گروه ورزش- برانکو همان برانکو است. همان مرد محتاطی که هیچ‌وقت حاضر نمی‌شود اشتباهاتش را بپذیرد. او با وجود دوری ۵۰- ۴۰روزه از ایران همان‌طوری حرف می‌زند که قبلا حرف می‌زد. برانکو هنوز هم نمی‌خواهد قبول کند که در جام‌جهانی بد نتیجه گرفته. او در مصاحبه با سایت فوتبال ایران همان حرف‌های همیشگی را زده. البته این دفعه بیشتر از قبل به مطبوعات کلید کرده. قسمت‌هایی از این مصاحبه برانکو را در زیر می‌خوانید. مثل اینکه قرار است به ایران بیایید؟

به ایران؟ برای چه کاری ؟ مربیگری؟

نه‌، دوره مربیگری شما تمام شد‌، مثل اینکه پس از پایان قرار داد قرار است برای تسویه‌حساب با فدراسیون فوتبال به ایران سفر کنید؟

تسویه‌حساب که هنوز انجام نشده و البته باید برای این کار به کشور شما سفری داشته باشم. فعلا چند سفر را در دستور کار دارم و احتمالا به انگلستان هم می‌روم. پس از آن احتمالا برنامه سفر به ایران را دارم. حالا در زاگرب هستم و به هیچ چیزی فکر نمی‌کنم.

می‌گفتند شما کاندیدای مربیگری در تیم‌ملی کشورتان بوده‌اید؟

بله‌، دقیقا همین‌طور بود و شانس بسیار زیادی هم داشتم. به هر حال من با تیم ملی ایران به افتخارات زیادی دست پیدا کردم و در جام‌جهانی هم مربی این تیم بودم‌، پس طبیعی بود که در پایان مدت قراردادم از کشور خودم پیشنهاد داشته باشم.

اما در نهایت شما انتخاب نشدید؟

من یک گزینه بودم و آنها ترجیح داده‌اند گزینه دیگری را انتخاب کنند. در کرواسی مربیان زیادی حضور دارند. این‌بار فرصت مربیگری در تیم ملی به شخص دیگری داده شد.

حالا هیچ فعالیتی ندارید؟

پیشنهاد که زیاد داشتم، اما فعلا به هیچ پیشنهادی فکر نمی‌کنم. در کشور خودم هم دوست ندارم کار کنم اما از چند تیم اروپایی پیشنهاد‌هایی مطرح شده است. به موقع پیشنهادهای تازه را بررسی می‌کنم و سعی می‌کنم انتخاب مناسبی برای آینده داشته باشم.

چطور شد که به ایران برنگشتید؟

وقتی بازی‌های ایران در جام‌جهانی تمام شد قرارداد من هم به پایان رسیده بود و دیگر کاری در ایران نداشتم. ضمن اینکه خانواده‌ام در آلمان بودند و باید به کشور خودم می‌رفتم. به همین خاطر از اردوی تیم‌ملی جدا شدم و با بازیکنان در همانجا خداحافظی کردم.

اما این ذهنیت به وجود آمده که شما می‌خواستید پاسخگو نباشید؟

پاسخگو‌؟ پاسخگو در قبال چه چیزی؟ من با تیم شما در جام‌جهانی حاضر شدم و ما نتایج خوبی گرفتیم. نیازی به پاسخ نبود و اگر هم سوالی از سوی رسانه‌ها باقی مانده بود بعد از بازی‌ها در یک کنفرانس با حضور خبرنگاران کشور خودتان در مورد همه‌چیز صحبت کردیم. من همان‌جا درباره عملکرد تیم‌ملی و نتایجی که در جام‌جهانی به دست آمد صحبت کردم و هیچ سوالی را بی‌جواب نگذاشتم.

پس از بازگشت تیم سوال‌های تازه‌ای مطرح شد و خیلی‌ها هنوز هم می‌خواهند برانکو پاسخگو باشد.

چه کسی اینطور می خواهد؟ من پاسخ خبرنگاران را در همان کنفرانس دادم. مردم ایران هم که همیشه لطف داشته‌اند و با من مهربان هستند. آنها از نتایج ناراضی نبوده و نیستند.

از تغییرات فوتبال ایران و خصوصا فدراسیون خبر دارید؟

بله‌، مثل اینکه آقای مصطفوی فعلا مسوول فوتبال شده‌اند. شنیده‌ام ایشان هم سابقه زیادی در فوتبال ایران داشته و امیدوار‌م موفق باشد، اما دادکان هم زحمات زیادی کشید و من هیچ‌وقت او را فراموش نمی‌کنم. به خاطر همه این سال‌ها از او متشکرم که همیشه حامی من و تیم‌ملی بود.

آقای مصطفوی گفته‌اند که شما باید به ایران بیایید و از مردم رسما عذرخواهی کنید؟

عذرخواهی؟ مطمئنید که چنین چیزی گفته‌اند؟ عذرخواهی برای چه؟ برای کدام اشتباه؟ من موفق بوده‌ام و نتایج من این مساله را ثابت می‌کند. دلیلی برای عذرخواهی نمی‌بینم. مردم ایران نشان دادند که همیشه از من راضی بوده‌اند و حمایت کرده‌اند، من هم از آنها تشکر می‌کنم‌. دلیلی برای عذرخواهی وجود ندارد و من اشتباهی نکرده‌ام که کسی انتظار عذرخواهی داشته باشد.

حالا که ماه‌ها از جام‌جهانی گذشته قبول دارید که اشتباهاتی هم داشتید؟

امروز جام‌جهانی تمام‌شده و ما می‌توانیم به پشت‌سر نگاه کنیم. تیم ما خوب بازی کرد و نتایج خوبی به دست آورد ما فوق‌العاده بودیم و این مساله را همه تایید می‌کنند. من در این بازی‌ها هیچ اشتباهی نمی‌بینم و از عملکرد خودم دفاع می‌کنم. حتی مردم ایران هم از عملکرد و نتایج تیم راضی بودند.

فکر می‌کنید در فوتبال ایران موفق بودید؟

بله‌. کاملا موفق بوده‌ام و کارنامه من همه‌چیز را نشان می‌دهد. شما فراموش کار هستید. همه چیز را از یاد برده‌اید. یادتان نیست که ایران را به قهرمانی آسیا رساندیم. در جام ملت‌ها تیم چهارم جهان را شکست دادیم و بعد از آن تیم سوم جام ملت‌ها شدیم. به جام‌جهانی هم که صعود کردیم و باز هم می‌گویید ایوانکوویچ نا‌موفق بوده؟! من به خوبی می‌دانم که بهترین نتایج تاریخ فوتبال ایران در زمان من به دست آمد، اما شما نمی‌خواهید این چیز‌ها را به یاد بیاورید.