همان‌طور که توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد، شاید لغو این دوره از بازی‌ها می‌توانست آسان‌ترین انتخاب ممکن باشد. ژاپنی‌ها اما ایستادند و کار را به بهترین شکل ممکن انجام دادند. این استقامت به ویژه از آن جهت حائز اهمیت است که حتی در خود ژاپن هم گروهی از مردم مخالف برگزاری المپیک بودند و بارها علیه این رویداد تجمع کردند، اما اراده مدیران این کشور بر همه مشکلات داخلی و خارجی چیره شد و المپیک توکیو در دوران همه‌گیری کرونا، به شکل کاملا «سلامت» به انجام رسید.

   آمریکا، چین را گرفت

در المپیک ۲۰۲۰ اوج رقابت برای قهرمانی بین دو کشور آمریکا و چین جریان داشت. در شرایطی که روز ماقبل پایانی اختلاف چین و آمریکا در صدر جدول به دو مدال طلا کاهش یافته بود، پیروزی در فینال دوچرخه‌سواری ایالات متحده را با تعداد مدال طلای مشترک و به خاطر نقره بیشتر، به صدر جدول رساند، اما این پایان کار نبود. دقایقی بعد بلند‌قامتان آمریکایی در فینال والیبال زنان با نتیجه ۳برصفر برزیل را شکست دادند و به سی‌ونهمین مدال طلای خود دست یافتند؛ مدالی که قهرمانی کاروان این کشور را قطعی کرد. چرا که چین فقط شانس کسب یک مدال طلای دیگر در رشته بوکس را داشت. نکته جالب اینکه چین نیز بازی فینال بوکس را به بریتانیا واگذار کرد تا حتی شانس برابری در تعداد مدال طلا را هم از دست بدهد. با این حساب کاروان ایالات متحده آمریکا با کسب ۳۹ مدال طلا، ۴۱ نقره و ۳۳ برنز با مجموع ۱۱۳ مدال عنوان قهرمانی در المپیک توکیو را به دست آورد. آمریکا در این دوره از بازی‌ها ۶۲۶ ورزشکار داشت.

   جایگاه آبرومند ایران

کاروان ۶۶ نفره ورزش ایران هم نهایتا با هفت مدال، شامل سه طلا، دو نقره و دو برنز در رده ۲۷ مسابقات المپیک توکیو قرار گرفت. به هر حال حضور بین ۳۰ کشور برتر دنیا  در ورزش نمی‌تواند برای ایران با این امکانات و برنامه‌ریزی نتیجه بدی باشد. بالاتر از ما کشورهایی مثل کوبا، کنیا، نیوزیلند و کره‌جنوبی قرار گرفته‌اند که تامل‌برانگیز است، اما پایین‌تر از ایران هم شاهد حضور کشورهایی مثل بلژیک، بلغارستان، ترکیه، صربستان، قطر، هند، پرتغال و... هستیم که می‌تواند جالب باشد.

   زارع؛ پرچم‌دار اختتامیه

دیشب مراسم اختتامیه بازی‌های المپیک توکیو برگزار شد و امیرحسین زارع آزادکار سنگین‌وزن ایران که مدال برنز بازی‌ها را به دست آورد، به عنوان پرچم‌دار کاروان کشورمان در این مراسم حضور یافت. باز هم به همه ورزشکاران ایرانی خسته‌‌نباشید و خداقوت می‌‎گوییم.

 

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند