به‌عنوان مثال همین حالا اولین دوره مسابقات جام کشورهای عربی یا «عرب‌کاپ» در کشور قطر در حال برگزاری است؛ مسابقاتی که کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ هم با تیم‌های ملی مصر و عمان در آن حضور دارند. این بازی‌ها با حضور ۱۶ تیم در چهار گروه در حال برگزاری است و غیر از دو کشور یادشده، تیم‌های قطر، عراق، بحرین، تونس، امارات، سوریه، موریتانی، مراکش، عربستان، اردن، فلسطین، الجزایر، لبنان و سودان در آن حضور دارند. چنان‌که می‌بینید دو تیم هم‌گروه ایران در انتخابی جام‌جهانی یعنی لبنان و سوریه در این مسابقات حاضر هستند که قطعا به افزایش آمادگی آنها کمک خواهد کرد. سوریه اخیرا با دو گل موفق به شکست تونس شد که نتیجه جالب توجهی بود. اگرچه لژیونرها در این مسابقات حضور ندارند، اما قطعا برگزاری این تورنمنت متمرکز برای تیم‌ها خالی از فایده نخواهد بود.

طبیعتا تیم ملی ایران به‌دلیل ماهیت عرب‌کاپ امکان حضور در چنین تورنمنتی را ندارد، اما موقعیت‌های دیگری هم وجود داشته که هر بار به شکلی از دست رفته است. به‌عنوان مثال در مسابقات جام ملت‌های آمریکای جنوبی یا کوپاآمریکا ۲۰۱۹ دو تیم آسیایی به‌عنوان میهمان فرا خوانده شدند که این دو تیم ژاپن و قطر بودند. روشن نیست چرا فرصت حضور در چنین مسابقاتی به تیم اول آسیا یعنی ایران داده نمی‌شود. به هر حال حتما استفاده از این فرصت‌ها مستلزم برخورداری از ضریب نفوذ بین‌المللی و نیز قدرت لابی بالا است؛ آنچه مدیران فوتبال ایران بهره‌ای از آن نبرده‌اند. در این دوره از مسابقات کوپا، ژاپن سه بازی با اروگوئه، شیلی و اکوادور برگزار کرد و قطر هم رودرروی آرژانتین، کلمبیا و پاراگوئه قرار گرفت. این تقابل‌ها قطعا غیر از فواید فنی و جذابیت‌های حاشیه‌ای، منجر به افزایش سطح اعتمادبه‌نفس بازیکنان هم می‌شود. خوش به حال تیم‌هایی که می‌توانند از این فرصت‌ها استفاده کنند.

جالب است بدانید قطر به‌عنوان میزبان جام‌جهانی ۲۰۲۲ از حضور در مسابقات مقدماتی معاف بود؛ اما به‌طور افتخاری و برای حفظ آمادگی، در گروه اول انتخابی جام‌جهانی در منطقه اروپا حضور یافت و برابر هر کدام از تیم‌های پرتغال، صربستان، ایرلند جنوبی، لوکزامبورگ و آذربایجان دو بازی انجام داد؛ مسابقاتی که نتیجه‌اش در جدول اعمال نشد؛ اما به هر حال به افزایش آمادگی قطر کمک کرد. در آسیا تورنمنت‌های متفرقه دیگری هم برگزار می‌شود که به تیم‌های ملی کمک می‌رساند؛ ما اما سهمی در آنها نداریم. حالا لااقل امیدواریم بعد از قطعی شدن صعود تیم ملی کشورمان به جام‌جهانی، چند مسابقه دوستانه خوب تدارک دیده شود تا کمی از فاصله‌مان با رقبا کاسته شود.

 

این مطلب برایم مفید است
61 نفر این پست را پسندیده اند