کارد به استخوان تلویزیون رسید

گروه ورزش: مدتهاست که در مورد مصائب مالی و اقتصادی صداوسیما صحبت می‌شود؛ مشکلی که گریبان حوزه ورزش را هم گرفته و در این زمینه نیز آثار منفی زیادی به‌جا گذاشته است. حدود سه هفته پیش بود که در همین صفحه از روزنامه «دنیای اقتصاد» یک گزارش اختصاصی در مورد تعطیلی دو برنامه محبوب شبکه ورزش یعنی «لیگ یک» و «فوتبال ۱۲۰» به علت مشکلات مالی کار کردیم.

در آن زمان برخی زمزمه‌ها حاکی از آن بود که تولید و پخش برنامه‌های مزبور مجددا از سر گرفته خواهد شد، اما می‌بینیم که هنوز از پوشش رقابت‌های دسته اول و نیز مسابقات لیگ‌های اروپایی در قالب این دو برنامه خبری نیست و کسی نمی‌داند این تعطیلی تا کی به طول خواهد انجامید. حالا اما بی‌پولی تلویزیون ابعاد جدید و جدی‌تری به خودش گرفته؛ تا جایی که دوشنبه‌شب این هفته عادل فردوسی‌پور هنگام اجرای برنامه نود، به صراحت از کمبود نقدینگی در سازمان سخن گفت و شاید برای نخستین‌بار میزان بدهی خارجی صداوسیما را هم اعلام کرد.

بازی نفت و تناقضات عجیب

شاید دور جدید بحث‌ها در مورد مشکلات مالی تلویزیون از زمانی شروع شد که بازی برگشت نفت تهران و الاهلی امارات در لیگ قهرمانان آسیا روی آنتن نرفت. نفت که تنها نماینده ایران در مرحله یک‌چهارم نهایی این تورنمنت بود، بازی رفت را در خانه به حریف واگذار کرد و برای بازی برگشت راهی امارات شد. با این وجود در کمال تعجب مسابقه مزبور توسط شبکه سوم سیما پوشش داده نشد تا بحث‌ها در مورد این اتفاق بالا بگیرد. بعد از اعتراضات تند منصوریان به این موضوع، هاشمی تهیه‌کننده برنامه فوتبال برتر به رسانه‌ها گفت: «دلیل اصلی عدم پخش بازی، مشکل فنی بود. در واقع مختصات فنی که از دبی باید ارسال می‌شد ایراداتی داشت و به همین دلیل مسابقه روی آنتن نرفت.» دوشنبه‌شب اما صریح‌تر از هر زمان دیگری روشن شد بحث مشکلات «فنی» در میان نبوده و مساله به کمبودهای مالی مربوط می‌شده است. عادل در این مورد گفت این بازی جنبه ملی داشته و باید پخش می‌شده، اما همه می‌دانند که صداوسیما مشکلات مالی شدیدی دارد و باقی قضایا!

بدهی خطرناک 50 میلیون دلاری

شاید مهم‌ترین بخش از سخنان مجری و تهیه‌کننده برنامه نود جایی بود که او از رقم بدهی بین‌المللی صداوسیما پرده برداشت. عادل فردوسی‌پور در این مورد گفت: «صدا و سیما ۵۰ میلیون دلار بدهی خارجی دارد و منتظر کمک‌های دولت است.» خبرآنلاین در تایید این ادعا می‌نویسد: «بخشی از بدهی‌های ارزی صداوسیما متعلق به همان شرکتی است که حق پخش بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا را می‌فروشد. حتی شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا هم در دیداری که با کفاشیان داشت، با انتقاد از صدا و سیمای ایران گفته بود هنوز حق پخش بعضی از بازی‌های آسیایی پرداخت نشده است.» در کار بودن این بدهی گزاف بین‌المللی، به‌طور قطع اتفاق ناخوشایندی است که می‌تواند پیامدهای ناگواری به همراه داشته باشد. وقتی صداوسیما به دلیل بی‌پولی قادر به دریافت سیگنال بازی نفت و الاهلی نیست، چطور می‌تواند مسابقات آتی تیم ملی کشورمان در مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا را روی آنتن ببرد؟

یک سوال

بعد از علنی شدن بدهی ارزی سازمان صداوسیما، حالا یک سوال بیش از گذشته ذهن هواداران را به خودش مشغول کرده است؛ در شرایطی که تک بازی نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا روی آنتن نمی‌رود، آیا جای تعجب ندارد که هر هفته انبوهی از مسابقات لیگ‌های ممتاز اروپایی مثل لالیگا، کالچو، بوندس‌لیگا و لیگ جزیره به شکل زنده پخش می‌شود؟ آیا واقعا صداوسیما حق پخش تمام این مسابقات را خریداری کرده، یا باید یک شایعه قدیمی را در مورد غیرقانونی بودن پخش این مسابقات توسط تلویزیون کشورمان باور کنیم؟

حق پخش هم می‌دهیم

عادل فردوسی‌پور این هفته به شکل شفاف و متفاوتی در مورد مسائل مالی صداوسیما حرف زد؛ طوری که حس می‌شد شاید برخی از مسوولان سازمان از وی خواسته‌اند این مشکل را در یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی مطرح کند. جالب اینکه عادل در سخنانش علاوه بر تاکید ویژه روی نقش مجلس شورای اسلامی در مورد تصویب بودجه جام‌جم، برای نخستین‌بار نوید پرداخت حق پخش به باشگاه‌های ایرانی را هم داد. در شرایطی که به نظر می‌رسید همه راه‌ها برای دریافت حق‌پخش از تلویزیون مسدود است، اکنون فردوسی‌پور مدعی شده در صورت حل مشکلات مالی، صداوسیما این پول را در اختیار باشگاه‌ها قرار خواهد داد. حالا باید ببینیم بودجه کافی در اختیار رسانه ملی قرار می‌گیرد یا نه.

درخواست 2 میلیونی برای پخش یک بازی؟

پخش نشدن مسابقه سیاه‌جامگان و سایپا در مرحله یک‌هشتم نهایی جام حذفی باشگاه‌های کشور شایعات زیادی را به دنبال داشت، تا جایی‌که برخی رسانه‌ها مدعی شدند شبکه خراسان برای روی آنتن بردن این بازی ۲ میلیون تومان پول از باشگاه سیاه‌جامگان خواسته است! روز گذشته مسعود حکم‌آبادی، مدیررسانه‌ای سیاه‌جامگان به سایت این باشگاه گفت: «صبح بازی به ما اطلاع دادند که باید مبلغی را پرداخت کنیم. البته مبلغ، چندان بالا نبود اما احترام مجموعه فدراسیون فوتبال و حق و حقوقی که صداوسیما باید برای باشگاه‌ها قائل باشد، این مبلغ را واریز نکردیم و بازی هم پخش نشد.»