عنوان مثال، همسرم، مسوولیت‌های مختلفی در کار فروش و بازاریابی داشته و در این بخش از کسب‌وکار خبره است. ما هر کدام وظایف خاص خودمان را داریم و سعی می‌کنیم در کار هم دخالت نکنیم.

مهم‌ترین توصیه‌ای که می‌توانید برای کارآفرینان کم‌تجربه‌تر داشته باشید چیست؟

کاری را که به آن ایمان و عشق دارید، انجام دهید. برای اینکه کسب‌وکارتان موفق شود، باید تا جایی که ممکن است برای تک‌تک مشتریان وقت بگذارید و سخت کار کنید و مطمئنا باید به کارتان اشتیاق داشته باشید.

چه چیزی شما را به یک رهبر سازمانی بهتر تبدیل می‌کند؟

من و فِرِد شرکت بلادهاند بوکز را از هیچ تاسیس کردیم و از همان ابتدا هر جنبه از کسب‌وکارمان را خودمان اداره می‌کردیم و در مورد تک‌تک مسائل تصمیم‌گیری داشتیم. واگذار کردن بخشی از این مسوولیت‌ها به تیم در حال رشدمان قدم بزرگی برای هر دو ما بود و به توسعه شرکت هم کمک زیادی کرد و این فرآیندی است که باید به شکل جامع‌تری در کل کسب‌وکارمان آن را اجرا کنیم.