* نسبت ۷ به ۴؛ در جریان بازی دوستانه تیم‌ملی فوتبال کشورمان برابر بوسنی، ۷ تن از بازیکنانی که در ترکیب اصلی به میدان رفتند لژیونر بودند و تنها ۴ بازیکن در لیگ برتر کشورمان توپ می‌زدند. محمدحسین کنعانی‌زادگان، احمد نوراللهی و وحید امیری از پرسپولیس در کنار احسان حاج‌صفی تراکتوری تنها نمایندگان لیگ برتر بودند که کنار هفت لژیونر به میدان رفتند. تیم‌ملی در این بازی شش تعویض انجام داد که سه نفر از بازیکنان جانشین را هم لژیونرها تشکیل می‌دادند. در بازی با ازبکستان هم ترکیب اصلی تیم‌ملی ۶ به ۵ بود و باز کفه لژیونرها سنگینی می‌کرد. در آن مسابقه غیر از چهار بازیکن لیگ برتری حاضر در مصاف با بوسنی، پیام نیازمند هم به جای امیر عابدزاده درون دروازه قرار گرفت.

* انگیزه جانبی برای مهاجرت؛ به‌نظر می‌رسد تمایل سرمربیان تیم‌ملی در این سال‌ها به استفاده از بازیکنان لژیونر به یک انگیزه جانبی دیگر برای حضور آنها در لیگ‌های خارجی و مخصوصا اروپایی تبدیل شده است. طبیعتا حضور در تیم‌ملی قله آرزوهای یک فوتبالیست به‌شمار می‌آید. به این ترتیب وقتی بازیکنان می‌بینند با حضور در لیگ‌های خارجی علاوه بر دریافت امکانات بیشتر، وصول منظم مطالبات، عقد قرارداد ارزشمندتر و نیز حضور در محیط حرفه‌ای، از شانس بالاتری برای رسیدن به تیم‌ملی برخوردار می‌شوند، طبیعی است که رفتن را به ماندن ترجیح بدهند.

* آنهایی که با همین هدف رفتند؛ امسال هم بازیکنان زیادی از لیگ ایران به لیگ‌های خارجی ترانسفر شدند. فعلا انتقال ۱۰ نفر قطعی شده و با توجه به باقی ماندن از مهلت نقل‌وانتقالات، همچنان احتمال افزوده شدن به این لیست وجود دارد. انتقال‌های صورت گرفته اخیر عمدتا به دو بخش تقسیم می‌شود؛ یک قسمت کسانی بودند که فقط با انگیزه افزایش درآمد رفتند و عمدتا هم انتخاب‌شان لیگ قطر بود. از این بین می‌شود به شجاع خلیل‌زاده، روزبه چشمی، مهدی ترابی، علی کریمی و حتی علی قربانی و خالد شفیعی اشاره کرد. دسته دوم اما دقیقا کسانی هستند که با انگیزه پیشرفت و رسیدن به پیراهن تیم‌ملی راهی اروپا شدند. از این بین علی علیپور و شهریار مغانلو به لیگ پرتغال رفتند، محمدرضا آزادی به یک تیم یونانی ملحق شد و رضا اسدی هم با وجود پیشنهادهای متعدد از چند تیم لیگ برتری، چمدانش را به مقصد لیگ اتریش بست. انگار جنگ بر سر مقدس‌ترین پیراهن فوتبال ایران، فرسنگ‌ها دور از این کشور در جریان است!

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند