مدیران تغییر کرده

فهرست ۱۱ باشگاهی را که تغییر مدیرعامل داشته‌اند می‌خوانید؛ با این توضیح که اسامی داخل پرانتز، نام مدیرعاملان باشگاه در آغاز فصل گذشته است. پرسپولیس: جعفر سمیعی (ایرج عرب)، استقلال: احمد مددی (امیرحسین فتحی)، تراکتور: محمد علیپور (غلامرضا صادقیان)، سپاهان: محمدرضا ساکت (مسعود تابش)، ذوب‌آهن: جواد محمدی (سعید آذری)، فولاد: سعید آذری (حبیب‌الله رضایی)، آلومینیوم اراک: سعید عباسی (حمید محرابی)، سایپا: مهرداد سراجی (مصطفی مدبر)، پیکان: اکبر محمدی (محمود شیعی)، نساجی: علی امیری (محمدعلی قنبری)، ماشین‌سازی: محمد علوی(هوشنگ نصیرزاده) و شهرخودرو: فرهاد حمیداوی (جواد وطنخواه). توضیح اینکه حمیداوی پیش از این تنها مالک باشگاه شهرخودرو بود و منصب مدیرعاملی را وطنخواه در اختیار داشت، اما حمیداوی به‌منظور حضور در انتخابات فدراسیون شخصا مدیرعاملی را بر عهده گرفت. توضیح دیگر اینکه در این فاصله یک ساله باشگا‌ه‌های نساجی و ماشین‌سازی دچار تغییر مالکیت شده‌اند و طبعا تغییر مدیرعامل هم در آنها رخ داده است.

 چهار تیم بدون تغییر

تنها تیم‌های لیگ برتر که نسبت به فصل گذشته مدیرعامل خود را عوض نکرده‌اند، از این قرار هستند: نفت آبادان: علی عیسی‌زاده، نفت مسجدسلیمان: مهران نصیریان‌دوست، گل‌گهر سیرجان: محمد جواهری و مس رفسنجان: مجید زین‌الدینی. باسابقه‌ترین مدیرعامل فعلی لیگ برتر عیسی‌زاده است که از تیر ۹۳ اداره باشگاه نفت آبادان را بر عهده دارد.

 ۱۶ مدیر در ۴ باشگاه محبوب!

در این میان پرسپولیس، استقلال، تراکتور و سپاهان به‌عنوان چهار باشگاه پرهوادار ایران بدترین وضعیت ممکن را دارند؛ گویا هر چقدر محبوب‌تر باشی، لاجرم بیشتر رنج می‌بری! پرسپولیس از ابتدای لیگ نوزدهم تا آغاز لیگ بیستم از ایرج عرب گذشت، به محمدحسن انصاری‌فرد رسید، با عبور از او چند ماه در اختیار مهدی رسول‌پناه بود و حالا جعفر سمیعی مدیریت این باشگاه را بر عهده گرفته است. در همین بازه زمانی در استقلال ابتدا امیرحسین فتحی بر مسند کار بود، سپس اسماعیل خلیل‌زاده و علی فتح‌الله‌زاده سرپرست موقت شدند، در ادامه احمد سعادتمند حکم مدیرعاملی دریافت کرد و درحال‌حاضر احمد مددی سکاندار باشگاه است. در سپاهان که زمانی به ثبات شهرت داشت، بعد از مسعود تابش، نوبت به منوچهر نیکفر و محمدرضا ساکت رسید و در تراکتور هم که فصل گذشته را با غلامرضا صادقیان شروع کرده بود، در ادامه میرمعصوم سهرابی و محمد علیپور بر مسند کار نشستند و درحال‌حاضر حسن آذرنیا سرپرست موقت باشگاه است.

 انتظار معجزه دارید؟

مسلما پیشرفت و ترقی از دل ثبات بیرون می‌آید و نوسان و تزلزل، حاصلی غیر از هرج‌ومرج نخواهد داشت. با این اوصاف آیا می‌توان از لیگی که برای مدیران مختلف به محله برو بیا تبدیل شده، انتظار معجزه داشت؟ یک مدیر باید بداند مثلا چهار سال روی صندلی‌اش باقی می‌ماند و برای طول این مدت برنامه‌ریزی کند. وقتی هیچ‌کس از فردای خودش مطمئن نیست، روشن است که سرمایه‌گذاری روی فوتبال پایه و کارهای دیربازده و بلندمدت صورت نمی‌گیرد. معلوم است که اسپانسرها جلو نمی‌آیند و قراردادهای درست و حسابی بسته نمی‌شود. معلوم است که بازیکنان زیاده‌خواهی می‌کنند و می‌کوشند از هراس مدیر به سود خودشان استفاده کنند. این فوتبال سالانه بیش از هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد، اما تا خرخره درگیر درد روزمرگی شده است. اینجا با این رویه اتفاق بزرگی رخ نخواهد داد. ایمان داشته باشید.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند