زمانی که گابریل کالدرون سرمربی پرسپولیس شد، گفت: «بزرگ‌‌ترین چالش من این است تیمی را که برای سه بار پیاپی قهرمان شده، همچنان تشنه نگه دارم.» او سعی کرد با بازی دادن به نفرات آماده و نیمکت‌‌نشین کردن برخی اسم و رسم‌‌دارها به خواسته‌‌اش برسد که این‌‌طور هم شد. حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم ایده ساپینتو چیست و این مربی پرتغالی به چه شکلی قرار است تیمش را هدایت کند. در فوتبال ایران خیلی زیاد می‌‌شنویم که سرمربی خارجی را «هندوانه دربسته» توصیف می‌‌کنند. بعضی اوقات کسانی وارد کشور می‌‌شوند که آدم در نگاه اول امید زیادی به موفقیت آنها ندارد، اما کار را در می‌‌آورند. مثال می‌‌خواهید؟ همین ملادن فرانچیچ که اخیرا به رحمت خدا رفت. زمان حضور او در فولاد در میانه‌‌های دهه هشتاد، گفته می‌‌شد او کارگر کارخانه شکلات‌‌سازی بوده است، اما فرانچیچ موفق شد فولاد را قهرمان لیگ برتر کند.

در نقطه مقابل هم گاهی کسانی به ایران می‌‌آیند که در نگاه اول خوش‌‌بینی زیادی نسبت به آنها وجود دارد، اما در گذر زمان همه را ناامید می‌‌کنند. مثال می‌‌خواهید؟ مارک ویلموتس که بزرگ‌‌ترین خسران تاریخ فوتبال ایران را به ما تحمیل کرد. در نتیجه هنوز نمی‌‌شود قضاوتی در مورد آقای ساپینتو انجام داد، اما به هر حال باشگاه استقلال تلاش کرده گزینه مطلوبی را انتخاب کند. این مربی با ستاره سرخ صربستان قهرمان جام حذفی شده، اما در عین حال فصل گذشته در پرتغال با موریننزه به دسته پایین‌‌تر سقوط کرد. او مخصوصا در سال‌‌های آغازین کار مربیگری نتایج خوبی کسب کرد، اما نکته‌‌ای که در موردش توی ذوق می‌‌زند این است که زیاد تیم عوض کرده و شاید حضورش در استقلال هم چندان به درازا نکشد.

ساپینتو بعد از معرفی به عنوان سرمربی استقلال از اینکه روی نیمکت «یکی از بزرگ‌‌ترین تیم‌‌های جهان» نشسته ابراز خوشحالی کرد. رصد کلی دیدگاه‌‌های هواداران استقلال هم حاکی از آن است که آنها از این انتخاب خرسند هستند و امیدوارند ساپینتو دوران موفق مجیدی را ادامه بدهد. حضور این مربی در ایران، در رسانه‌‌های بین‌‌المللی هم بازتاب داشته است. خیلی‎ها به نقل خبر اکتفا کرده‌‌اند، اما مثلا یک رسانه لهستانی با انتقاد از مربی پرتغالی نوشته است: «ساپینتو شغل دیگری یافت و یک باشگاه دیگر به او اعتماد کرد. این مربی که در جهت کاملا جدیدی حرکت می‌‌کند، فصل گذشته نتوانست موریننزه را در لیگ برتر پرتغال حفظ کند و از این باشگاه جدا شد. ساپینتو برای هواداران لژیا ورشو شناخته شده است. لژیا زیرنظر او نتایج هیجان‌‌انگیزی نگرفت و مربی ۴۹ ساله با افراد زیادی درگیر شد. شیوه‌‌های تمرینی ساپینتو غیرعادی بود. او قرارداد یک ساله‌ای با استقلال امضا کرده و جانشین فرهاد مجیدی شده است. پس از پرتغال، بلغارستان، یونان، عربستان، لهستان، بلژیک و برزیل، ایران کشور دیگری خواهد بود که ساپینتو در آن فعالیت می‌‌کند.»

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند