گروه ورزش- شمارش معکوس از همین حالا شروع شده. همه صدرنشینان برای قهرمانی نیم فصل ثانیه‌شماری می‌کنند. با اینکه به قهرمان نیم فصل جام قهرمانی نمی‌دهند، اما صدرنشینی در پایان نیم فصل مسابقات برای تیم‌ها اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. ۳ دوره از ۴ دوره‌ای که لیگ برتر برگزار شده، قهرمان همان تیمی بوده که در نیم فصل اول صدرنشین بوده، برای همین است که صدرنشینی نیم فصل این قدر برای تیم‌ها اهمیت دارد. البته تیم‌هایی که شانس صدرنشینی نیم فصل را ندارند و خود را هنوز یکی از مدعیان قهرمانی می‌دانند، قهرمانی در نیم فصل را بی ارزش می‌دانند و هدف خود را قهرمانی در پایان بازی‌ها عنوان می‌کنند. درست مثل علیرضا نیکبخت واحدی که می‌گوید: «قهرمانی نیم فصل ارزش ندارد، ما باید برای قهرمانی پایان فصل بجنگیم. جام را به قهرمان نیم فصل نمی‌دهند».

اما بر خلاف پرسپولیسی‌ها که قهرمانی نیم فصل را از دست رفته می‌بینند، استقلالی‌ها امید زیادی به آن دارند. استقلال امروز یک بار دیگر شانس خود را برای رسیدن به صدر جدول امتحان می‌کند. این تیم در بازی با پیکان می‌تواند برای چندمین بار شانس خود را برای صدرنشینی امتحان کند. استقلالی‌ها در صورت گرفتن یک امتیاز هم به صدر جدول می‌رسند. اما احتمالا این صدرنشینی موقت است، چون دقیقا ۲۴ ساعت بعد از آن، سایپا با پاس بازی دارد و در صوت پیروزی در آن بازی دوباره به صدر جدول می‌رسد. استقلالی‌ها ۳ هفته است که با سایپا هم امتیازند، اما به خاطر تفاضل گل کمتری که دارند نمی‌توانند صدرنشین بشوند. استقلالی‌ها منتظرند که سایپا در یک بازی برنده نشود تا خودشان را به صدر جدول برسانند، اما تیم علی دایی خیلی غیر قابل پیش‌بینی‌‌تر از آن است که استقلال بخواهد به شکست آن مقابل پاس امیدوار باشد. صمد مرفاوی امروز تیمش را به این امید به زمین می‌فرستد که هم پیکان را شکست بدهند، هم فردا سایپا مقابل پاس امتیاز از دست بدهد. مرفاوی می‌گوید: «سایپا واقعا حریف سرسختی است. آنها خیلی سرسختی نشان می‌دهند. تا حالا هر تیم دیگری بود صدر جدول را تقدیم استقلال کرده بود، اما سایپا پا به پای ما بازی‌هایش را می‌برد. بالاخره آنها هم یک روز امتیاز از دست می‌دهند. آن وقت ما صدرنشین می‌شویم و دیگر صدر جدول را از دست نمی‌دهیم».

صمد مرفاوی که در هفته‌های اول فصل، روزهای خوبی را نمی‌گذراند، حالا بهترین شرایط را دارد. او در هفته‌های اول به خاطر اینکه تیمش بد بازی می‌کرد جای مطمئنی روی نیمکت نداشت اما حالا که استقلال بهتر از هفته‌های اول بازی می‌کند، بدون داشتن اضطراب اخراج، فقط به قهرمانی نیم فصل فکر می‌کند. استقلال دقیقا از زمانی خوب بازی می‌کند که میثم بائو به ترکیب اصلی این تیم آمده. بائو که اول فصل به خاطر اتهام فروختن اخبار تیم تا یک قدمی اخراج رفته بود از چهار هفته قبل در ترکیب تیم قرار گرفته. ولی او دلیل خوب بازی کردن استقلال را فیکس بودن خودش نمی‌داند: «بعید است تیمی به بزرگی استقلال به خاطر بازی من متحول شده باشد. فکر می‌کنم بچه‌ها در این مدت به هماهنگی کامل رسیده‌اند و بدون استرس بازی می‌کنند. اما نکته مهمی که باعث می‌شود ما برنده شویم، روحیه جنگندگی بچه‌ها است. استقلالی‌ها امروز بدون هیچ غایب، مصدوم یا محرومی بازی می‌کنند. این اولین بازی استقلال است که مرفاوی در آن تمام بازیکنانش را در اختیار دارد. حتی سیاوش اکبرپور هم که از طرف کمیته انضباطی محروم شده بود به درخواست امیر قلعه‌نوعی بخشیده شد تا مرفاوی هیچ بهانه‌ای نداشته باشد. با این وجود ساموئل دارابینیان، مربی پیکان امید زیادی به پیروزی در این مسابقه دارد: «استقلال بزرگ‌ترین تیم ایران است. اما برای من که ایرانی نیستم، بازی با استقلال هیچ استرسی به همراه ندارد. سعی کردم استرس را از بازیکنان پیکان هم دور کنم تا بچه‌ها بازی واقعی خودشان را انجام بدهند. اگر مثل همیشه بازی کنیم حتما برنده می‌شویم. چون استقلالی‌ که در این فصل دیدم تیمی نیست که جلوی حملات ما دوام بیاورد».

برنامه ‌بازی‌های هفته سیزدهم:

یکشنبه ۲۶/۹/۸۵

ذوب‌آهن - راه‌آهن (ورزشگاه فولادشهر اصفهان- ۱۵/۱۴)

استقلال تهران- پیکان (ورزشگاه آزادی- ۱۵/۱۴)

صباباتری- ابومسلم (ورزشگاه صباشهر رباط کریم- ۱۵/۱۴)

دوشنبه ۲۷/۹/۸۵

مس- استقلال اهواز (ورزشگاه سلیمی کیا کرمان- ۱۵/۱۴)

پاس- سایپا (ورزشگاه دستگردی تهران- ۱۵/۱۴)

ملوان- پرسپولیس (ورزشگاه تختی انزلی- ۱۵/۱۴)

فولاد- برق (ورزشگاه تختی اهواز- ۱۵/۱۴)

فجرسپاسی- سپاهان (ورزشگاه حافظیه شیراز- ۱۵/۱۴)