یک شکست قابل پیش‌بینی

مهم‌ترین دلیل طرح‌شده توسط باشگاه برای به بن‌بست رسیدن مذاکرات با استراماچونی، ماجرای ممنوعیت حضور مربیان خارجی در ایران است؛ مقرراتی که یک ماه پیش هم وجود داشت و همین مساله، استدلال مدیران استقلال را باطل می‌کند. در حقیقت آنها زمانی برای جذب دوباره استرا خیز برداشتند که می‌دانستند قانون اجازه بازگشت مرد ایتالیایی را نخواهد داد. الان هم بسیاری بر این باورند که باشگاه استقلال پشت این محدودیت پنهان شده و حتی اگر منع قانونی هم در کار نبود، آنها نمی‌توانستند استراماچونی را راضی به بازگشت کنند. همین حالا خود مربی ایتالیایی و نزدیکانش ادعا می‌کنند در طول هفته‌های گذشته هیچ پیشنهاد و تلاش جدی برای حصول توافق صورت نگرفته است. در ایران هم برخی مدیران میانی فدراسیون و حتی یکی مثل علی فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل پیشین آبی‌ها به دفعات خطاب به استقلالی‌ها گفتند: «شما استراماچونی را به تهران بکشانید، ما هر طور شده قراردادش را می‌بندیم.» با این حال واضح بود که چنین توان و چه بسا اراده‌ای وجود ندارد. استقلال فقط می‌خواست مدتی زمان بخرد و تب‌وتاب هواداران فروکش کند که همین اتفاق هم رخ داد.

درود بر شما؛ به امید دیدار!

در حال حاضر گزینه جدید باشگاه استقلال برای هدایت این تیم الکس نوری است که پیش‌تر یکی، دو گزارش در موردش نوشته بودیم. مدیران استقلال در حالی مذاکره با نوری را تایید کرده‌اند که بعید است این اتفاق طی همین یکی، دو روز رخ داده باشد. به احتمال زیاد همان روزهایی که راجع‌به بازگشت استراماچونی به هواداران وعده داده می‌شد، ارتباط‌های اولیه با نوری هم برقرار شده است. جالب اینکه همزمان با تایید استقلال، مربی ایرانی- آلمانی هم با انتشار ویدئویی کوتاه از خودش در فضای مجازی، به زبان فارسی به مخاطبان گفته: «درود بر شما. برای دویدن بیرون آمده‌ام. به امید دیدار.» دیداری که شاید به زودی در تهران محقق شود. نکته بامزه اینجاست که الکس هم مثل استراماچونی به دلار پول می‌گیرد و همه شرایط یک مربی خارجی را دارد، اما از نظر قانون غلط و پرحفره فدراسیون، مشکلی برای کار در ایران نخواهد داشت؛ چرا که ایرانی‌الاصل است! در این مدت به دفعات اسم نوری به‌عنوان گزینه هدایت تیم‌های مختلف ایرانی بر سر زبان‌ها افتاده بود. به‌عنوان مثال بهمن ۹۶ سپاهان برای جذب این مربی در میانه‌های لیگ هفدهم اقدام کرد، اما مذاکرات به‌دلیل درخواست مالی بالای نوری به جایی نرسید. در آن زمان گفته می‌شد دستمزد پیشنهادی الکس ۹۰۰ هزار دلار است؛ عددی که از سوی مدیران وقت تیم اصفهانی تایید یا تکذیب نشد.

بدترین احتمال

و اما هولناک‌ترین بخش داستان این است که به هر دلیلی شرایط همکاری با الکس نوری هم فراهم نشود. در این صورت انتخاب سرمربی برای استقلال سخت‌ترین کار دنیا خواهد شد. آنها همه گزینه‌های احتمالی را از دست داده‌اند. نکونام و فکری در فولاد و نساجی مانده‌اند و منصوریان هم راهی تراکتور شد. آیا قرار است بار دیگر مظلومی و مرفاوی به نیمکت این تیم برگردند، یا این فرهاد مجیدی است که با تغییر مدیریت جایگاهش را پس می‌گیرد؟ با شناختی که از اتمسفر فوتبال ایران داریم، در‌صورتی‌که یک مربی ایرانی جای مجیدی را بگیرد، باید بیشترین فشار ممکن را تحمل کند. شکل عزل فرهاد مجیدی شبیه پایین کشیده‌شدن علی دایی در تابستان ۹۰ بود و هیچ بعید نیست برخورد هواداران استقلال با جانشین مجیدی هم مثل برخورد آن زمان پرسپولیسی‌ها با حمید استیلی باشد.


آخرین امید؛ استرا و لوگوی استقلال

در حالی که باشگاه استقلال طی یک بیانیه رسمی پرونده بازگشت استراماچونی را مختومه اعلام کرد، دیروز سرمربی ایتالیایی با تغییر عکس پروفایلش خبرساز شد. قضیه از این قرار است که استراماچونی در نرم‌افزار اجتماعی واتس‌اپ عکس پروفایلش را تغییر داده و تصویری از یک مشت با حک لوگوی استقلال بارگذاری کرده است. این مساله بار دیگر موجب امیدواری هواداران به جذب مربی ایتالیایی شده. یادتان باشد در فوتبال ایران حتی غیرممکن هم «غیرممکن» نیست!

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند