عکس: یاسر بکایی

خبر آنلاین- امیر پیاهو، قهرمان دوی صد متر ایران با رقمی‌ناچیز به تیم فوتبال نفت آبادان پیوسته اما همین رقم هم چند برابر درآمد سالانه او در دوومیدانی است!

توپ را که می‌گیرد سرش را به زیر می‌اندازد و با سرعت برق به پیش می‌رود. این ویژگی یکی از‌هافبک‌های این فصل تیم فوتبال نفت آبادان است، تیمی‌که در دسته اول فوتبال بازی می‌کند.

بازیکنی که سقف قراردادش در میان بازیکنان این تیم قدیمی‌و متمول فوتبال کشور‌، یکی از نازل‌ترین قراردادهاست. این‌هافبک سرعتی که در فوتبال‌، به عنوان بازیکنی درجه ۳ با تیمش قرارداد امضا کرده است قهرمان سال‌های نه چندان دور دوی صد متر ایران است. امیر پیاهو دونده دوی سرعتی ایران که بیش از ۶ سال در دوی ۱۰۰ متر یکی از ۳ ورزشکار برتر ایران بوده است و دومین رکورد برتر تاریخ دوی صد متر ایران را دارد بازیکنی است که مربیان صنعت نفت پس از یک ماه حضور تمرینی، به واسطه پادرمیانی مدیرعامل تیم حاضر می‌شوند نامش را در لیست تیم قرار دهند اما او حالا یکی از یاران ثابت تیمش است و با سرعتش توانسته در میان ستاره‌های لیگ یک باشد.

اما چرا درحالی که پس از المپیک ۲۰۰۸ عبدالرحمان صغر رکورددار دوی سرعت ایران با ورزش وداع کرده است و رکورد برتر ثبت شده در میان همه دونده‌های سرعتی ایران، متعلق است به امیر پیاهو، چرا تصمیم گرفته که شانسش را در فوتبال دنبال کند؟ پیاهو پیش از رسیدن به تیم ملی دوومیدانی، یکی از یاران تیم جوانان استقلال اهواز بود و در کنار بازیکنانی مثل حسین کعبی، ایمان مبعلی و پژمان منتظری با این تیم قهرمان فوتبال کشور شدند او اما به دلیل سرعت استثنایی‌اش راهش را از دیگر هم‌تیمی‌هایش که تکنیکی بهتر از امیر داشتند جدا کرد و به دنبال دوومیدانی رفت. اتفاقی که البته باعث شد تا او نتواند در زندگی مادی به موفقیتی برسد که دیگر دوستانش به آن رسیدند.

با این وجود پیاهو به یکی از چهره‌های دوومیدانی ایران بدل شد اما چون در دوهای سرعتی همیشه رکوردهای ایران حتی در بازی‌های آسیایی هم قابل عرضه نبوده است، او نتوانست به چهره‌ای سرشناس مثل احسان حدادی یا سجاد مرادی بدل شود. رقم دریافتی این قهرمان دوومیدانی مانند دیگر هم‌سلفانش مبلغ ناچیزی بود که هیچ سنخیتی با پول‌هایی که هم‌تیمی‌های سابقش به دست می‌آوردند، نبود.

پیاهو اما رکوردهای مناسبی را در لیگ ایران به ثبت رسانده است. او با رکورد ۱۰:۵۲ در لیگ ایران، یکی از بهترین رکوردهای ایران را ثبت کرده است ولی رکوردی بهتر از این را هم به دست آورده است؛« من در قزاقستان ۱۰۰ متر را در زمان ۱۰:۴۲ دویدم که این رکورد دومین رکورد برتر ایران است.» بهترین زمان ثبت شده ورزشکاران ایرانی در دوی صدمتر متعلق به صغر است. او این فاصله را در زمان ۱۰:۳۴ دویده که در مقایسه با رکورد اوسین بولت که همین مسافت را در مدت ۷۲/۹ثانیه طی کرده بود، جایی برای عرضه ندارد. با این وجود در میان دونده‌های ایرانی، پیاهو بهترین رکورد را دارد؛« او یکی از بهترین دونده‌های ما است که جدایی اش از این رشته برای ما هم ناراحت کننده است. ما نمی‌توانستیم مانع او شویم...» تیشه‌گران، رییس روابط عمومی‌فدراسیون دوومیدانی این جمله را درباره پیاهو به خبرآنلاین می‌گوید و ادامه می‌دهد: « امیر این فصل نتوانسته بود تیمی‌برای حضور در لیگ دوومیدانی پیدا کند و به همین دلیل چون قبلا هم فوتبال بازی می‌کرد، به تیم فوتبال نفت رفت. او رکوردهای خوبی در دوومیدانی داشت اما این اواخر هیچ دونده ایرانی نتوانسته بود زیر ۱۰:۶۰ مسافت ۱۰۰ متر را بدود ولی او چون قبلا این رکورد را داشت شاید می‌توانست باز هم این مسافت را بدود. ما باز هم اگر امیر آماده باشد او را به تیم ملی دعوت می‌کنیم اما با اتفاقاتی که افتاده‌، نفر اول دوی صد متر ما قاسم رضایی است که هم سن کمتری دارد و هم تمرکزش را روی تمرینات گذاشته است!»

پیاهو هم البته برای اینکه به سمت فوتبال رفته، دلایلی دارد. او می‌گوید:«مدام خلف وعده می‌کردند. من از نظر مالی مشکل داشتم و در دوومیدانی هم آقایان به قول‌هایشان عمل نمی‌کردند. چندبار تهدید کرده بودم که می‌روم اما آنها شرایط را برایم فراهم نکردند و من هم دیگر نمی‌توانستم بمانم. من فقط ۲۳ سال دارم و می‌توانم تا سال‌ها در فوتبال حضور داشته باشم و پیشرفت کنم.» البته تیشه‌گران می‌گوید سن امیر بالای ۲۶ سال است و این سن بیشتر به واقعیت به نظر می‌رسد. یکی از اعضای کادر مدیریتی باشگاه نفت درباره ماجرای استخدام پیاهو می‌گوید:« او یک ماهی در تمرینات ما شرکت کرد و مربی تیم برای جذبش دودل بود، اما پس از مشورت با مدیر تیم او را در لیست قرار داد. ما برای یک فصل به او ۲۰میلیون داده‌ایم که یکی از کمترین مبالغ قرارداد ماست اما او که فکر می‌کنم سن کمی‌هم دارد، توانسته با بازی‌های خوبش پاسخ اعتماد مربیان را بدهد و اعضای تیم از امیر رضایت دارند!»

رقمی‌که قهرمان دوی سرعت ایران در تیم فوتبال نفت گرفته هرچند در میان ارقام نجومی‌فوتبال، هیچ است اما چند برابر درآمد سالانه او به عنوان قهرمان دوی سرعت ایران است!