قهرمانی آسیا با این کادر؟

 او اواخر حضورش در پرسپولیس از سوی هواداران این تیم زیر فشار قرار داشت. در موردش می‌گفتند فقط شیک حرف می‌زند و در عمل، کمک چندانی به سرخ‌پوشان نکرده. مطهری در چنین فضایی از پرسپولیس جدا شد و دوران سرمربیگری‌اش را با نشستن روی نیمکت نساجی آغاز کرد. تیم مازندرانی قهرمان جام حذفی بود که سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را هم در اختیار داشت. بنابراین از هر نظر فرصت خوبی در اختیار مطهری قرار گرفته بود تا خودش را نشان بدهد. او اتفاقا استارت بدی هم در شهر خسته نداشت و نتایجش منجر به تمدید قرارداد زودهنگام با این مربی شد، اما در ادامه اوضاع خوب پیش نرفت و کار به جایی رسید که مدیریت باشگاه با یک بیانیه شاعرانه‌(!) مطهری را اخراج کرد.

مطهری در حالی دو هفته پیش نیمکت نساجی را ترک کرد که این تیم از ۲۵ بازی ۲۴ امتیاز گرفته بود؛ یعنی میانگین امتیازات او حتی به عدد یک در هر بازی هم نمی‌رسید. در زمان وداع با مطهری، نساجی ۱۱ بازی پیاپی از کسب پیروزی محروم مانده و در هیچ‌یک از این مسابقات هم موفق به بسته نگه داشتن دروازه خود نشده بود. این نتایج باعث شد نساجی در هفته‌های پایانی فصل، تا حدودی حتی خطر سقوط به دسته پایین‌تر را هم حس کند. حالا شما تصور کنید این مربی با چنین وضعیتی به کادر فنی مهم‌ترین تیم کشور اضافه شده است؛ آیا افکار عمومی باید خوشحال باشند؟ یا امیدوار باشند که شرایط خوبی برای تیم ملی رقم بخورد؟

مطهری تنها عضو بحث‌برانگیز کادرفنی تیم ملی نیست. امیر قلعه‌نویی از آندرانیک تیموریان هم به عنوان یکی از دستیاران خود سود می‌برد؛ کسی که سابقه مربیگری نداشته و هنوز حتی درک نکرده که در اتمسفر تیم ملی قرار گرفته است. اظهارنظر اخیر آندو در مورد اینکه دوست دارد استقلال قهرمان لیگ برتر شود، حسابی بحث‌برانگیز شد. به اینها اضافه کنید یکی به اسم سعید الهویی را که در گل‌گهر دستیار امیر قلعه‌نویی بود و در تیم ملی هم قرار است همین نقش را بازی کند. بامزه اینجاست که بعد از حضور امیر در تیم ملی، این فرد سرمربی گل‌گهر هم شده و از ۴ بازی تنها یک پیروزی کسب کرده است. قرار بود رحمان رضایی هم در کادرفنی تیم ملی باشد که یک توییت اعتراضی از وحید یامین‌پور، مجری تلویزیون و معاون وزیر ورزش، پرونده او را بست.

این، چکیده وضعیت کادرفنی مردی است که خودش هم در ۱۰ سال گذشته هیچ جامی نبرده و در هر ۸ تقابل آخرش با استقلال بازنده بوده! قلعه‌نویی در سال‌های اخیر سابقه خوردن چهار گل و پنج گل از پرسپولیس را هم داشته و از آخرین فراز درخشانی که خلق کرده، مدت‌های طولانی می‌گذرد. آیا قرار است تیم ملی با همین نفرات، با همین کادر به حسرت ۵۰ ساله قهرمانی در آسیا پایان بدهد؟ آرزومندیم این اتفاق رخ بدهد، اما گذر زمان خیلی زود همه‌چیز را روشن خواهد کرد. اواخر سال جاری جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ در قطر برگزار خواهد شد و از همین حالا، تک‌تک جملاتی که بعد از پایان آن بازی‌ها در فضای فوتبال ایران رد و بدل خواهد شد را می‌توانیم حدس بزنیم! هرچند امیدواریم اشتباه از ما باشد و پیش‌بینی‌مان غلط از آب در بیاید.