کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رای خود را در مورد اتفاقات دیدار تیم های فوتبال سپاهان و پرسپولیس صادرکرد که طی آن تیم فوتبال سپاهان به کسر پنج امتیاز و سه ماه محرومیت از برگزاری بازی‌های خانگی محکوم شد.

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال پس از تشکیل جلسات متعدد و بررسی گزارش‌های ناظران دیدار تیم های فوتبال سپاهان و پرسپولیس شب گذشته نیز با حضور اعضای کمیته و مدیران دو باشگاه تشکیل جلسه داد و در نهایت اقدام به صدور رای زیر کرد. متن حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به شرح زیر است: «در پی ناآرامی های اخیر تماشاگران دیدار مورخ۱۰/۱۰/ ۸۶ دو تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان اصفهان و پیروزی تهران که در ورزشگاه فولاد شهر استان اصفهان برگزار گردید، تماشاگران تیم میزبان با استفاده از مواد آتش‌زا و پرتاب ترقه به طرف تماشاگران پیروزی تهران، یکی از مامورین نیروی انتظامی مستقر در خط حائل جایگاه تماشاگران دو تیم را در اثر پرتاب ترقه از ناحیه دو چشم و سایر اعضا مصدوم نموده و چشمان وی نیز تهدید به خطر نابینایی شده است، به‌نحوی که احساسات عمومی در حادثه ایجاد شده ملتهب و جریحه دار و افکار عمومی نیز مصرا تشدید تنبیه متخلف یا متخلفان را خواستار شده‌اند. کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال پس از ملاحظه گزارش بازی بلافاصله به تکلیف قانونی خویش پرداخته و ابتدا دستور موقت را مبنی بر عدم برگزاری مسابقه فوتبال در ورزشگاه‌های اصفهان صادر و پس از تعیین وقت جلسه‌ای با حضور مدیران عامل دو باشگاه و نماینده فدراسیون در دیدار مذکور منعقد گردید که به استماع اظهارات آنها پرداخته ضمن اینکه تحقیقات پر دامنه‌ای را نیز برای شناسایی شخص یا اشخاصی که امکان مباشرت و دخالت و یا کوتاهی و قصور آنها در ایجاد حرکات ضد اخلاقی و ورزشی و تخلف‌آمیز موثر بوده، آغاز و گزارش چندین صفحه‌ای نماینده فدراسیون در دیدار مذکور و عکس و تصاویر تلویزیونی بازی مورد امعان نظر و بازبینی مجدد قرار گرفت. در نتیجه تحقیقات به عمل آمده شک و تردیدی برای کمیته انضباطی باقی نماند که پرتاب ترقه و مواد آتش‌زا که منتهی به مصدومیت سرباز نیروی انتظامی گردیده است، توسط تماشاگران منتسب به تیم سپاهان اصفهان بوده و چون سابقا نیز به کرات موارد مشابهی از ناآرامی‌های تماشاگران تیم سپاهان اصفهان چه در دیدار خانگی و یا خارج از خانه مشاهده گردیده؛ بنابراین شناسایی متخلف یا متخلفان با مشکلی همراه نبوده است، قانونگذار در راستای چنین اعمالی برای باشگاه یا تیم منتسب مسوولیت را منوط به اثبات و احراز تقصیر نکرده؛ بلکه تقصیر باشگاه در مقررات ماده ۷۱ آیین‌نامه انضباطی فدراسیون فوتبال مفروض است و بنای او نیز این بوده که هر شخص حقیقی یا حقوقی که برای سودجویی خطری ایجاد می‌کند بایستی آثار اجتماعی عمل خویش را ولو اینکه مشروع و قانونی باشد عهده‌دار شود و به همین علت چنانچه از فعل یا گفتار تماشاگران منتسب به باشگاه تخلف یا خساراتی به وجود آید چنین فرض می‌شود که باشگاه یا قادر به شناسایی و انتخاب هواداران خویش نبوده یا در شناسایی آن به خطا و اشتباه رفته و همین مقدار کافی است که بتوان قواعد مبانی ایجاد مسوولیت برای باشگاه را احراز نمود، مسوولیتی که بیشتر جنبه تضمینی داشته و هدف قانونگذار از وضع آن جلوگیری از خشونت تماشاگران و ایجاد محیطی آرام برای دیدن رقابتی سالم و لذت بخش در ورزشگاه‌ها می‌باشد.

دراین خصوص مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان در مورد رای کمیته‌ انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: ما به تمامی این رای به غیر از بخشی که مربوط به سرباز آسیب دیده است، اعتراض داریم و این اعتراض را به فدراسیون فوتبال اعلام می‌کنیم ضمن آنکه در دادگستری اصفهان شکایتی را مطرح کرده‌ایم تا عاملان اصلی بروز این حادثه مجازات شوند.

ساکت همچنین تاکید کرد که لوکا بوناچیچ پس از پایان تعطیلات برای هدایت سپاهان به اصفهان بازمی‌گردد.

سرپرست سپاهان هم در خصوص رای صادره از سوی کمیته انضباطی گفت: به نظر من این رای قابل برگشت است و ما به شورای استیناف اعتراض خواهیم کرد. این اولین باری است که در فوتبال ایران، از یک تیم ۵ امتیاز کم می‌کنند و باشگاه سپاهان به طور حتم نسبت به این رای اعتراض خواهد کرد تا شورای استیناف نظرش را بدهد.

بصیرت تاکید کرد: ما در مستطیل سبز مقابل پرسپولیس بازی کردیم که در زمین اتفاق ناگواری نیافتاد و بازیکنان هم بازی جوانمردانه‌ای را به نمایش گذاشتند. اتفاقات بیرون زمین ربطی به فوتبال و مسائل فنی آن ندارد و معتقدم که نباید شامل چنین محرومیتی می‌شدیم. وی در پایان گفت‌: در این مورد زیاد حرف نمی‌زنم، چون احتمال دارد که باز هم به کمیته انضباطی فراخوانده شوم ولی مطمئن باشید که اگر این رای تغییر هم نکند، بازیکنان ما برای به دست آوردن قهرمانی با انگیزه‌تر خواهند شد و این عنوان را در پایان فصل از آن خود خواهیم کرد.