گروه ورزش- دوره‌ «مدیریت و تشکیلات فوتبال» از صبح دیروز با حضور مدرس فیفا به مدت سه روز در محل آ‌کادمی ملی المپیک آغاز شد.

مراسم افتتاحیه‌ این دوره آموزشی با حضور مهدی محمد نبی، دبیر کل فدراسیون فوتبال، رحمان امتیاز مدرس فدراسیون جهانی فوتبال، فریدون معینی رییس کمیته‌ جوانان، روسای هیات‌ها و سرپرستان باشگاه‌ها برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه نبی و معینی طی سخنانی ابراز امیدواری کردند که برگزاری این کلاس بتواند به پیشبرد ورزش فوتبال کمک کند.

«رحمان امتیاز» در آغاز این دوره گفت: «‌برگزاری این گونه کلاس‌ها فرصتی است برای ایجاد تعامل بین باشگاه و فدراسیون. مسوولان باشگاه‌ها با حضور در این کلاس می‌توانند نیازهای خود را شناسایی کرده و نظرات‌شان را به فدراسیون ارائه دهند. امیدوارم در پایان این دوره چهار روزه حاضرین مطالب ارزنده‌ای را آ‌موخته باشند.»

امتیاز، ضمن ارائه مطالب آ‌موزشی در کلاس گفت: «هدف اصلی فیفا توسعه فوتبال و مدیریت برگزار کننده‌های بازی‌های فوتبال است. در بند دو اساسنامه فیفا به توسعه این ورزش و ارتقای آن در سطح جهانی تاکید شده است.»

وی ادامه داد: «فیفا در سال ‌١٩٠٤ و با همت ‌٧ کشور فرانسه، بلژیک، هلند، دانمارک، سوییس و سوئد تشکیل شد. بعد از سال ‌١٩٠٤ تعداد اعضای فیفا به طور چشمگیری افزایش یافت، قدیمی‌ترین اتحادیه‌ای که تشکیل شد اتحادیه فوتبال انگلیس بود و در آسیا قدیمی‌ترین اتحادیه فوتبال در هند تشکیل شد. قدیمی‌ترین جام نیز در آسیا توسط این اتحادیه برگزار شد.»

«رحمان امتیاز» خاطرنشان کرد: «‌فوتبال، ورزش پر جنب و جوشی است و اگر با زمان، حرکت و تغییر نکنیم سایر فدراسیون‌ها منتظر ما نمی‌مانند و از ما جلو می‌زنند، پس باید بکوشیم تا خود را به سطح فدراسیون‌های برتر جهان برسانیم.»

امتیاز تصریح کرد:‌ «در حال حاضر فیفا ‌٢٠٨ عضو و ‌٢٥٠ میلیون نفر بازیکن فوتبال دارد. جالب توجه اینکه ‌٤٠ میلیون نفر از این افراد را فوتبالیست‌های زن تشکیل می‌دهند. ‌٨/٩٩ درصد از این افراد آماتورند و کمتر از نیم درصد از این ورزشکاران به صورت حرفه‌ای فوتبال بازی می‌کنند.»

امتیاز در پایان گفت: ‌«هدف فیفا حرفه‌ای کردن فوتبال است و همه باید برای ارتقای سطح فوتبال تلاش کنیم. ‌٨٠ درصد از ‌٢٥٠ میلیون فوتبالیست را بازیکنان جوان زیر ‌٢١ سال تشکیل می‌دهند، باید بتوانیم نیازهای این جوانان را برطرف کنیم. اینها آینده‌سازان فوتبال هستند و امیدوارم این گونه کلاس‌ها بتوانند به این کار کمک کنند.»