حمیدرضا موحدی‌زاده*

به مناسبت جا به جایی قدرت در امریکا؛ اوباما رفت! ترامپ آمد!

باراک حسین اوباما ۸ سال پیش با شعار "امید و تغییر" و با رأی مردم امریکا به کاخ سفید آمد. او در انتهای ریاست جمهوری‌اش وقتی می‌خواست مهم‌ترین دستاورد دولتش را برای مردم امریکا و جهان بازگو کند، تنها به ۲ مورد اشاره کرد:

۱- در عرصه داخلی ایجاد اشتغال و گسترش بیمه‌های اجتماعی را عنوان کرد!

۲- در عرصه خارجی دستیابی به توافق هسته‌ای امریکا و جهان با ایران "برجام" را عنوان کرد!

اینک آن جریان یا کسانی که تلاش می‌کنند توافق برجام را در داخل کشور بی‌اثر و بدون نتیجه به نمایش بگذارند و دولت یازدهم آقای دکتر حسن روحانی را ناموفق و بی‌حاصل جلوه دهند برای وجدان، عقل و انصاف خویش و داوری آیندگان چه پاسخی دارند؟ آیا از نظر آنها هدف وسیله را توجیه می‌کند؟ پس ادعاهای بی‌پایان خویش مبنی بر عدالت‌خواهی، اصول‌نمایی و ارزش‌مداری را به کجا خواهند برد و چه سرنوشت تلخ و هراسناکی را برای مردم ایران، خود و فرزندانشان رقم خواهند زد! آیا ترامپ و دولت او با استناد به مواضع همین جریان نمی‌تواند ادعا کند توافق برجام بدترین توافق امریکا با ایران بوده است! آیا سیاست عوام‌گرایانه و ناسیونالیستی دولت پس از اوباما در امریکا نمی‌تواند با تحریک افکار عمومی و همسویش، بهانه لغو و یا دست کم خنثی کردن آن را پیدا کرده و آن را به گردن نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران بیندازد! آیا کسانی که به مردم ایران نمی‌گویند که در صورت عدم دستیابی به توافق بین‌المللی برجام، چه طرح و راه حل جایگزینی داشتند و با تداوم تحریم‌های ظالمانه که اقتصاد، منافع، امنیت و اتحاد ایرانیان را تا مرز فروپاشی سوق داده بود، با مصائب بزرگ و خطر جنگ و در پایان کار با تسلیم شدن در برابر قدرت‌های بزرگ جهانی چه می‌کردند؟

آیا آنها ترجیح می‌دادند تن به سیاست "فروش نفت در برابر غذای مردم ایران" بدهند و همچنان قدرت را در دست داشته باشند، یا دوباره آن را به هر وسیله‌ای که شده، به دست بیاورند! می‌توان در فراز تاریخ دید و شنید که دولتی و رئیس جمهوری در سال ۲۰۱۷ در ایران و امریکا بر سر کار بود که هر دو توافق برجام را بهترین دستاورد دولت خویش می‌دانستند و ناسپاسی عده‌ای ماجراجو در هر دو طرف و بی‌خبر از درد و درمان گرفتاری‌های مردم در عرصه اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و سیاست، زمینه روی کار آمدن دولتی در امریکا فراهم شد که توافق برجام را بدترین توافق تاریخ معرفی کرد! چه بسا بتوان گفت، این دوران و پیام آن به آیندگان و ملت بزرگ امریکا و ملت نجیب ایران در گوش تاریخ خواهد ماند که؛ "برجام منصفانه‌ترین و عقلانی‌ترین توافق بین امریکا، جهان و ایران در عصر ما بود!"

امید است نیروی آگاهی و اعتماد اکثریت قاطع مردم ایران و کیاست رهبر معظم انقلاب اسلامی در این سوی ماجرا و در انتخابات بهار ۱۳۹۶ با مشارکت بالا و رأی مجدد و پرشورتر به رئیس جمهور مصلح و دانشمند خویش، یعنی دکتر حسن روحانی اثبات و اعلان شود که معدل مردم ایران بهتر و باهوش‌تر از مردم امریکا هستند و با تمدید "دولت تدبیر و امید" سیاست ماجراجویانه دولت ترامپ را نیز در ۴ سال آینده تحت کنترل و مدیریت خویش در خواهند آورد! و اجازه نخواهند داد توافق بین‌المللی برجام و مورد حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد و کشورهای اروپایی، روسیه، چین و ... آسیب ببیند! ان‌شاءالله مردم صبور و باگذشت ایران، همچنان در سایه قدرت و لطف الهی به زندگی عزت‌مندانه و مسالمت آمیز خویش در کنار سایر ملل جهان و منطقه، ادامه خواهند داد.

*فعال سیاسی اصلاح‌طلب