رسول خطیبی: بین دو نیم‌فصل از آلومینیوم اراک جدا شد تا هدایت تراکتور را بر عهده بگیرد. سرخپوشان تبریزی بعد از شروع ناموفق فصل، علیرضا منصوریان را عزل کردند و بعد تا هفته‌ها با هدایت مسعود شجاعی به‌عنوان بازیکن- مربی به‌کار ادامه دادند. اسفندماه گذشته اما خطیبی که شرایط خوبی با آلومینیوم داشت بر خلاف میل مدیران و هواداران تیم اراکی جدا شد و روی نیمکت تراکتور نشست. او اگرچه تیمش را به شکل میلی‌متری از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا بالا برد، ‌اما در جام حذفی به همین آلومینیوم باخت و از دور مسابقات کنار رفت. تراکتور در تک‌مسابقه سوپرجام هم برابر پرسپولیس شکست خورد و دستش از رسیدن به کاپ کوتاه ماند. آنها در لیگ برتر هم وضع جالبی ندارند و نتایج خوبی نمی‌گیرند. تراکتور در هفته بیست‌وچهارم لیگ برتر در شرایطی با نتیجه دو بر یک مغلوب پدیده مشهد شد که تیم میزبان از دقیقه ۲۰ با اخراج علی نعمتی۱۰ نفره شده بود! این شکست کار رسول خطیبی را روی نیمکت تیم تبریزی تمام کرد. به این ترتیب مدیران باشگاه او را برداشتند و فیروز کریمی را به جایش نشاندند. طعنه‌آمیز اینکه بعد از خطیبی، هدایت آلومینیوم را علیرضا منصوریان بر عهده گرفت. سرمربی اخراجی تراکتور در اراک بهترین نتایج ممکن را کسب کرده و با ۳۷ امتیاز سودای آسیایی شدن در سر دارد.

p31 (6) copy

پیمان بابایی: کم‌رمق‌ترین تیم لیگ بیستم ماشین‌سازی تبریز بوده است؛ تیمی که در فاصله پنج هفته به پایان فصل با 11 امتیاز در قعر جدول رده‌بندی قرار دارد و به‌نظر می‌رسد سقوطش به‌دسته پایین‌تر قطعی است. در نیم‌فصل اول اما اوضاع برای ماشین‌سازی اینقدرها هم بد نبود. آنها ستاره‌ای به اسم پیمان بابایی در اختیار داشتند که با شش گل در کورس کفش طلا بود و به تنهایی خط دفاعی هر حریفی را آزار می‌داد. شاید اگر ماشین‌سازی برای نیم‌فصل دوم تقویت می‌شد، شانس جدی بقا پیدا می‌کرد، اما نه‌تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه آنها پیمان بابایی را هم مفت و مسلم تحویل تراکتور دادند! در آن زمان مالکیت تراکتور و ماشین یکسان بود و انگار مدیران کلان دو باشگاه تصمیم گرفتند با قربانی کردن ماشین‌سازی، شانس موفقیت تراکتور را افزایش بدهند. 50 درصد محاسبات آنها درست از آب در‌آمد و ماشین کلا رو به سقوط رفت، اما 50 درصد بعدی چندان دقیق نبود. پیمان بابایی حتی بدون اینکه یک گل برای تراکتور بزند، مصدوم شد و تا امروز همه مسابقات را از دست داده است؛ هرچند شاید به بازی روز سه‌شنبه برابر استقلال برسد. او در زمان سلامتش هم نتوانست سودی به تراکتور برساند، اما چه بسا اگر در تیم همشهری مانده بود، شرایط برایش فرق می‌کرد. بابایی می‌توانست عصای دست ماشین باشد، اما انتخابش چیز دیگری بود و کامروا هم نشد.

p31 (7) copy

مجتبی حسینی: اتفاقاتی که در ذوب‌آهن اصفهان درحال رخ دادن است، بسیار عجیب به‌نظر می‌رسد. این تیم فصل را با رحمان رضایی شروع کرد و اگرچه نتایجش چنگی به دل نمی‌زد، اما دوست و دشمن هم‌عقیده بودند که بدشانسی و اشتباهات داوری مانع از موفقیت تیم اصفهانی شده است. در نهایت مدیران ذوب در تصمیمی بحث‌برانگیز رضایی را برکنار کردند و رفتند سراغ مجتبی حسینی که عملکرد خوبی در نفت مسجدسلیمان داشت. باز هم قصه رفاقت نیمه‌راه تکرار شد و حسینی بر خلاف میل مدیران نفت و مردم مسجدسلیمان، تیمش را ول کرد و روی نیمکت ذوب‌آهن نشست. با این همه، او نتایج مورد انتظار را کسب نکرده است. ذوب‌آهن با حسینی با پذیرفتن شکست برابر استقلال از جام‌حذفی اوت شد و در لیگ برتر هم آنها طی 10 بازی فقط سه پیروزی به‌دست آورده‌اند. ذوب درحال‌حاضر با 22 امتیاز در رده ماقبل آخر جدول قرار گرفته و به‌شدت خطر سقوط را حس می‌کند. این تیم در هفته بیست‌وپنجم لیگ برتر هم در تبریز به تراکتور فیروز کریمی باخت تا شرایط برایش پیچیده‌تر شود. مسلما اصفهانی‌ها برای کسب چنین نتایجی حسینی را جذب نکردند. در خود مسجدسلیمان اما وضع بد نیست و پس از انتخاب محمود فکری به‌عنوان سرمربی، تیم تا حدی به آرامش رسیده است.

p31 (5) copy

فراز کمالوند: با بازگشت فرهاد مجیدی روی نیمکت استقلال، فراز کمالوند به‌عنوان دستیار او در این تیم مشغول به‌کار شد و آن اوایل، سهم زیادی از موفقیت‌های تیم به نام کمالوند نوشته می‌شد. این مساله مخصوصا در صعود استقلال از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا مشهود بود و بسیاری از تحلیلگران نقش کمالوند را پررنگ دانستند. بلافاصله بعد از بازگشت تیم اما فراز در اقدامی بحث‌برانگیز استقلال را رها کرد تا به‌عنوان سرمربی روی نیمکت سایپا بنشیند. او در پنج بازی ابتدایی‌اش سه شکست، یک پیروزی و یک تساوی را تجربه کرده و البته بسیار خوش‌شانس بوده که باخت برابر پیکان به‌دلیل انجام تعویض غیرمجاز از سوی حریف، سه بر صفر به نفع سایپا اعلام شده است. پیکان اعتراض کرده و اگر این حکم برگردد، سه امتیاز از سایپا کسر خواهد شد. درحال‌حاضر اما نارنجی‌پوشان با 25 امتیاز روی پله سیزدهم جدول قرار گرفته‌اند. سایپا در هفته بیست‌وچهارم درحالی به صنعت نفت باخت که تیم آبادانی 12 هفته طعم پیروزی را نچشیده بود! آنها در هفته بیست‌وپنجم هم دو بر یک به پدیده مشهد باختند. جالب اینجاست که امروز دو تن از رفقای نیمه‌راه یعنی همین فراز کمالوند و مجتبی حسینی در قالب دیدار حساس بین سایپا و ذوب‌آهن در اصفهان به مصاف هم می‌روند. قطعا اگر سایپا سقوط کند، این مساله برای فراز کمالوند با آن شکل خاص جدایی‌اش از استقلال بسیار بد خواهد شد.

p31 copy

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند