به‌رغم اینکه دونالد ترامپ سخنان سخیفی در مورد زنان و حتی دختر خود زده است اما هنوز جامعه آمریکایی آنگونه که باید ترامپ را محکوم نکرده است. به نظر می‌رسد جامعه آمریکایی چندان موضعی در برابر سخنان ترامپ نداشته باشد، حتی اگر کسانی مانند میشله اوباما در یک سخنرانی، دیدگاه ترامپ را بکوبد. البته برخی می‌گویند در میان سخنان میشله در هفته گذشته یک نکته وجود داشت و آن اینکه تاکید می‌کند اینگونه سخیف گفتن در مورد زنان در جامعه آمریکایی چندان ناآشنا نیست. او که در یک اجتماع تقریبا زنانه سخن می‌گفت تاکید کرد که همه آنها این شرایط را تجربه کرده‌اند.

ترامپ در سخنانی که از وی فاش شده به پسر عموی جورج دابلیو بوش که یک مجری مشهور تلویزیونی است گفته بود: وقتی پولدار و معروف باشی با زنان هر کاری که بخواهی می‌توانی بکنی. با این حال در یک نظرسنجی که توسط واشنگتن‌پست صورت گرفته نشان داده شده است ریزش آرای ترامپ ربطی به نوع سخنان وی ندارد و برخی از زن‌ها هنوز در مورد اینکه به هیلاری کلینتون رای بدهند شک و تردید دارند.نکته عجیب انتخابات این دوره این است که دو نامزد ریاست‌جمهوری از محبوبیت بالایی برخوردار نیستند و گفته می‌شود انتخابات سال ۲۰۱۶ رقابت میان دو نامزد منفور است. با این حال برخی می‌گویند ترامپ در میان طبقه متوسط، به‌ویژه طبقه سفید پوست که احتمالا از تحصیلات دانشگاهی هم برخوردار نیستند، حامیان فراوانی دارد.

دونالد ترامپ زمانی که به‌عنوان نامزد ریاست‌جمهوری حزب جمهوری‌خواه انتخاب شد این تصور وجود داشت -و هنوز هم برخی اعتقاد دارند- که می‌تواند نامزد دموکرات‌ها را به راحتی شکست دهد. هیلاری کلینتون در جامعه آمریکا به‌عنوان یک نامزد صادق شناخته نمی‌شود و حتی برخی پیروزی احتمالی وی را مدیون بزرگان حزب دموکرات، از جمله بیل کلینتون، همسر وی و باراک اوباما تلقی می‌کنند. با این حال توصیه شده است که دموکرات‌ها برای اینکه آثار منفی نامحبوب بودن نامزد خود را کم کنند، حالت تهاجمی درخصوص دونالد ترامپ داشته باشند.به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، یک فرد حامی ترامپ را تصور کنید. تصویری که به ذهن می‌آید ممکن است مردی سفیدپوست باشد، میان‌سال یا پیرتر، احتمالا با تحصیلات پایین، با تاپ یا تی‌شرتی سفید که جملاتی توهین‌آمیز به نوامیس روی آن دیده می‌شود.چنین افراد مضحکی وجود دارند. استیون استومبرگ در این روزنامه می‌نویسد: مرد تی‌شرت سفید را در مجمع ترامپ در «کونسل بلاف» ایالت آیووا در ماه فوریه دیدم که نزدیک کودکی ایستاده بود که پیرهنی دست‌ساز با عبارات «ساخت آمریکا» در جلو و «ترامپ» در پشت را به تن داشت.

تجمعات ترامپ اکثرا توسط حامیان او که شعارها و الفاظی توهین‌آمیز را فریاد می‌کشند، قطع می‌شود. این موارد را می‌توان به کرات در طول دوره کارزار وی، به‌ویژه در رقابت ترامپ با تد کروز دید که هم خود وی به کرات دیگر نامزد جمهوری‌خواهان را مورد عتاب قرار می‌داد و هم طرفداران وی در جمع حامیان تد کروز ظاهر می‌شدند و فریاد می‌زدند: « تد دروغگو.»ترامپ در یک تجمع در تامپا در ماه مارس اعلام کرد که نزدیک بود عده‌ای از طرفداران خشن و بی‌ادب را بیرون کند زیرا تصور کرده بود شعارهای «به ترامپ رای دهید» آنها در شلوغی شبیه به عبارتی توهین‌آمیز به او شنیده می‌شد، اما چه کسی است که چنین سخنانی را باور کند.

با این حال ترامپ هوادارانی همانند ترستون دان نیز دارد. جوانی آرام، ۲۱ ساله و دانشجو ساکن فورت مایرز در ایالت فلوریدا که به‌تازگی از سفری دو ساله به اسپانیا به آمریکا بازگشته بود. او گفت: «همه طرفداران ترامپ نژادپرست یا جویای کار نیستند. هدف من از حضور در اینجا حمایت از ترامپ است و اینکه نشان دهم تنها افراد تحصیل‌نکرده و عوام در آمریکا طرفدار ترامپ نیستند.»خصیصه‌هایی چون تعصب، سوءظن و بدکاری ذاتی تنها محرک‌های پدیده ترامپ نیستند. همچنین پیام ضدجهانی بودن ترامپ این پدیده را به‌طور کامل توضیح نمی‌دهد. اگر کشش‌ها و جذابیت‌های ترامپ به این سادگی بود، شکست او بسیار آسان می‌شد. در واقع، جذبه‌های اصلی و گسترده‌تر او بر دو عامل وابسته است؛ اول اینکه حامیانش به او اطمینان دارند- یک غول روانی املاک و مستغلات، باسابقه دروغ‌گویی و سوء استفاده - ثانیا آنها با دلایل و شواهد زیادی معتقدند او بسیار باکفایت و لایق است و حداقل از سیاستمداران قبلی مؤثرتر خواهد بود.

این عوامل در نظرسنجی‌ها کاملا مشهود است. راز پیروزی وی در انتخابات درونی، درست تا پیش از مبارزه با هیلاری نیز در همین موضوع نهفته است. حدود یک‌چهارم جمهوری‌خواهان در انتخابات مقدماتی ایالت ایندیانا می‌گفتند که کاندیدایی می‌خواهند که «وقایع را همان‌طور که هست بیان کند»، و ۸۷ درصد آنها به ترامپ رای دادند. در این خصوص نیز اخیرا یک نظرسنجی انجام شده و مردم هیلاری کلینتون را «ناصادق‌تر» از دونالد ترامپ معرفی کردند. این در حالی است که در آن نظرسنجی برخی دیگر ترامپ را نماینده تغییرات اعلام کرده و حدود یک‌سوم افراد گفتند نماینده‌ای می‌خواهند که بتواند «تغییر ایجاد کند» و ۶۵ درصد آنها نیز به ترامپ رای دادند. این‌جور اعداد و آمار در انتخابات مقدماتی زیاد به چشم می‌خورد.

دان قبول داشت که بیان ترامپ مبالغه‌آمیز و تند است. او توضیح داد: «نمی‌توانم بگویم با هرچه او گفته موافق هستم.» اما او و دیگر افراد سخنان مزخرف و بی‌معنی را نادیده می‌گیرند. گاهی گفته‌های ترامپ توجیه می‌شوند، مانند قول او برای ساختن دیواری در مرز مکزیک تا آنها تاوان پس دهند. دان گفت: دونالد ترامپ هرگز بیان نکرده که قصد نوشتن چک برای مکزیک را دارد. او فقط می‌خواهد پولی را که مکزیک در تجارت به ما بدهکار است حفظ کند. (بعد از این ترامپ از استراتژی جدیدی برای وادار کردن مکزیک به پرداخت بدهی‌هایش خبر داد).

گاهی حامیان ترامپ فرض می‌کنند او به این کارها دست نخواهد زد. دان گفت: «او فی‌البداهه سخنرانی می‌کند. او خودِ واقعی‌اش را نشان می‌دهد.»اظهارات و پیشنهادهای زننده ترامپ بیش از هر چیز حاوی پیام‌هایی است. صحبت‌های او گرچه نشان از قدرت دارند، اما بیش از هر چیز علاقه وافر او به بیان ذهنیاتش را نشان می‌دهند و آن چیزی نیست جز دلالت بر با ارزش‌ترین ویژگی سیاسی یعنی اعتبارتجاری.نمونه‌ای از این گونه توجیهات را خانمی به نام آندریا رانکاردتور عنوان کرد. او در تجمعی در ماه فوریه در منچستر به من گفت: «نماینده من فردی صادق است. مردم نباید حرف‌های او را به معنای واقعی کلمه در نظر بگیرند.»

فردی که خواست نامش برملا نشود گفت: «آیا او می‌تواند با رهبران جهان در صلح باشد؟ احتمالا نه. آنها او را دوست ندارند. او بسیار تند و قاطع است. او با صداقت می‌گوید که این کشور توسط شرکت‌های بزرگ و فاسد اداره می‌شود. شنیدن سخنانی تا این حد جسورانه حس خوبی دارد.» او اضافه کرد: «به‌علاوه او در تجارت بسیار ماهر است.» تقریبا تمام طرفداران ترامپ که در چند ماه گذشته با آنها مصاحبه کردم به سابقه او در بخش خصوصی اشاره کرده‌اند. دان گفت: «او تاجر خوبی است. کشور ما توسط تاجران ماهری بنیان گذاری شده است.»

آنچه از سخنان ترامپ کاملا مشهود است، اعتمادبه‌نفس بالای اوست. برج‌ها، زمین‌های گلف و کازینوهای او از دید مردم پنهان نیست و لکه‌های زیادی که در سابقه او قابل‌مشاهده‌اند. در برنامه‌های تفریحی و سرگرمی کانال NBC، او را مدیری عالی و اسطوره‌ای جلوه داده‌اند. برخلاف بازی‌های زمینی ضعیفش در ایالت آیووا، ستاد تبلیغاتی ترامپ اثبات کرد که او توجه اندکی به نکات و جزئیات حساس دارد و حامیانش تنها به تصویری ساختگی از او دل‌بسته‌اند. رانکاتورگفت: «او یک تاجر و مرد عمل است.» این طرز تفکر، سیاستمداران را برای «عملی نکردن ایده‌ها» سرزنش می‌کند که برای رای دهندگان در مقابل قبول این موضوع که توقعاتشان نامعقول است، موضع راحت‌تری است.

از جوانب زیادی، کلینتون برای مقابله با جذابیت‌های ترامپ مناسب نیست. ترامپ نگرش و احساسات خاصی را عرضه می‌کند و قول برهم زدن سیستم فعلی را به مردم می‌دهد. کلینتون برنامه‌هایی ۱۰ قسمتی و احتیاط در عملکرد را به مردم پیشنهاد می‌دهد و قول می‌دهد سیستم را بهبود بخشد. ترامپ شرط می‌بندد که نظم و سازمان‌دهی کلینتون آن‌قدر که سیاستمداران قدیمی تصور می‌کنند، حائز اهمیت نیست.منفور خطاب کردن ترامپ کافی نخواهد بود. هرچند، ازآنجا که از دیدگاه افراد زیادی کلینتون فاقد صراحت لازم است، ممکن است ادامه مبارزه با این منوال برای او سخت باشد. بهترین راه برای او بی‌کفایت و منفور نشان دادن ترامپ است و بزرگ کردن نقطه‌ضعف او که عدم تحمل او در برابر انتقادها است. کلینتون باید انتخابات را در راستای لیاقت و کفایت کاندیداها ادامه دهد.

