* ارزش کلی لیگ برتر؛ در حال‌حاضر ارزش کلی لیگ برتر ایران با حضور ۴۴۹ بازیکن حدود ۱۰۰ میلیون یورو تخمین زده می‌شود که طبیعتا عدد بالایی نیست. این در حالی است که مثلا لیگ ستارگان قطر با ۳۳۶ بازیکن ۱۵۲ میلیون یورو می‌ارزد. جی‌لیگ ژاپن با ۵۵۲ بازیکن ۲۷۷ میلیون یورو ارزش دارد و این رقم در مورد کی‌لیگ کره‌جنوبی با ۴۳۳ بازیکن، ۱۵۰ میلیون یورو است، بنابراین لیگ ایران گران نیست و خروج گسترده استعدادها از آن طی چند سال گذشته باعث کاهش هر‌چه بیشتر ارزش آن نیز شده است.

*‌گران‌ترین تیم‌های ایران؛ برابر اعلام ترانسفرمارکت، گران‌ترین تیم لیگ بیستم استقلال خواهد بود؛ تیمی که ارزش مجموع بازیکنانش کمی پایین‌تر از 12 میلیون یورو تخمین زده شده است. رتبه دوم را سپاهان با ارزش تیمی 13/ 10 میلیون یورو در اختیار دارد و پرسپولیس با 73/ 9 میلیون یورو در این جدول روی پله سوم ایستاده است. جالب اینجاست که پرسپولیس در پایان لیگ نوزدهم با 28/ 19 میلیون یورو ارزش تیمی، گران‌ترین باشگاه ایران بود، اما ظرف چند ماه خروج چندین بازیکن موثر سرخپوشان و نیز افت ارزش سایرین، کاهش 10میلیون یورویی ارزش این تیم را به‌دنبال آورد. علیرضا بیرانوند یکی از جدا‌شده‌های پرسپولیس است که در ترانسفرمارکت دو میلیون یورو ارزش‌گذاری شده است. این سایت همچنین ارزش مهدی ترابی را 2/ 1 و ارزش شجاع خلیل‌زاده را 800 هزار یورو تخمین می‌زند. علی علیپور هم ارزشی 800 هزار یورویی دارد که همه این بازیکنان از پرسپولیس جدا شده‌اند. در جدول تیم‌های ایرانی تراکتور و فولاد چهارم و پنجم هستند. ارزان‌ترین تیم لیگ برتر هم ماشین‌سازی است که ارزش مجموع بازیکنان این تیم 90/ 2 میلیون یورو تخمین زده می‌شود.

*گران‌ترین بازیکنان ایران؛ گران‌ترین بازیکن لیگ بیستم شیخ دیاباته است که ترانسفرمارکت ارزش او را 40/ 2 میلیون یورو تخمین می‌زند؛ یعنی پانصد هزار یورو کمتر از کل تیم ماشین‌سازی! رده دوم گران‌ترین بازیکنان لیگ را احسان حاج‌صفی یک میلیون یورویی در اختیار دارد. بعد از او احمد نوراللهی، آیاندا پاتوسی و کی‌روش استنلی قرار دارند که هر سه 800 هزار یورو ارزش‌گذاری شده‌اند. سیامک نعمتی، بشار رسن، پیام نیازمند و فرشید اسماعیلی هم با ۷۲۵ هزار یورو در رده بعدی قرار دارند.

*گران‌ترین لژیونرها؛ سون هئونگ‌مین، ستاره کره‌ای تاتنهام با ارزش 64 میلیون یورویی با فاصله گران‌قیمت‌ترین بازیکن آسیا به‌شمار می‌آید. او فعلا در فصل جدید لیگ برتر انگلستان با هشت گل آقای گل است! بین لژیونرهای ایرانی اما سردار آزمون 20 میلیون یورو ارزش‌گذاری شده است. افت غم‌انگیز مربوط به علیرضا جهانبخش است که با 18 میلیون پوند به برایتون پیوست، اما در حال‌حاضر ترانسفرمارکت ارزش او را بیش از پنج میلیون یورو نمی‌داند.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند