اسکار پیستوریوس، قهرمان معلول المپیک که پایش به دلیل کشتن همسرش به دادگاه کشیده شد، تنها ورزشکار المپیکی نیست که دادگاهی شده است.به گزارش ایسنا و به نقل از آسوشیتدپرس، پنج ورزشکار معروف المپیکی دیگر نیز کارشان به دادگاه کشیده شده است. این ورزشکاران عبارتند از:

ماریون جونز

یکی از ورزشکاران بزرگ رشته دوومیدانی در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی که موفق شد، سه طلا و دو نقره را کسب کند اما ۸ سال بعد از زندان تگزاس سر درآورد. سریع‌ترین زن سابق جهان مجبور شد، پس از مشخص شدن استفاده‌اش از مواد نیروزا تمامی مدال‌های المپیک خود را به کمیته‌ بین‌المللی المپیک پس دهد. جونز از مارس تا سپتامبر ۲۰۰۸ به زندان محکوم شد.

تیم مونت‌گومری

مونت‌گومری در سال ۲۰۰۲ سریع‌ترین مرد جهان بود و در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی در ماده چهار در صد متر به مدال طلا رسید اما آزمایشگاه Bay area چندی بعد دوپینگ او را مشخص کرد و در نهایت رکورد ۹/۰۷۸ ثانیه او در ماده ۱۰۰ متر از کتاب رکوردها پاک شد. مونت‌گومری بعدها به دلیل دخالت در رسوایی چک بلامحل به ارزش ۵ میلیون دلار و نگهداری هروئین به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

تونیا هاردینگ

هاردینگ در المپیک زمستانی ۱۹۹۴ در رشته اسکیت نمایش عضو تیم آمریکا بود؛ در حالی که گفته می‌شد هفته‌ها قبل از آغاز المپیک به نانسی کریگان، رقیبش برای کسب مدال طلا حمله کرده است. در نهایت مشخص شد، هاردینگ به گروهی از جمله همسر سابقش کمک کرده است تا قبل از مسابقات قهرمانی جهان به نانسی کریگان، رقیبش حمله و او را مصدوم کنند. کریگان در المپیک پس از رفع مصدومیت مدال نقره گرفت و هاردینگ به مقام هشتم رسید و سپس برای همیشه از ورزش محروم شد.

بروس کیمبال

کیمبال در المپیک ۱۹۸۴ لس‌آنجلس در رشته شیرجه از تخته ۱۰ متر به مدال نقره رسید. او ۴ سال بعد در حالی که آماده المپیک ۱۹۸۸ سئول می‌شد، در حالی که تعادل نداشت، به نوجوانانی در مدرسه هیلزبورو حمله کرد و دو نفر را کشت. کیمبال در نهایت به جرم شیرجه در حالت مستی و کشتن دو نفر به ۱۷ سال زندان محکوم ولی در نهایت در سال ۱۹۹۳ پس از ۵ سال از زندان آزاد شد.

گای دروت

قهرمان دوی با مانع در المپیک ۱۹۷۶ در سال ۲۰۰۵ دادگاهی شد. دادگاه پاریس در سال ۲۰۰۵ او را به دلیل گرفتن پول از شغل‌های جانبی دولتی در برنامه ساخت‌وسازها بین سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۰ به ۱۵ ماه زندان محکوم کرد. این دونده پس از بازنشستگی به سیاست روی آورد و در این عرصه به فعالیت پرداخت؛ هر چند ژاک شیراک، رییس جمهور سابق فرانسه او را به دلیل خدماتش به ورزش بخشید.