علی کفاشیان دیروز به عنوان سی‌وسومین رییس فدراسیون فوتبال انتخاب شد. کفاشیان سی‌وسومین رییس فدراسیون فوتبال شد

بعد از انتخابات همه نگاه‌ها به مشخص شدن سرمربی تیم ملی معطوف شده‌است

حمید رجبی

با کناره‌گیری شاهرخ شهنازی از حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال،‌ علی کفاشیان به عنوان تنها کاندیدا دیروز با رای اکثریت اعضای مجمع به عنوان سی‌وسومین رییس فدراسیون فوتبال ایران انتخاب شد.

دبیرکل کمیته ملی المپیک در حالی به عنوان رییس فدراسیون فوتبال انتخاب شد که رقیبی برابر خود نمی‌دید. مجمع فدراسیون فوتبال با حضور ۶۷نفر تشکیل جلسه داد و با توجه به اینکه کاندیدای دیگری وجود نداشت به ناچار نیازی به رای‌گیری نبود.

اکثریت اعضای مجمع جهت اعلام موافقت خود با انتخاب کفاشیان قیام کردند و بالاخره رییس جدید فدراسیون فوتبال باگذشت بیش از ۱۹ماه انتخاب شد.

در این مدت ۱۹ماه چند بار انتخابات این فدراسیون به دلیل اختلافات سازمان تربیت‌بدنی و کمیته انتقالی به تعویق افتاده بود. حاشیه‌های این انتخابات با کنار رفتن مصطفی آجرلو یکی از نامزدهای انتخابات این فدراسیون بیشتر شد و این انتخابات به تعویق افتاد، تا جایی که حتی در مقطعی بحث تعلیق فوتبال ایران توسط فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) مطرح شده بود.

به هر حال در مدت حدودا این دو سال که فدراسیون فوتبال رییس و مرجع تصمیم‌گیرنده نداشت، وضعیت فوتبال ایران بسیار اسف‌بار به نظر می‌رسید.

پیش از رای‌گیری، محسن صفایی فراهانی، رییس کمیته انتقالی اعلام کرد که بر اساس قوانین فدراسیون فیفا در مواردی که فقط یک نامزد وجود دارد، رای‌گیری صورت نمی‌گیرد بلکه حضار برای اعلام موافقت یا مخالفت، قیام می‌کنند. در مورد انتخابات رییس و نایب‌رییس فدراسیون چنین روشی اجرا شد و اکثریت قیام کردند.

پس‌از رای‌گیری ترکیب اعضای جدید مدیریت فدراسیون فوتبال به شرح زیر مشخص شد:

*رییس: علی کفاشیان

*نایب‌رییس اول: مهدی تاج

*نایب‌رییس دوم: عزیزا... محمدی

*نایب‌رییس سوم( امور بانوان): فریده شجاعی

*نماینده هیات‌های استانی: غلامرضا بهروان

*نماینده مدیران‌عامل باشگاه‌ها: علی فتح ا...‌زاده خویی

*اعضای‌هیات‌رییسه: محمدهادی آیت‌اللهی - ناصر حاجی حسینلو شفق - سید نصرا... گنجعلی خانی

*خزانه‌دار: محمدتقی خزایی

*بازرس: شرکت مدیریت رهبین

در پایان این رای‌گیری، رییس جدید فدراسیون فوتبال ایران ابراز امیدواری کرد که با ترکیب همگون فدراسیون، فوتبال ایران روزهای خوبی را به خود ببیند.

علی کفاشیان در کنفرانس مطبوعاتی پس از مجمع گفت: از این که اعضای کمیته انتقالی توانستند در مدت طولانی که در فدراسیون فوتبال ایران حضور داشتند، اساسنامه خوبی را تنظیم کنند و انتخابات را انجام دهند، از آنها تشکر می‌کنیم. همچنین باید از نمایندگان فیفا و afc که بر انتخابات نظارت داشتند تشکر کنیم.

وی درباره اعضای هیات‌رییسه جدید فدراسیون فوتبال گفت: خوشحالم که این هیات‌رییسه همگون که همه‌شان خاک خورده فوتبال هستند، به فوتبال آمدند. من هم به عنوان یکی از اعضای خانواده فوتبال به همراه هیات‌رییسه کارم را آغاز خواهم کرد. نخستین اولویت برای ما انتخاب سرمربی تیم ملی است.

وی افزود: اولین برنامه ما سازمان‌دادن تیم ملی است و با مشورت اعضا این کار را انجام خواهیم داد. باید جلسه‌ای را هر چه سریع‌تر در این باره برگزار کنیم و نقطه‌نظرات سایر اعضا را بگیریم.

وی افزود: کمیته انتقالی زحمات زیادی کشیده و با مربیان زیادی صحبت کرده است. آنها «ژورژه» را به فدراسیون آینده فوتبال پیشنهاد دادند. ما برای انتخاب سرمربی قطعا ابتدا به سراغ کمیته انتقالی خواهیم رفت. شاید انتخاب ما ژورژه باشد اما، هیچ چیز معلوم نیست و باید کار کارشناسی انجام دهیم.

کفاشیان درباره حضور همزمانش در فدراسیون فوتبال و کمیته ملی المپیک گفت: قطعا کار زیادی در فدراسیون فوتبال خواهیم داشت و احتمالا یک نفر را به عنوان معاون یا مسوول تیم‌های اعزامی ایران به المپیک انتخاب خواهیم کرد تا پس از انتخابات کمیته ملی المپیک وضعیت مشخص شود.

وی درباره تغییر در اساسنامه فدراسیون فوتبال گفت: از اعضای مجمع خواستیم تا برخی از ایرادهایی که در اساسنامه وجود دارد را به صورتی کتبی بنویسند و قطعا تغییراتی در اساس‌نامه خواهیم داشت.

وی در پایان گفت: ما باید از تمامی امکانات موجود و نیروهایمان استفاده کنیم تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود به بهترین نحو فوتبال را اداره کنیم.

رییس کمیته‌ انتقالی نیز دراین‌باره گفت: از امروز اعضای جدید فدراسیون فوتبال پاسخگوی مسائل فوتبال کشور خواهند بود.

محسن صفایی فراهانی پس از برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: انتخابات امروز براساس اساسنامه برگزار شد و ۶۷ نفر از اعضای مجمع در آن حضور داشتند و تمامی اعضای هیات رییسه با نظر مستقیم اعضای مجمع انتخاب شدند.

وی در مورد رضایتش از برگزاری انتخابات نیز گفت: در هر صورت انتخابات برگزار شد و نتیجه‌اش نیز مشخص است. من نمی‌توانم در این مورد اظهارنظر کنم.

صفایی فراهانی در مورد نظرش درباره‌ کمیته‌ انتقالی نیز گفت: این کمیته کارش موقت بود و وظیفه‌ ما تنظیم اساسنامه، تصویب برگزاری انتخابات و در کنارش اداره‌ فدراسیون فوتبال بود. از ابتدا نیز می‌دانستیم که کارمان موقت است و بدیهی است که کار میان مدت و بلندمدت از امروز بر عهده‌ هیات رییسه‌ جدید است و آنها باید برای فوتبال ایران برنامه‌ چهار ساله‌ای را تدوین کنند. وظیفه‌ من برگزاری انتخابات بود نه آنکه از عملکرد کمیته‌ انتقالی اظهار رضایت یا نارضایتی بکنم.

صفایی فراهانی خاطرنشان کرد: از روز شنبه تمامی کار را به اعضای هیات رییسه‌ جدید فدراسیون فوتبال واگذار می‌کنیم و حضور کمیته‌ انتقالی و شخص من نیز در فوتبال کشور پایان پیدا می‌یابد.

وی در مورد احتمال بازگشت به عرصه‌ فوتبال ایران نیز گفت: امیدوارم دیگر چنین اتفاقی نیافتد.

از سوی دیگر شاهرخ شهنازی تنها رقیب علی کفاشیان در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال نیز پس از کناره‌گیری‌اش به نفع کفاشیان گفت: با نبودنم وظیفه‌ای را که بر گردنم بود در حق فوتبال ادا کردم.

شهنازی با بیان این مطلب گفت: ‌به علی کفاشیان تبریک می‌گویم و برای وی آرزوی موفقیت می‌کنم. من اطمینان دارم با توجه به تجارب علی کفاشیان، وی همان طور که از قبل گفتم موفق خواهد شد.

شهنازی گفت: همانند یک برادر و سرباز آماده‌ کمک به فدراسیون فوتبال و ورزش کشورم هستم و هر کجا که نیاز باشد، حاضرم.

وی خاطرنشان کرد: از این که کفاشیان با اکثریت آرا توانست رییس فدراسیون فوتبال شود بسیار خوشحالم و از اعضای مجمع عمومی نیز تشکر می‌کنم که با احساس مسوولیتی که نسبت به این انتخابات داشتند، توانستند انتخابات به این خوبی برگزار شود. این یک پیروزی برای کشور محسوب می‌شود که پس از ماه‌ها که رییس فدراسیون نداشتیم، توانستیم به خوبی انتخابات را برگزار کنیم. به نظر من همه در این پیروزی شریک بودند.

ازسوی دیگر نماینده فیفا در انتخابات فدراسیون فوتبال ایران گفت: انتخابات شما کاملا عادلانه و دموکراتیک بود.

شامپانی گفت: به خانواده بزرگ فوتبال در ایران تبریک می‌گویم؛ همین‌طور برای رییس جدید فدراسیون و اعضای هیات رییسه، آرزوی موفقیت می‌کنم.

وی ادامه داد: آنها کارهای زیادی برای انجام دادن دارند. باید بدانند که فیفا و کنفدراسیون آسیا پشت سر آنها و حامی جدی این افراد زحمتکش خواهند بود.

شامپانی عنوان کرد: به دو دلیل از انتخابات کاملا راضی هستم. اول آنکه کاملا عادلانه و در فضایی دموکراتیک برگزار شد. دوم آنکه کسانی انتخاب شدند که فوتبال را می‌شناسند و از خانواده آن هستند.

نماینده فیفا افزود: آقای کفاشیان در کمیته المپیک حضور داشته و با قوانین بین‌المللی و اساسنامه فیفا کاملا آشنا است. از اینکه یک خانواده کاملا فوتبالی زیر نظر او فعالیت خواهند کرد، بسیار خوشحالم.