گازهای قاتل در آپارتمان‌های مسکونی
در حالی که اغلب مردم تصور می‌کنند آلودگی هوا تنها مختص محیط‌های رو باز و فضاهای شهری بزرگ است، محققان در تازه‌ترین تحقیقات خود اعلام کرده‌اند: میزان آلودگی هوا در فضاهای بسته و سرپوشیده از قبیل آپارتمان‌های مسکونی پنج تا 10 برابر بیشتر از فضاهای باز است. واحدهای مسکونی به دلایل مختلف به‌ویژه کاربرد مصالح و موادی که در ساخت این واحدها به کار می‌رود و همچنین وسایلی که برای دکور کردن آپارتمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، به شدت مستعد ایجاد آلودگی هوای داخلی منزل و تهدید سلامتی افراد هستند. آلودگی هوای داخل آپارتمان‌های مسکونی و سایر ساختمان‌ها به دلایل مختلف و همچنین با درجات و شدت‌های متفاوتی ایجاد می‌شود.
این آلودگی در واقع در نتیجه تولید یا آزاد شدن گازها و ذرات معلق در محیط‌های مسکونی ایجاد می‌شود.
عدم استفاده از تهویه مناسب می‌تواند میزان آلودگی داخل خانه را چند برابر افزایش دهد.کمبود ورود مقدار کافی از هوای بیرون که باعث رقیق شدن آلاینده‌های منتشره که ناشی از منابع داخلی هستند یکی از علل آلودگی بیشتر فضاهای داخلی است. از سوی دیگر بدون خروج و انتقال کامل هوای آلوده داخل به بیرون غلظت آلودگی شدت یافته و ماندگار می‌شود. مقدار رطوبت و دمای بالا نیز در هوای داخل تاثیر گذاشته و باعث‌تراکم آلاینده‌ها و افزایش آلودگی می‌شوند.
تضاد تکنولوژی و سلامت در ساخت‌و‌سازها
در حالی که تکنولوژی‌های ساختمانی و همچنین ابزارها، مواد و مصالح دکوراتیو روز‌به‌روز در حال پیشرفت است و همواره بر تاثیرات مثبت این تکنولوژی‌ها بر روی موضوعاتی همچون ارزان‌سازی، بهینه‌سازی و همچنین تاثیر مثبت بر روی صرفه‌جویی مصرف انرژی تاکید شده است، تاکنون کمتر کسی درخصوص هشدارهای ناشی از استفاده از این مواد و مصالح جدید و تهدیدهای موجود برای سلامتی ساکنان آپارتمان‌ها در نتیجه کاربرد این مواد و مصالح اظهارنظر کرده است.سازندگان واحدهای مسکونی و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی در حالی هر روزه به تولید و کاربرد تکنولوژی‌های تازه در ساخت‌و‌سازها می‌پردازند که در این میان اغلب افراد از تهدیدهای ناشی از کاربرد برخی از این تکنولوژی‌ها بی‌خبرند.
این در حالی است که اغلب مواد و مصالحی که هم‌اکنون در واحدهای مسکونی هر یک از ما به کار رفته است، می‌تواند منبعی برای ایجاد آلودگی به ویژه آلودگی هوا در محیط زندگی ما باشد. آلودگی‌ای که حتی خود ما نیز از آن بی‌خبریم و مصالح و مواد، اشیا و وسایل موجود در منزل ما همگی جزو منابع متعدد ایجاد این آلودگی محسوب می‌شوند.
عوامل آلودگی هوا در آپارتمان‌ها
گذشته از این منابع ایجاد آلودگی در بسیاری موارد نصب و استفاده غلط از وسایل موجود در یک آپارتمان مسکونی می‌تواند باعث بروز آلودگی شدید و تهدید حتمی جان افراد ساکن در آن واحد مسکونی شود.
نصب غلط و غیراستاندارد دودکش‌های ساختمانی برای کاربرد وسایل گرمایشی مانند بخاری‌های گازی جزو این موارد محسوب می‌شود. اما اهمیت منابع آلودگی به تنهایی بستگی به مقدار منتشر شده آلاینده و زمان شروع انتشار و اتمام آن و همین‌طور میزان و چگونگی ایجاد خطر آن دارد.
به گفته محققان، انواع متنوع مبلمان منزل و مصالح ساختمانی نیز آلاینده‌های مختلفی را به منزل ما می‌آورند که باعث کاهش کیفیت هوای داخل می‌شوند. برای نمونه، آزبست به کار رفته در مواد عایق کاری یا قالی‌ها و موکت‌هایی که در صورت نمناک و مرطوب بودن مکانی برای زندگی مایت‌ها هستند، خود عامل اصلی آلرژی هستند. علاوه بر این کابینت‌ها، کتابخانه و بوفه‌های ساخته شده از فرآورده‌های چوبی مصنوعی و پرس شده نیز موجب آلودگی داخلی آپارتمان‌ها هستند.همچنین گاز ناشی از حلال چسب‌ها و رزین‌های به کار رفته در ساختمان و تولیدات مصنوعی چوبی به تدریج وارد هوا می‌شود و محیط داخل را آلوده می‌کند.از دیگر منابع تولید آلاینده‌ها در محیط‌های داخلی آپارتمان‌ها می‌توان به سفیدکننده‌ها، مواد جرم‌‌گیری وسایل خانگی، پاک‌کننده‌های کف آشپزخانه و حمام و دستشویی و ضدعفونی‌کننده‌ها اشاره کرد.
از سوی دیگر، مواد مورد مصرف در نقاشی ساختمان به‌خصوص رنگ‌های نا مرغوب با پایه حلالی و چسب‌ها نیز از این دسته آلاینده‌ها محسوب می‌شوند.
در کنار این عوامل، محصولات بهداشتی مثل عطر‌ها، اسپری‌های مختلف، ادکلن و نظیر آنها، استفاده از بخور سرد و گرم و همین‌طور هوای ورودی از طریق تاسیسات سرمایشی و گرمایشی نیز موجب آلودگی هوا در فضای بسته داخلی می‌شوند. بخش دیگری از این عوامل شامل انواع حشره کش‌ها، آفت زداهای شیمیایی و... هستند. در نهایت به لیست ذکر شده سایر آلاینده‌های هوای خارج از خانه را نیز باید افزود.استفاده از حلال‌ها، استفاده از رنگ‌بر‌ها در تغییر دکوراسیون یا استفاده از پاک‌کننده‌های وسایل خانه، استفاده از حشره‌کش‌ها و آفت‌زداهای شیمیایی (سم‌پاشی) نیز از موارد خطرناکی هستند که در درازمدت اثر خود را نشان می‌دهد.استفاده از موارد فوق باعث تمرکز و ‌تراکم شدید آلاینده‌ها در واحدهای مسکونی می‌شوند که تا مدت‌های طولانی اثر سوء خود را در محیط زندگی ما حفظ می‌کنند.