گروه ورزش - قرعه‌کشی مسابقات ورزشی بازی‌های آسیایی دوحه ۲۰۰۶ در ۹ رشته ورزشی فوتبال، بسکتبال، والیبال، هندبال، واترپلو، سپک‌تاکرا، کبدی، ژیمناستیک و ترامپولین برگزار شد. در رشته بسکتبال، تیم بسکتبال کشورمان در گروه اول مسابقات با تیم‌های قطر، کره‌جنوبی، اردن و همچنین تیم‌های برتر گروه‌های اول و سوم مرحله اول هم‌گروه شد.

در رشته والیبال نیز تیم‌ملی ایران پس از برگزاری مراحل اول و دوم و مشخص شدن حریفانش وارد مسابقات می‌شود.

در هندبال تیم ایران در گروه دوم با تیم‌های کویت، چین و هنگ‌کنگ هم‌گروه شده که به نظر می‌رسد برای صعود کار دشواری پیش رو دارد.

در رشته واترپلو تیم ایران در گروه اول با تیم‌های قطر، فیلیپین، کره‌جنوبی و قزاقستان هم‌گروه شده است.

تیم کبدی کشورمان نیز در گروه اول مسابقات در کنار تیم‌های هندوستان، ژاپن و نپال قرار دارد.

تیم سپک‌تاکرا نیز با تیم‌های مالزی، میانمار، ژاپن و سنگاپور در گروه A قرار گرفت.

در ژیمناستیک هنری مردان هم که ایران به صورت سمبلیک شرکت می‌کند، نماینده کشورمان در رشته پرش خرک با نمایندگان ژاپن، ویتنام، کره‌جنوبی، چین و قطر هم‌گروه است.

ایران در رشته ترامپولین نماینده ندارد، اما در فوتبال، تیم‌ملی ایران در گروه آسانی قرار گرفته که صعود از آن اصلا کار سختی نیست.

برای شرکت در رشته فوتبال مردان ۳۰تیم آماده شده‌اند که از این بین ۲۲ تیم به طور مستقیم به مسابقات راه پیدا می‌کنند و در دور دوم بازی‌ها حاضر می‌‌شوند.

۸ تیم باقی‌مانده هم که در آخرین بازی‌های آسیایی نبوده‌اند، در دو گروه قرار می‌گیرند و به صورت دوره‌ای (‌یک دور) بازی می‌کنند تا ۲ تیم بر‌تر به جمع ۲۲ تیم مرحله دوم اضافه شوند و جمع تیم‌ها را به ۲۴ تیم می‌رسانند تا رقابت‌های فوتبال بازی‌های آسیایی دوحه در ۶ گروه ۴ تیمی آغاز شود.

ایران مدافع قهرمانی در گروهD در کنار هند، مالدیو و هنک‌کنگ قرار گرفته.

تیم‌ملی فوتبال ایران در سال‌های ۱۹۷۴، ۱۹۹۰‌، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ قهرمان بازی‌های آسیایی شده است.

دور اول مردان

گروه A‌: اردن‌، تاجیکستان‌، قرقیزستان و ماکائو

گروه B‌: سنگاپور، سوریه‌، اندونزی، عراق

دور دوم مردان

گروه A‌: قطر‌، امارات‌، ازبکستان و برنده گروه اول دور اول

گروه B‌: کره‌جنوبی‌، بحرین‌، ویتنام و بنگلادش

گروه C‌: تایلند، کویت، یمن و فلسطین

گروه D‌: ایران‌، هند، هنگ‌کنگ و مالدیو

گروه E‌: چین‌، عمان‌، مالزی و برنده مرحله اول گروه دوم

گروه F‌: ژاپن، کره‌شمالی‌، ترکمنستان و پاکستان