خطرات پیروزی ترامپ از دید چامسکی

نوام چامسکی تحلیلگر سیاسی سر‌شناس آمریکا با ارائه پنج دلیل نسبت به خطر پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا هشدار داده است. این فیلسوف و زبان‌شناس مطرح در این سخنرانی ترامپ را خطری برای حقوق بشر و محیط زیست خوانده است که پیروزی‌اش در انتخابات آینده، بشر را در مشکلات بسیار عمیقی فرو خواهد برد.چامسکی در این سخنرانی گفت در ابتدا باید از خودمان بپرسیم که آیا ترامپ به اموری که بیان می‌کند، معتقد است؟

وی افزود: ترامپ در سخنرانی‌هایش خیلی چیز‌ها می‌گوید، برخی معنا دارند و برخی بی‌معنا و احمقانه هستند، اما ایالات‌متحده آمریکا یک کشور قدرتمند است و اگر ترامپ حقیقتا بخواهد آنچه که می‌گوید را اجرا کند، بشر به مشکلات عمیقی بر می‌خورد.از این رو چامسکی ۵ دلیل در مورد خطرناک بودن ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ می‌آورد که به قرار زیر است:

1- پدیده گرم شدن کره زمین همچنان مناطق آسیب‌پذیر را تحت تاثیر قرار خواهد داد

چامسکی در توضیح این مورد گفت: گرمایش جهانی یک پدیده بسیار مهم است؛ اثرات گرم شدن کره زمین بسیار شدید است. حزب جمهوری‌خواه و به‌طور خاص ترامپ تلاش‌های صورت گرفته برای جلوگیری از تولید برق در نیروگاه‌های زغال سنگ را متوقف خواهند کرد. ترامپ صراحتا گفته است «این اتفاق نمی‌افتد.»

2- شکنجه افزایش خواهد یافت

این تحلیلگر آمریکایی در رابطه با این بخش توضیح داد: «ترامپ گفت «مردم را شکنجه ‌کنیم» در واقع از غرق مصنوعی یعنی نوعی شکنجه سخن گفت که براساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی است و به یک رسوایی بین‌المللی تبدیل شده است. وی گفت این شکنجه کافی نیست و باید بیشتر از این را انجام دهیم.» ترامپ پیشتر به هوادارانش گفته بود: «غرق مصنوعی به اندازه کافی خشن نیست. همین الان افرادی در خاورمیانه و جاهای دیگر هستند که سر مسیحیان را از بدنشان جدا می‌کنند.»

3- بحران پناهجویان به‌عنوان یک مشکل خارجی نادیده گرفته می‌شود

چامسکی در این خصوص گفت: «ترامپ واکنش افراط‌گرایانه‌ای نسبت به حملات داعش به پاریس دارد. ترامپ گفته بود: «بیایید همه مسلمانان را از ورود به کشور منع کنیم، بیایید یک دیوار بسازیم، یا این‎که بیایید در مکزیک یک دیوار بسازیم و از ورود مردم به ایالات‌متحده آمریکا جلوگیری کنیم.» حال باید پرسید آنها از کجا فرار می‌کنند؟ اکثرا از آمریکای مرکزی و از نتایج سیاست‌های ما (آمریکایی‌ها) فرار می‌کنند.»

4- شکاف‌نژادی افزایش پیدا می‌کند

این استاد آمریکایی در تشریح این بخش، از طرفداران اصلی ستاد انتخاباتی ترامپ سخن گفت. چامسکی معتقد است که این افراد در واقع کسانی هستند که زندگی، حیثیت و آینده خود را از دست رفته می‌بینند و این موضوع عواقب خوبی به دنبال نخواهد داشت.

5- خطر جنگ جهانی همیشه وجود خواهد داشت

چامسکی درباره این مورد گفت: «نظرسنجی‌های آمریکایی نشان می‌‎دهد که ایالات‌متحده آمریکا با فاصله زیاد بزرگ‌ترین تهدید علیه صلح جهانی است و در حال حاضر مردم سراسر دنیا از نتایج مقدماتی انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان آمریکا وحشت‌زده هستند.» چامسکی در ‌‌نهایت اذعان کرد که تصور ریاست‌جمهوری یک فرد «وحشی که انگشتش بر روی دکمه‌ای قرار دارد که می‌‎تواند جهان را نابود کند و یا تصمیماتی بگیرد که تاثیرات گسترده‌ای می‌گذارد، یک چشم‌انداز بسیار ترسناک است.»

رد پای ترامپ زیر پوست آمریکا

رد پای ترامپ زیر پوست آمریکا