*حتما تصاویر را دیده‌اید. هر تیمی که وارد قطر می‌شود، اتوبوس مخصوص خودش را دارد. قطر پذیرفت که در دوران کرونا، میزبان ادامه مسابقات لیگ قهرمانان در سال ۲۰۲۰ باشد تا این بازی‌ها نیمه‌تمام باقی نماند. برای اینکه بیشتر پی به ارزش کار قطری‌ها ببریم، کافی است به یاد بیاوریم که در منطقه شرق آسیا هنوز هیچ کشوری برای میزبانی مجتمع از مسابقات رضایت نداده است. شاید بازی‌ها در مالزی برگزار شود، اما هنوز چیزی قطعی نیست!

* اسم قطر از زمانی برای همه اهالی دنیا به کلمه «فوتبال» گره خورد که آنها به شکلی بحث‌برانگیز میزبانی مسابقات جام‌جهانی ۲۰۲۲ را به دست آوردند. شوخی نیست. این کشور در رقابت برای کسب میزبانی، آمریکا را کنار زد. قطر با هشت ورزشگاه مدرن میزبان جام‌جهانی خواهد بود. سال ۲۰۱۸ دیلی میرر ادعا کرد ۲۸ هزار کارگر درحال آماده‌سازی ورزشگاه‌های قطر هستند که هرکدام ماهانه ۱۹۰ پوند حقوق می‌گیرند. مجموع هزینه‌های قطر برای میزبانی از جام‌جهانی، چندین میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. آنها پاییز سال گذشته از ساختمان نمادین جام‌جهانی ۲۰۲۲ رونمایی کردند؛ بنایی که از بالا، روبه‌رو و پشت به شکل همین عدد خوانده می‌شود.

* قطر قبل از این حرف‌ها جاه‌طلبی‌هایش را با تبلیغ نام این کشور روی پیراهن بارسلونا شروع کرده بود؛ اولین نشان تبلیغاتی روی پیراهن کاتالان‌ها بعد از یک قرن. از همه عجیب‌تر اینکه در ازای یک پرداخت کلان، مقامات بارسلونا مجاب شدند در سال ۲۰۱۵ برای اولین و آخرین بار در تاریخ نوارهای روی پیراهن تیم را به شکل افقی در بیاورند؛ فقط برای اینکه کلمه «قطر» بهتر خوانده شود! حتما می‌دانید ناصرالخلیفی قطری هم مالک باشگاه پرستاره پاری‌سن‌ژرمن است. آنها باشگاه یوپن بلژیک را نیز به‌عنوان پارکینگی در اروپا در اختیار دارند. احتمالا تصویر امید ابراهیمی، سعید عزت‌اللهی یا مرتضی پورعلی‌گنجی را با پیراهن این تیم و آرم قطر دیده‌اید.

* وقتی در مورد میزبانی ابدی حرف می‌زنیم، اغراق نمی‌کنیم. این کشورکه در سال ۲۰۱۱ میزبان جام‌ملت‌های آسیا بود، برای میزبانی از این مسابقات در سال ۲۰۲۷ هم خیز برداشته و مطبوعات دوحه معتقدند که این پروژه به سرانجام می‌رسد. قطری‌ها در همه این سال‌ها در آکادمی غول‌آسای اسپایر میزبان بسیاری از تیم‌های ملی منطقه و نیز مشهورترین تیم‌های باشگاهی جهان بوده‌اند؛ طوری‌که دو سال پیش اردوی زمستانی رایگان پرسپولیس در این کمپ، با اردوی بایرن‌مونیخ همزمان شد. آنها در همین کمپ طی مدت چند سال تیمی را ساختند که سال ۲۰۱۹ قهرمان آسیا شد. بله؛ فوتبال تبلیغ‌کننده بی‌وقفه دولت قطر است. آنها راهش را پیدا کرده‌اند و کوتاه هم نمی‌آیند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
28 نفر این پست را پسندیده اند