مترجم: امیر شاملویی
گردشگران افرادی هستند که برای گذران وقت و فراغت یا هدفی مربوط به کسب‌وکار به مناطقی خارج از محیط‌ زندگی خود، سفر می‌کنند. هم کسانی که به تعطیلات می‌روند و هم آن دسته از افرادی که به قصد تجارت و کار سفر کرده‌اند، توریست محسوب می‌شوند؛ چه در داخل کشور سفر کرده باشند و چه از کشور دیگری به کشور مقصد آمده باشند. کسب‌وکار گردشگری که به رفع نیازهای این گردشگران می‌پردازد، می‌تواند با استفاده از آنها و داشتن طرحی برای کسب درآمد، وضعیت مناسبی پیدا کند. برای کسب درآمد و برنامه‌ریزی برای ارتقای کسب‌وکار گردشگری چند گام زیر پیشنهاد می‌شود:

تصمیم بگیرید می‌خواهید در فعالیت‌های مربوط به کسب‌وکار خود، بر کدام بخش گردشگری متمرکز شوید. شما چند گزینه دارید که می‌توانید وقتی پای توسعه کسب‌وکار گردشگری در میان باشد، آنها را انتخاب کنید:

خدمات حمل‌ونقل: این بخش شامل حمل‌ونقل گردشگران به مقاصد گردشگری، انتقال آنها ازمحل بازدید این مکان‌ها و گردش پیرامون این سایت‌ها است.

آژانس‌های مسافرتی: کار آژانس‌های مسافرتی شامل موارد مختلفی همچون بازدید از یک محل، حمل‌ونقل، اقامت و سایر موارداست.

اقامت: این فعالیت شامل هتل‌ها، متل‌ها، مسافرخانه‌ها، خانه‌های اجاره‌ای و برخی مکان‌های دیگر است که گردشگران ممکن است هنگام سفر در آنها اقامت کنند.

راهنمای تور: خدمات مربوط به راهنمایی تور با دادن اطلاعات، گردشگران را از محل‌های بازدید آنها مطلع می‌کند و در تورهای تفریحی نسبت به معرفی جاذبه‌های محلی یک منطقه نقش مهمی دارد.

مهمان‌داری: کسب‌وکارهای مربوط به این بخش سعی می‌کنند هر نوع غذا یا نوشیدنی را که اغلب گردشگران ممکن است درخواست کنند، ارائه دهند.

موقعیت جغرافیایی خود را مد نظر داشته باشید. جاذبه‌های گردشگری محلی نشانگرهای خوبی از چیزهایی هستند که بر یک کسب‌وکار گردشگری موفق اثرگذارند و در موفقیت یا عدم موفقیت آن نقش مهمی ایفا می‌کنند. برای مثال، اگر منطقه مورد فعالیت شما دارای ظرفیت خاصی برای یک نوع گردشگرپذیری مانند غذا یا میراث فرهنگی و تاریخی باشد، به راهنماهای خاص آن جاذبه‌ها نیاز دارید که در آن حیطه تخصص داشته باشند و به آن محل آشنا باشند. علاوه بر آن باید در دسترس بودن خدمات حمل‌ونقل، اقامت و موارد مشابه دیگر را دارا باشند. همچنین ساحلی بودن یا کوهستانی بودن و نحوه دسترسی به آن جاذبه از طرق مختلف دریایی، هوایی یا زمینی را باید مد نظر قرار دهید؛ زیرا در برخی از مکان‌ها، امکان دسترسی از برخی طرق وجود ندارد یا به دلایل مختلفی محدودتر است. به عبارت دیگر باید برخی گزینه‌ها و تسهیلات را با توجه به نوع جاذبه و محیط جغرافیایی خود ایجاد کنید.

میزان رقابت را بسنجید. انجام تحقیقات در حیطه کسب‌وکار گردشگری در منطقه خود، پیش از آنکه تصمیم به ورود به این حوزه را بگیرید، کار مناسبی است و می‌تواند کمک زیادی به شما کند. اگر بخواهید یک بخش گردشگری را انتخاب کنید که بیش از حد با انباشت عرضه از سوی محیط محلی مواجه نشده باشد و بخواهید با آنچه که در محیط قرارگیری شما به گردشگران و تقاضاکنندگان خدمات گردشگری ارائه می‌شود متفاوت باشید، این کار بسیار مفید خواهد بود.

یک طرح تجاری بنویسید. طرح تجاری شما همانند اثر انگشت شما برای کسب‌وکار گردشگری‌تان محسوب می‌شود و باید موارد زیر را در بر بگیرد:

خلاصه مدیریتی: هدف خود از کسب‌وکار، نام، محل، نیازهای کارکنان، خدمه مدیریتی کسب‌وکار گردشگری، بخش بازار، رقابت، طرح بازاریابی و دورنما و پیش‌بینی از وضعیت مالی خود را شرح دهید.

خلاصه کسب‌وکار گردشگری: این بخش باید به‌طور مفصل بیان کند چگونه مالکیت یک کسب‌وکار و نیازمندی‌های آن (بودجه و وجوه مالی، دارایی‌ها و موقعیت) توزیع می‌شود.

تولیدات یا خدمات: شما نیاز دارید محصولات یا خدمات مربوط به کسب‌وکارتان را که برای گردشگران فراهم می‌کنید، معرفی کنید.

تحلیل بازار: اطلاعاتی را پیرامون بازار هدف و رقابت خود فراهم کنید.

استراتژی کسب‌وکار گردشگری: شرح دهید چگونه قصد دارید طرح کسب‌وکار خود را اجرا کنید، بازاریابی را انجام دهید و محصولات یا خدمات خود را قیمت‌گذاری کنید.

خلاصه مالی: دورنما و پیش‌بینی خود از مخارج و درآمد را درنظر بگیرید.

بودجه و وجوه مالی مورد نیاز را جور کنید. طرح تجاری خود را برای وام‌دهندگان یا شرکای تجاری بالقوه تشریح کنید تا بتوانید کار خود را شروع کنید و سرمایه مورد نیاز برای راه انداختن کسب‌وکار گردشگری خود را به دست آورید.

یک محل برای بر پا کردن کسب‌وکار خود انتخاب کنید.

تمام گواهی‌نامه‌های تجاری مورد نیاز را کسب کنید. گرفتن این گواهی‌نامه‌ها را از طریق سازمان مسوول مقررات مربوط به کسب‌وکار محلی خود انجام دهید.

کسب‌وکار گردشگری خود را از این راه‌ها بازاریابی کنید:

از شبکه‌های اجتماعی استفاده و حساب‌ها یا صفحاتی ایجاد کنید.

وب‌سایتی برای کسب‌وکار گردشگری خود طراحی کنید. مطمئن باشید که برای SEO خود متخصصی را به کار گرفته‌اید تا بازدید سایت شما را بیشینه کند.

کسب‌وکار خود را در زمره وب‌سایت‌های مربوط به بررسی خدمات گردشگری آنلاین قرار دهید.

در جاهای مختلف از جمله موارد چاپی مانند روزنامه‌ها، مجلات و سایر موارد مشابه تبلیغ کنید.